gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Δευ Σεπ 22, 2014 5:09 pm

Εχω οπως ισως εχω γραψει 4 αρσενικους γατουληδες, στειρωμενους και 7 χρονων και οι 4.
Ατακτοι, ζωηροι, κι ενας απο ολους ειναι αυτο που λεμε ο αντάρτης της παρεας.
Ζουν ολοι μεσα στο σπιτι, ΔΕΝ κυκλοφορουν εξω παρα μονο στην βεράντα του πρωτου οροφου που κατοικω.
Πριν περιπου 10 ημερες συνεβη το εξης παραδοξο.
Μπαινοντας να αλλαξω το νερο το φαγητο κλπ, παρατηρησα πως ο ενας γατουλης κουτσαινε ελαφρα στο πισω ποδι.
Προφανως πηδωντας απο καποιο επιπλο στραβοπατησε,
Σημειωστε πως ΟΛΟΙ οι υπολοιποι της παρεας εδειχναν απολυτως καλα.
Το επομενο πρωι μπαινοντας και παλι στο δωματιο που ειναι το στεκι τους εμεινα αναυδη!!!!!
Κουτσαινε και δευτερος γατουλης , ο ανταρτης που προανεφερα, στο μπροστινο ποδι ομως.
''Ελα Χριστε μου, τι γινεται''? απορησα.
Οκ πηρα τον κτηνιατρο, μου ειπε πως οταν ζουν γατες μαζι αρπαζονται , τσακωνονται και πως αυτο ειναι κατι το συνηθες.
Πραγματι την μεθεπομενη ηταν και οι 2 μια χαρα!
ΟΜΩΣ, αυτος ο ανταρτης που σας ελεγα, εχει χασει την ζωηραδα του.
Πρωτος το παρατηρησε ο αντρας μου και ναι, το ειδα κι εγω.
Τρωει κανονικα, αλλα πινει νερο διστακτικα.
Αλλα εχει αδυνατισει, κι ενω ηταν ακμαιος και τους εβαζε ολους τους αλλους κατω συμβαινει ΚΑΙ το εξης:
Τις νυχτες βγαινει στην βεραντα και νιαουριζει και οι υπολοιποι οταν ακουσουν αυτο το γαργαρο νιαουρισμα προσπαθουν να τον.........καβαλησουν και καταλαβαινετε τι εννοω.
Ετσι το περασμενο Σαββατο το πρωι θορυβημενη τον ετρεξα στον κτηνιατρο.
Τον ''ξεσκονισε'' κυριολεκτικα, ελεγξε τα παντα αλλα δεν βρηκε κατι το ανησυχητικο.
Τον βρηκε ομως ελαφρα αφυδατωμενο.
Μου προτεινε πως εαν ανησυχω να κανουμε ΚΑΙ αιματολογικες (γενικες και βιοχημικες).
Ετσι σημερα το πρωι κι επειδη αλλες φορες δειχνει καλλιτερα και αλλες οχι τον πηγα και του πηρε και αιμα.
Τα αποτελεσματα θα τα εχω μετα τις 6 αποψε.
Εκεινο που παρατηρησα πριν λιγη ωρα που μπηκα να τον δω και του πηγα φρεσκο νερο ηταν τα εξης:
Πηγαινει στο νερο αλλα πιο πολυ το ''χαιδευει'' με την γλωσσα του παρα πινει.
Καθεται προσεκτικα στο πατωμα σαν κατι να τον ενοχλει. λεω εγω τωρα.
Μου φανηκε σαν να παραπατησε (αδυναμια)? και σαν να πηγαινε να ρευτει ή να βήξει, εκανε την κινηση αλλα τιποτε απο τα 2 δεν συνεβη.
Δεν εχει εμετους περα απο τους συνηθισμενους που κανουν οι γατες ουτε εχω βρει διαρροια στην αμμο του.
Δεν εχω διαπιστωσει συχνουρια ουτε αιματουρια.
Σκεφθηκα μηπως καποιο κουβαρι τριχες εχει κατσει στον οισοφαγο και του εδωσα λιγη κρεμα defur αυτην για τις τριχες.
Καθομαι κυριολεκτικα στα καρφια.

Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Σεπ 22, 2014 5:48 pm

Εφόσον δεν έχεις άλλες ενδείξεις και αλλαγές στα τσίσα και κακάκια τους και αφού έκανες τις εξετάσεις νομίζω ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν βγαίνουν έξω , δεν κυκλοφορούν έξω και είναι όλα στειρωμένα.
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για τριχόμπαλα που τον ταλαιπωρεί και το "κούτσεμα" πολύ πιθανόν από τα παιχνίδια τους.
Είναι και ενήλικα γατιά και ασφαλώς θα έχουν και κάποιο εκτόπισμα σε κιλά.
Σε κάθε περιπτωση περίμενε τα αποτελέσματα και μην ανησυχείς εκ των προτέρων και ίσως άδικα.
Εύχομαι περαστικά γρήγορα σε ότι κι αν συμβαίνει.

ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Δευ Σεπ 22, 2014 6:10 pm

ZIZIKOS έγραψε:Εφόσον δεν έχεις άλλες ενδείξεις και αλλαγές στα τσίσα και κακάκια τους και αφού έκανες τις εξετάσεις νομίζω ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν βγαίνουν έξω , δεν κυκλοφορούν έξω και είναι όλα στειρωμένα.
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για τριχόμπαλα που τον ταλαιπωρεί και το "κούτσεμα" πολύ πιθανόν από τα παιχνίδια τους.
Είναι και ενήλικα γατιά και ασφαλώς θα έχουν και κάποιο εκτόπισμα σε κιλά.
Σε κάθε περιπτωση περίμενε τα αποτελέσματα και μην ανησυχείς εκ των προτέρων και ίσως άδικα.
Εύχομαι περαστικά γρήγορα σε ότι κι αν συμβαίνει.

Σε ευχαριστω ειλικρινα για την συμπαρασταση.
Θα τηλεφωνησω κατα τις 6:30 με 7 παρά στον γιατρό για να ειμαι σιγουρη.
Ο,τι προκυψει θα το γραψω αμεσως.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Δευ Σεπ 22, 2014 7:15 pm

ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα αποτελεσματα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλα.
Πολυ προχωρημενη νεφρικη ανεπαρκεια.
Ουσιατικα δεν υπαρχει θεραπεια.
Το μονο που μπορω να κανω ειναι να του βαζω καθε ημερα ορρό και ειδικη τροφή για γατες με νεφρικη ανεπαρκεια.
Θα αγωνιστω μεχρι τελους, τι αλλο μου μενει να κανω?
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Σεπ 22, 2014 7:52 pm

Λυπάμαι Sad
Δεν είναι περίεργο που δεν είχες καμμία ένδειξη ως τώρα ή κάποια αλλαγη στη συμπεριφορά του ?
Ο γιατρός τι είπε γι αυτό ?
Σίγουρα δεν είναι κάτι ξαφνικό. Πως το ερμήνευσε ?
Υποπτεύομαι ότι σε τέτοιου είδους καταστάσεις κάτι σε προειδοποιεί δεν μπορεί ξαφνικά μια μέρα χωρίς καμμια προειδοποίηση να παρουσιάζεται το πρόβλημα.
Μήπως να το ψάξεις λίγο παραπάνω ? Ίσως και άλλοι φίλοι εδώ μπορούν να σε διαφωτίσουν περισσότερο αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση τόσο ξαφνικά.
Τι τροφή τους έδινες ? Από όλα αυτά που έχω διαβάσει παίζει μεγάλο ρόλο.

Δές το όμως και λίγο παραπάνω (νομίζω ότι κι ένα άλλο μέλος εδώ (Larogata) είχε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο και τελικά ήταν λάθος
Αν βρώ το πόστ θα σου το στείλω.
Εύχομαι πραγματικά να πρόκειται για λάθος και να πάνε όλα καλά .
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Δευ Σεπ 22, 2014 8:27 pm

ZIZIKOS έγραψε:Λυπάμαι Sad
Δεν είναι περίεργο που δεν είχες καμμία ένδειξη ως τώρα ή κάποια αλλαγη στη συμπεριφορά του ?
Ο γιατρός τι είπε γι αυτό ?
Σίγουρα δεν είναι κάτι ξαφνικό. Πως το ερμήνευσε ?
Υποπτεύομαι ότι σε τέτοιου είδους καταστάσεις κάτι σε προειδοποιεί δεν μπορεί ξαφνικά μια μέρα χωρίς καμμια προειδοποίηση να παρουσιάζεται το πρόβλημα.
Μήπως να το ψάξεις λίγο παραπάνω ? Ίσως και άλλοι φίλοι εδώ μπορούν να σε διαφωτίσουν περισσότερο αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση τόσο ξαφνικά.
Τι τροφή τους έδινες ? Από όλα αυτά που έχω διαβάσει παίζει μεγάλο ρόλο.

Δές το όμως και λίγο παραπάνω (νομίζω ότι κι ένα άλλο μέλος εδώ (Larogata) είχε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο και τελικά ήταν λάθος
Αν βρώ το πόστ θα σου το στείλω.
Εύχομαι πραγματικά  να πρόκειται για λάθος και να πάνε όλα καλά .

Το μονο μου μπορω να λαβω σαν ενδειξη πως κατι υπηρχε ειναι πως καθε πρωι που εμπαινα να αλλαξω το νερο ο συγκεκριμενος γατουλης με περιμενε πως και πως να ξαναμπω στο δωματιο με το φρεσκο δροσερο νερο και μαλιστα εβλεπα και παθαινα να ακουμπησω κατω το μπώλ κατω διοτι εμπαινε συνεχεια μπροστα.
Μαλιστα γελουσα κι ελεγα, ''οκ αυτος ειναι ο φυλακας του νερού''.
Δεν ειχα καποια αλλη ενδειξη, κατι που να με υποψιασει.
Τωρα, τροφή, ειδικη για στειρωμενα, ξηρα τροφή αλλα και κονσερβα.
Ειλικρινα απο την ωρα που το εμαθα ειμαι σε κατασταση σόκ.
Ζουσα στο κεντρο της Αθηνας, στην πλατεια Βικτωριας συγκεκριμενα, μεσα στο καυσαεριο και ολα μου τα ζωα και τα πουλια εχαιραν ακρας υγειας.
Ηρθα στα Ανω Πατησια-Κυπριαδου γιατι εδω ηταν το πατρικο μου σπιτι, με καθαροτερο αερα υποτιθεται και απο τον Απριλιο του 2011 που ηρθα μεχρι τωρα εθαψα ετσι, ξαφινικα, κεραυνοβολα, ολους μου τους παπαγαλους, την σκυλιτσα μου οκ αυτη ηταν και 15μισυ χρονων και τωρα συμβαινει κι αυτο!
Γιατι Θεε μου?
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από koneko Δευ Σεπ 22, 2014 9:48 pm

χμ, οι συνηθισμενοι εμετοι δεν πρεπει να ειναι συνηθισμενοι. Δεν ειναι λογικο δηλαδη μια γατα να κανει συχνα εμετους. Συνηθως οταν γινονται συχνα υπαρχει προβλημα. Ο δικος σου καθε ποτε εκανε εμετους;

Παιζει να εφαγε κατι τοξικο το τελευταιο διαστημα ή παλαιοτερα; Δε νομιζω οτι φταιει η περιοχη που μενετε παντως. Ο γατουλης μηπως ειναι περσιας; Κατουρουσε εκτος λεκανης;

Ευχομαι να ειναι λαθος τα αποτελεσματα και να μην εχει τιποτα. Η νεφρικη ανεπαρκεια στις γατες ειναι μια απο τις πιο κοινες ασθενειες στις γατες και οι περισσοτεροι απο εμας σιγουρα τρεμουμε. Δεν ξερω και τι να σου ευχηθω, ειναι δυσκολη η κατασταση No


Τα παπαγαλακια σου μηπως τα ειχες στην κουζινα; Δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα τα αντικολλητικα τηγανια (πχ tefal) αν ειναι αδεια και ζεσταινονται στο ματι της κουζινας μπορουν να σκοτωσουν τα πτηνα που βρισκονται στον ιδιο χωρο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Σεπ 22, 2014 9:56 pm

Θα συμφωνήσω με την Koneko. Σίγουρα δεν φταίει η περιοχή.
Κι εγω Πλ. Βικτωρίας μένω από τότε που γεννήθηκα και ο Ζιζίκος μου (πρώην αδέσποτος και γατοαγγελούδι τώρα πιά ) αλλά και τα άλλα γατιά (εννοώ τα αδέσποτα) δεν έχουν κανένα πρόβλημα (πλην των συνηθισμένων που έχουν όλα τα αδέσποτα)
Αυτοί οι εμετοί που ανέφερες τι είδους ήταν ? Τα έχεις πεί στο γιατρό ?
Θα σου έλεγα να το ξανακοιτάξεις το θέμα. Ψάχνω το άλλο πόστ που σου έλεγα για να στο στείλω .

Αυτό για τα πτηνά και το τηγάνι δεν το ήξερα και δεν θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου.

Μερικά πράγματα που να τα φανταστείς. Sad Sad Sad

Μακάρι να μην είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση

ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Empty Απ: ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Τρι Σεπ 23, 2014 10:06 am

Καλημερα, μια ημερα δυσκολη που ξεκινα η ολη διαδικασια παρατασης της ζωης με ορρό κλπ.
Να γινω πιο συγκεκριμενη και ισως αυτο δωσει περισσοτερες διευκρινισεις.
Μια Κυριακη του 2006, στις 26 Φεβρουαριου συγκεκριμενα, βρηκα σε εναν πεζοδρομο στην πλατεια Βικτωριας παντα την ψιψινα μου, μικρο γατακι ακομη και μαλιστα με ρινοτραχιτιδα.
Ως τοτε ειχα μονο την σκυλιτσα μου και τους 3 παπαγαλους που οχι, δεν τους ειχα στην κουζινα αλλα στο καθιστικό, σε ενα πολυ ομορφο περιβαλλον.
Το ψιψινακι διεσωθη, θεραπευτηκε κι εγινε ενος χρονου.
Ενα χρονο ακριβως μετα, στις 17 Φεβρουαριου του 2007, μια κρυα και παλι Κυριακη με χιονονερο ερχομενη εδω στα Ανω Πατησια να επισκευθω το πατρικο μου ακουσα νιαουρισματα μεσα απο εναν καδο σκουπιδιων.
Καποιο διποδο τερας ειχε πεταξει μια ολοκληρη γεννα γατακια νεογεννητα στα σκουπιδια.
Τα εβγαλα, τα περιελθαψα, ξυπνουσαμε με τον αντρα μου με βαρδιες τις νυχτες και τα ταιζαμε και ΕΖΗΣΑΝ ΟΛΑ!!!!!!!!!!
Ειναι οι 4 γατουληδες μου.
Οσο ηταν μικρα κι ενω η σκυλιτσα, η λατρεμενη μου Λιζα τα φροντιζε, η ψιψινα, 2 χρονων πλεον, ειτε απο ζηλεια ή δεν ξερω κι εγω τι εκανε κινησεις σαν να ηθελα να πνιξει.
Ετσι και μετα την στειρωση τους τα χωρισα απο την ψιψινα.
Σε ενα δωματιο που δεν χρησιμοποιυσα ζουσαν και τα 4, εβγαιναν και στο μπαλκονι που το ειχα γυρω-γυρω με ψιλο συρματοπλεγμα διοτι εκει ημουν στον 5ο οροφο και οταν τα εβγαζα βολτα στο υπολοιπο σπιτι για λιγο απομονωνα αλλου την ψιψινα.
Αυτη η ''εχθρα'' υπαρχει μεχρι σημερα και η ιδια κατασταση επικρατει και εδω.
Οπως καταλαβαινετε ζωντας περισσοτερο στην πλευρα της ψιψινας αντιλαμβανομουν και πιο γρηγορα δικα της συμπτωματα.
Και να ενα το οποιο εχει παραμεινει μεχρι σημερα ανεξηγητο.
Απο περυσι τον Μαιο, του 2013 δηλαδη, η ψιψινα οταν φαει καθε 30 με 35 ωρες κανει εμετό. Αλλα και να μην κανει δειχνει να εχει ενοχληση, πηγαινει στην αμμο της και κανει κακά και υστερα απο 1-2 ωρες η ενοχληση χανεται και εκεινη πεφτει για υπνο για ενα 4ωρο συνηθως. Οταν ξυπνησει ειναι ολα μια χαρα!
Πηγαμε στον γιατρο, καναμε ΟΛΕΣ τις εξετασεις, μακροσοπικες, αιματολογικες γενικες-βιοχημικες, υπερηχο, τιποτε δεν βρεθηκε και ολες ειναι ΑΨΟΓΕΣ!
Μολις χειμωνιασει και η θερμοκρασια πεσει, οι εμετοι ως δια μαγειας εξαφανιζονται.
Το εχουμε αποδωσει και εμεις και ο γιατρος μαλλον σε κρισεις δυσπεψιας ή κατι το ορμονικο (η ψιψινα δεν ειναι στειρωμενη).
Τωρα, οι γατουληδες κανουν εμετους καποιες φορες οταν βγαζουν τριχομπαλλες.
Το ιδιο και ο γατουλης που εχει τωρα το προβλημα.
ΜΟΝΟ την τελευταια εβδομαδα εκανε καποιους ανα 2 ημερες.
Μολονοτι μπαινοβγαινω πολυ συχνα στο δωματιο τους ομολογω πως δεν  ειχα προσεξει κατι το ανησυχιτικο.
Ο αντρας μου ομως που περνα περισσοτερη ωρα παιζοντας μαζι τους  μου ανεφερε την προηγουμενη Τεταρτη πως ο γατουλης αυτος ειχε χασει την ζωηραδα του, πως ειχε αδυνατισει και πως τον ακουγε τις νυχτες να βγαινει στην βεραντα και να νιαουριζει.
Επειδη εδω εχουμε αυλες και πισω και ταιζουμε και τις αδεσποτε γατες που ειναι κατω στην αυλη, δεν μπορουσαμε να ξερουμε πιο γατι νιαουριζει.
Π.χ. μπαινεις σε ενα δωματιο που ζουν 4 γατουληδες και βλεπεις κατω εναν μικρο εμετο, πως να ξερεις ποιος τον εκανε?
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ- ΕΠΕΙΓΟΝ!!! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης