gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 21 από 30 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Απρ 12, 2016 10:45 pm

LAROGATA έγραψε:
Constant1ne έγραψε:Larogata εγω παραγγελνω συνεχεια κ χρησιμοποιω paypal ή καταθεση στο λογαριασμο τους. Κανει 12-15 μερες να ερθει.
αργουν και αυτοι τοσο πολυ?λες να μην τα εχω μεχρι το Πασχα?

Αν παραγγειλεις σημερα ή αυριο με paypal, θα τα παρεις σιγουρα πριν τις 29. Εγω πχ παρηγγειλα 24/3 και παρελαβα 7/4. Κανουν 10 εργασιμες σκεψου. Απο Γερμανια ερχονται ολα αεροπορικως, απο οποιο zooplus και να παρεις, γι αυτο αργουν τοσο.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Τετ Απρ 13, 2016 2:11 am

f.m123 έγραψε:In general, dry pet food is always going to contain ash content (aim for something under 8%) while wet food will occasionally have it too, in smaller amounts (typically 2% or less).

https://www.petcarerx.com/article/ash-in-pet-food-filler-or-nutrient/628

Για μένα, το ρύζι και το καλαμπόκι είναι τα δύο 'κακά' που υπάρχουν σε γατοτροφές. Το καλαμπόκι μπορεί να συμβάλει σε διαβήτη, όπως και το σιτάρι, στις γάτες μας. Το ρύζι μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα σε μεγάλες ποσότητες και είναι αρκετά λιγότερο 'φυσικό' από πχ την πατάτα.
Νομίζω το καστανό ρύζι, η γλυκοπατάτα και τα λαχανικά είναι η καλύτερη λύση για τις ζωοτροφές. Κι εξηγώ:
1. Η γλυκοπατάτα έχει περισσότερα θρεπτικά συστατικά σε μικρότερη ποσότητα.
2. Το καστανό ρύζι είναι πιο 'ελαφρύ' από το λευκό και έχει επιπλέον ωφέλη στην υγεία μας και του ζώο που δε θυμάμαι τώρα!
3. Τα λαχανικά όπως ο αρακάς, η κολοκύθα και τα καρότα είναι αρκετά γεμάτα με θρεπτικά συστατικά και έχουν και έξτρα ωφέλη τα οποία επίσης δε θυμάμαι. Ωστόσο, μια επεξεργασμένη τροφή που έχει μόνο λαχανικά, όπως η καινούργια όριτζεν, παίζει να μην κάτσει καλά στα ζώα γιατί τα λαχανικά προκαλούν πιο μαλακά κακά, οπότε και ίσως διάρροια.

Η διαφορά των grain -free με τις άλλες είναι συνήθως ότι οι πρώτες έχουν μεγαλύτερα ποσοστά κρέατος και animal byproducts. Επίσης, χρειάζεται μικρότερη ποσότητα για να χορτάσουν και να πάρουν όσα χρειάζονται, οπότε συμφέρει και οικονομικά. Κάποιες τροφές όπως οι N&D low grain που έχουν ρύζι ίσως είναι καλή μέση λύση για όποιον δεν είναι σίγουρος.

Στις ξηρές τροφές, πολύ σπάνια η τέφρα να είναι πιο ηψηλή από ότι πρέπει. Πιο πολύ συμβάλει το γεγονός ότι δεν παίρνουν αρκετό νερό, λόγω ξηράς, παρά αυτό. Παίζει και κάποιο ρόλο το μαγνήσιο θυμάμαι? Δεν είμαι σίγουρη.

Από την άλλη, και οι grainfree έχουν τα - τους. Έχουν πολλή πρωτείνη κι αυτό ίσως επιβαρύνει τα νεφρά τους. Είναι βασισμένες σε λαχανικά ως συμπλήρωμα κι αυτό ίσως προκαλέσει προβλήματα στην αφόδευση. Τέλος, κι αυτές είναι ξηρά τροφή, οπότε υπάρχει έντονος ο κίνδυνος ουρολιθίασης.

Το πιο ασφαλές είναι η ποικιλία με συνδυασμό κονσέρβας + κροκέτας + ίσως σπιτικό φαγητό. Τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι ασθένειες σε γάτες, με ασθένειες όπως νεφρικές ανεπάρκειες, διαβήτης, συχνά προβλήματα στο ουροποιητικό. Σίγουρα φταίει και το ότι είναι στο σπίτι, αλλά νομίζω αυτό σε μικρότερο βαθμό. Σε μεγαλύτερο βαθμό, πιστεύω, φταίει ότι τους δίνουμε μια τροφή που βγήκε, μας την πάσαραν σαν καλή και εμείς μη όντας ειδικοί τη θεωρούμε καλή. Η λογική πρέπει να βασίζεται σε έρευνα, και οι grainfree είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. Μην το ξεχνάμε αυτό.


Κατα τη γνωμη σου ποια ειναι η πιο καλη ξηρη τροφη; Εγω εδινα και στα τρια orijen αλλα στο Γκεραλτ επεφτε βαρια και μολις ετρωγε πηγαινε κατευθειαν στη αμμο και εκανε μαλακα κακα.Ετσι αναγκαστηκα και τους αλλαξα και πηρα την Sanabelle sensitive με πουλερικα και σταματησε να κανει μαλακα κακα.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Απρ 13, 2016 4:54 pm

florans η orijen ειναι αν οχι η καλυτερη, μια απ τις καλυτερες τροφες και μαλιστα ειναι απ τις λιγες που περιεχει και τα 11 αμινοξεα που χρειαζεται η γατα στη διατροφη της και τα οποια δεν μπορει να παραγει μονη της. Δεν εχει by-products και τα κρεατα και τα λαχανικα που χρησιμοποιει ειναι απο τοπικους παραγωγους. Σου εκανε μαλακα κακα γτ ισως εκανες γρηγορα την αλλαγη και δεν προλαβε να προσαρμοστει. Εφοσον εχεις τετοιο προβλημα θα σου προτεινα να κανεις πολυ αργη μεταβαση.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Απρ 13, 2016 5:16 pm

Constant1ne έγραψε:
LAROGATA έγραψε:
Constant1ne έγραψε:Larogata εγω παραγγελνω συνεχεια κ χρησιμοποιω paypal ή καταθεση στο λογαριασμο τους. Κανει 12-15 μερες να ερθει.
αργουν και αυτοι τοσο πολυ?λες να μην τα εχω μεχρι το Πασχα?

Αν παραγγειλεις σημερα ή αυριο με paypal, θα τα παρεις σιγουρα πριν τις 29. Εγω πχ παρηγγειλα 24/3 και παρελαβα 7/4. Κανουν 10 εργασιμες σκεψου. Απο Γερμανια ερχονται ολα αεροπορικως, απο οποιο zooplus και να παρεις, γι αυτο αργουν τοσο.
εκανα σημερα τη παραγγελια με πληρωμη Paypal και ηδη μου απαντησαν οτι εχει παραδοθει στη dhl.Για να δουμε Suspect Suspect 180 ευρω παραγγελια για ολο το σοι,με τις υγειες μας Laughing
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Απρ 13, 2016 5:21 pm

Ποιός είπε ότι τα By-products είναι 'κακά' για τη διατροφή? Διαφωνώ. Όταν αναφερόμαστε σε 'κακά' by-products εννοούμε κέρατα και πόδια πουλερικών. Αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχει η τροφή by products όπως όργανα, κλπ κλπ γιατί αυτά θα έτρωγε και στη φύση της και επίσης έχουν πολλά από τα συστατικά που χρειάζεται η γάτα, οπότε και δε χρειάζεται να προσθέσει ο παραγωγός τόσα παραπάνω!
Η όριτζεν έχει προκαλέσει πρόβλημα με μαλακά κακά σε ΠΟΛΛΑ γατιά. Δεν είναι τυχαίο. Από τότε που αφαίρεσαν όλους τους υδατάνθρακες άρχισε να δημιουργείται πρόβλημα. Θεωρείται η καλύτερη γιατί πολύ απλά διαφημίζεται περισσότερο!
Η ακάνα είναι μια πολύ καλή επιλογή. Και εύκολα διαθέσιμη, ψιλο-εντάξει τιμή, συστατικά κατά μέσο όρο οκ, κάθεται καλά στα περισσότερα ζώα, παράγεται στον Καναδά, προσέχουν την ποιότητα των προϊόντων τους. Αλλά εμένα με την ακάνα μου κάνουν μεγάλη ποσότητα κοπράνων, το οποίο ερμηνεύω με το μυαλό μου ότι ίσως παραέχει ''αχρηστα συστατικά τα οποία το ζώο αποβάλλει. Αλλά αυτό είναι καθαρά υπόθεση με το δικό μου το μυαλό.
Προσωπικά δεν πρόκειται να δωσω ξανά τόσα χρήματα για μια τροφή που ίσως, λέγεται, μπορεί να είναι η καλύτερη με βάση τη λογική. Εγώ παίρνω διάφορες grain-free, μια από όσες μας έχουν κάτσει πολύ καλά και σε τιμή και σε συστατικά και στο ζώο είναι η Nutrivet. Επίσης επαρκής είναι η jaguar που δεν πολυφαίνεται αλλά προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη ως τώρα.
Πάντα η κάθε ξηρά πρέπει να συνδυάζεται με πολλές κονσέρβες, όποια και να διαλέξετε!
P.S. η Jaguar παράγεται στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι πιο οικονομική!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Απρ 13, 2016 5:39 pm

Μηπως λεω μηπως,ειμαστε λιγο θεομουρλοι?Τοση αναλυση για την τροφη των γατιων μου,δεν εκανα ουτε οταν ειχα το γιο μου μωρο geek geek geek
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ExPer Τετ Απρ 13, 2016 8:46 pm

f.m123 έγραψε:Ποιός είπε ότι τα By-products είναι 'κακά' για τη διατροφή? Διαφωνώ. Όταν αναφερόμαστε σε 'κακά' by-products εννοούμε κέρατα και πόδια πουλερικών. Αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχει η τροφή by products όπως όργανα, κλπ κλπ γιατί αυτά θα έτρωγε και στη φύση της και επίσης έχουν πολλά από τα συστατικά που χρειάζεται η γάτα, οπότε και δε χρειάζεται να προσθέσει ο παραγωγός τόσα παραπάνω!
Η όριτζεν έχει προκαλέσει πρόβλημα με μαλακά κακά σε ΠΟΛΛΑ γατιά. Δεν είναι τυχαίο. Από τότε που αφαίρεσαν όλους τους υδατάνθρακες άρχισε να δημιουργείται πρόβλημα. Θεωρείται η καλύτερη γιατί πολύ απλά διαφημίζεται περισσότερο!
Η ακάνα είναι μια πολύ καλή επιλογή. Και εύκολα διαθέσιμη, ψιλο-εντάξει τιμή, συστατικά κατά μέσο όρο οκ, κάθεται καλά στα περισσότερα ζώα, παράγεται στον Καναδά, προσέχουν την ποιότητα των προϊόντων τους. Αλλά εμένα με την ακάνα μου κάνουν μεγάλη ποσότητα κοπράνων, το οποίο ερμηνεύω με το μυαλό μου ότι ίσως παραέχει ''αχρηστα συστατικά τα οποία το ζώο αποβάλλει. Αλλά αυτό είναι καθαρά υπόθεση με το δικό μου το μυαλό.
Προσωπικά δεν πρόκειται να δωσω ξανά τόσα χρήματα για μια τροφή που ίσως, λέγεται, μπορεί να είναι η καλύτερη με βάση τη λογική. Εγώ παίρνω διάφορες grain-free, μια από όσες μας έχουν κάτσει πολύ καλά και σε τιμή και σε συστατικά και στο ζώο είναι η Nutrivet. Επίσης επαρκής είναι η jaguar που δεν πολυφαίνεται αλλά προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη ως τώρα.
Πάντα η κάθε ξηρά πρέπει να συνδυάζεται με πολλές κονσέρβες, όποια και να διαλέξετε!
P.S. η Jaguar παράγεται στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι πιο οικονομική!
Πληροφοριακά, αναφέρω ότι, Orijen καί Acana, παρασκευάζονται απο την ίδια εταιρεία:" CHAMPION PETFOODS LP" EDMONTON, ALBERTA CANADA
ExPer
ExPer
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Νίκαια
Αριθμός γατουνίων : Ένα Exotic & ένα Persian
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/02/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Απρ 13, 2016 9:54 pm

ExPer έγραψε:
f.m123 έγραψε:Ποιός είπε ότι τα By-products είναι 'κακά' για τη διατροφή? Διαφωνώ. Όταν αναφερόμαστε σε 'κακά' by-products εννοούμε κέρατα και πόδια πουλερικών. Αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχει η τροφή by products όπως όργανα, κλπ κλπ γιατί αυτά θα έτρωγε και στη φύση της και επίσης έχουν πολλά από τα συστατικά που χρειάζεται η γάτα, οπότε και δε χρειάζεται να προσθέσει ο παραγωγός τόσα παραπάνω!
Η όριτζεν έχει προκαλέσει πρόβλημα με μαλακά κακά σε ΠΟΛΛΑ γατιά. Δεν είναι τυχαίο. Από τότε που αφαίρεσαν όλους τους υδατάνθρακες άρχισε να δημιουργείται πρόβλημα. Θεωρείται η καλύτερη γιατί πολύ απλά διαφημίζεται περισσότερο!
Η ακάνα είναι μια πολύ καλή επιλογή. Και εύκολα διαθέσιμη, ψιλο-εντάξει τιμή, συστατικά κατά μέσο όρο οκ, κάθεται καλά στα περισσότερα ζώα, παράγεται στον Καναδά, προσέχουν την ποιότητα των προϊόντων τους. Αλλά εμένα με την ακάνα μου κάνουν μεγάλη ποσότητα κοπράνων, το οποίο ερμηνεύω με το μυαλό μου ότι ίσως παραέχει ''αχρηστα συστατικά τα οποία το ζώο αποβάλλει. Αλλά αυτό είναι καθαρά υπόθεση με το δικό μου το μυαλό.
Προσωπικά δεν πρόκειται να δωσω ξανά τόσα χρήματα για μια τροφή που ίσως, λέγεται, μπορεί να είναι η καλύτερη με βάση τη λογική. Εγώ παίρνω διάφορες grain-free, μια από όσες μας έχουν κάτσει πολύ καλά και σε τιμή και σε συστατικά και στο ζώο είναι η Nutrivet. Επίσης επαρκής είναι η jaguar που δεν πολυφαίνεται αλλά προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη ως τώρα.
Πάντα η κάθε ξηρά πρέπει να συνδυάζεται με πολλές κονσέρβες, όποια και να διαλέξετε!
P.S. η Jaguar παράγεται στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι πιο οικονομική!
Πληροφοριακά, αναφέρω ότι, Orijen καί Acana, παρασκευάζονται απο την ίδια εταιρεία:" CHAMPION PETFOODS LP" EDMONTON, ALBERTA CANADA
Ναι καλέ, πού είπα το αντίθετο?
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Απρ 13, 2016 9:55 pm

LAROGATA έγραψε:Μηπως λεω μηπως,ειμαστε λιγο θεομουρλοι?Τοση αναλυση για την τροφη των γατιων μου,δεν εκανα ουτε οταν ειχα το γιο μου μωρο geek geek geek
για αυτο τα λεμε μεταξυ μας εδω μη μας παρουν με τις πετρες happy2 happy2

Σπόιλερ:
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Απρ 14, 2016 12:10 am

f.m123 έγραψε:Ποιός είπε ότι τα By-products είναι 'κακά' για τη διατροφή? Διαφωνώ. Όταν αναφερόμαστε σε 'κακά' by-products εννοούμε κέρατα και πόδια πουλερικών. Αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχει η τροφή by products όπως όργανα, κλπ κλπ γιατί αυτά θα έτρωγε και στη φύση της και επίσης έχουν πολλά από τα συστατικά που χρειάζεται η γάτα, οπότε και δε χρειάζεται να προσθέσει ο παραγωγός τόσα παραπάνω!
Η όριτζεν έχει προκαλέσει πρόβλημα με μαλακά κακά σε ΠΟΛΛΑ γατιά. Δεν είναι τυχαίο. Από τότε που αφαίρεσαν όλους τους υδατάνθρακες άρχισε να δημιουργείται πρόβλημα. Θεωρείται η καλύτερη γιατί πολύ απλά διαφημίζεται περισσότερο!
Η ακάνα είναι μια πολύ καλή επιλογή. Και εύκολα διαθέσιμη, ψιλο-εντάξει τιμή, συστατικά κατά μέσο όρο οκ, κάθεται καλά στα περισσότερα ζώα, παράγεται στον Καναδά, προσέχουν την ποιότητα των προϊόντων τους. Αλλά εμένα με την ακάνα μου κάνουν μεγάλη ποσότητα κοπράνων, το οποίο ερμηνεύω με το μυαλό μου ότι ίσως παραέχει ''αχρηστα συστατικά τα οποία το ζώο αποβάλλει. Αλλά αυτό είναι καθαρά υπόθεση με το δικό μου το μυαλό.
Προσωπικά δεν πρόκειται να δωσω ξανά τόσα χρήματα για μια τροφή που ίσως, λέγεται, μπορεί να είναι η καλύτερη με βάση τη λογική. Εγώ παίρνω διάφορες grain-free, μια από όσες μας έχουν κάτσει πολύ καλά και σε τιμή και σε συστατικά και στο ζώο είναι η Nutrivet. Επίσης επαρκής είναι η jaguar που δεν πολυφαίνεται αλλά προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη ως τώρα.
Πάντα η κάθε ξηρά πρέπει να συνδυάζεται με πολλές κονσέρβες, όποια και να διαλέξετε!
P.S. η Jaguar παράγεται στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι πιο οικονομική!

Φλωρα με το by-products εννοουσα φτερα, νυχια κτλ. Νομιζω το αλλο που λες λεγεται offal αν και τα μπερδευω. Αυτο με τους υδατανθρακες πρωτη φορα το ακουω. Ξερω οτι αφαιρεσαν την πατατα κ εβαλαν αρακα. Υδατανθρακες εχει 17% που ειναι μια χαρα.  H acana ειναι εξισου καλη. Η διαφορα ειναι οτι η ακανα εχει 25% υδατανθρακες που ειναι ισως παραπανω απ οσο θα χρειαζοταν η γατα, εχει λιγοτερο κρεας και λιγοτερο φρεσκο κρεας απ την orijen. Αυτο με τα κακα πιστευω οτι οφειλεται σ αυτο που ειπα κ πιο πανω, στη μεταβαση δλδ. Οταν πας πχ απο royal σε orijen λογικο ειναι. Η orijen ειναι πανακριβη στην Ελλαδα. Εγω που την παιρνω απ εξω με 40? το 7κιλο μου φαινεται τσαμπα γι αυτο που προσφερει.  Την jaguar την δοκιμασα αλλα δεν εχω βρει κ πολλες αναλυτικες πληροφοριες για τα συστατικα κτλ. Nutrivet μπορεις να βρεις στο ελληνικο zooplus, την εχω βαλει κ γω στο ματι. Καποιες grain free δεν εχουν κ τα 11 αμινοξεα που λεω πιο πανω. Κριμα δεν ειναι να λειπει εστω κ 1 αμινοξυ απ τη διατροφη της γατουλας μας;; Αντε παω να φαω κανα γυρο τωρα εγω! doing
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Απρ 14, 2016 1:06 am

Constant1ne έγραψε:
Φλωρα με το by-products εννοουσα φτερα, νυχια κτλ. Νομιζω το αλλο που λες λεγεται offal αν και τα μπερδευω.

Μπορεί να λέγονται και offal αλλά γενικά τα μπάι πρόντακτς δεν είναι μόνο τα κέρατα κλπ!

Αυτο με τους υδατανθρακες πρωτη φορα το ακουω. Ξερω οτι αφαιρεσαν την πατατα κ εβαλαν αρακα. Υδατανθρακες εχει 17% που ειναι μια χαρα.  

Αναφέρομαι στο ότι βγάλανε την πατάτα. Προσθέσανε υδατάνθρακες σαν συμπλήρωμα μόνο του? Τότε γιατί βγάλανε την πατάτα?

H acana ειναι εξισου καλη. Η διαφορα ειναι οτι η ακανα εχει 25% υδατανθρακες που ειναι ισως παραπανω απ οσο θα χρειαζοταν η γατα, εχει λιγοτερο κρεας και λιγοτερο φρεσκο κρεας απ την orijen. Αυτο με τα κακα πιστευω οτι οφειλεται σ αυτο που ειπα κ πιο πανω, στη μεταβαση δλδ. Οταν πας πχ απο royal σε orijen λογικο ειναι. Η orijen ειναι πανακριβη στην Ελλαδα. Εγω που την παιρνω απ εξω με 40? το 7κιλο μου φαινεται τσαμπα γι αυτο που προσφερει.

Όχι παιδί μου, μιλάω για περιπτώσεις στις οποίες τα ζώα τρώγανε όριτζεν της παλιάς σύστασης και όριτζεν της νέας σύστασης. Επίσης, αν με 8 γκρέιν φρι τροφές δεν κανουν μαλακά κόπρανα με αλλαγή και με τις 2 κάνουν, τότε πολύ πιθανόν να φταίει η τροφή και όχι η μετάβαση. Πάντα πάμε με γνώμονα το τι είναι καλό για τη γάτα μας.

 Την jaguar την δοκιμασα αλλα δεν εχω βρει κ πολλες αναλυτικες πληροφοριες για τα συστατικα κτλ. Nutrivet μπορεις να βρεις στο ελληνικο zooplus, την εχω βαλει κ γω στο ματι. Καποιες grain free δεν εχουν κ τα 11 αμινοξεα που λεω πιο πανω. Κριμα δεν ειναι να λειπει εστω κ 1 αμινοξυ απ τη διατροφη της γατουλας μας;; Αντε παω να φαω κανα γυρο τωρα εγω! doing

Αυτά τα αμινοξέα μπορεί να είναι στα μπάι πρόντακς και στα σιτηρά που η όριτζεν δεν έχει Razz
Τώρα αυτό είναι όμως χαζομάρα ρε συ Κώστα. Δηλαδή ποιος σου λέει εσένα ότι χρειάζεται σόνι και ντε τα 11 αμινοξέα η γάτα?! Επίσης, στα ποντίκια και στα μικρά πουλιά που τρώει στη φύση της, παίρνει όλα τα αμινοξέα? Μάρκετινγκ είναι όλο αυτό, και υποθέσεις! Όσο ανεβάζουν την τιμή της όριτζεν, ενώ βγαίνουν κι άλλες τόοοοοοσες γκρέιν φρι που πάνω κάτω ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία δε βρίσκω το λόγο να αγοράζει κανείς τη συγκεκριμένη σόοονι και ντε επειδή είναι τόσο τέλεια. Είναι σαν την Κλινέξ: αυτήν ξέρουμε αυτήν εμπιστευόμαστε happy2 Πριν την όριτζεν ήταν ο ντόρος για τη ρουαγιάλ που τη θεωρούσαν τοπ και σούπερ γουάου και έτσι. Ποιός λέει ότι αύριο δε θα βγει μια έρευνα που να δειχνει τις παρενέργειες της γκρέιν φρι τροφής? Άραααα καταλήγουμε και πάλι στην ποικιλία σαν την καλύτερη λύση Razz

Τη Νούτριβετ εγώ την είχα πάρει και είχα μείνει πολύ ευχαρστημένη, αλλά σταμάτησε να την φέρνει ο πετσοπάς μου και τη σταμάτησα. Τη τζάγκουαρ τώρα την πήρα πρώτη φορά, θα σας στείλω φωτό με τα συστατικά σε 1 μήνα περίπου που θα τη ξαναπάρω.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Πεμ Απρ 14, 2016 1:45 am

Υποψην οτι Jaguar,Naturea,Apllaws,Almo Nature και Meowing Heads βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο.blinking
http://www.goldenacres.co.uk/
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Απρ 14, 2016 12:59 pm

Το οτι η orijen ειναι η καλυτερη γατοτροφη δε το λεω επειδη διαβασα στο site της οτι εχει παρει βραβεια, ουτε επειδη μου το λενε απ την κομπα. Εχω διαβασει για ολα τα συστατικα, ολων των grain free που εχω βρει κ εχω καταληξει σ αυτο. Συμφωνα μ αυτο http://www.naturalnews.com/Report_pet_food_ingredients_8.html η orijen δεν εχει κανενα απ αυτα που αναφερονται. Αυτο που ειπα για τα αμινοξεα, επισης δε το διαβασα στο site της orijen αλλα στο http://www.catfooddispensersreviews.com/cat-food-reviews/ οπου κανουν αναλυσεις για πολλες γατοτροφες. kissss
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Απρ 14, 2016 1:24 pm

Σχετικα με την πατάτα, βγάλανε την πατάτα γιατι ειναιι υδατάνθρακας με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη. Καποιες τροφές οπως θα δειτε αντι για πατάτα έχουν γλυκοπατάτα με χαμηλοτερο γλυκαιμικο. Υδατανθρακες υπάρχουν γενικά σε παρα πολλά τροφιμα πχ αρακας ντομάτα κα
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Απρ 14, 2016 2:09 pm

Τωρα να πω και κάτι ακομα γιατι ακουω συνέχεια για μαλακα κοπρανα με τις ακανα οριτζεν? Εμενα μπορειτε να μου εξηγήσετε γιατι στην δική μου γάτα καθε άλλο παρα μαλακά ειναι ενω τεινει να έχει δυσκοιλιοτητα και βγαινουν πολλες φορες σκουρα? Επισης εχω δει περιπτωση μετα απο συμβουλη γιατρου σε γατα με διαρροιες να δινεται μια τροφη την φορά για να εντοπιστει ποια την περάζει, για αρχη λοιπον ο γιατρος ειπε μια εβδομαδα ξηρά που τυχαινε να ειναι ακάνα και το έντερο έστρωσε.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Απρ 14, 2016 4:12 pm

Κοιταζα τις κτηνιατρικες τροφες στο zooplus γιατι με τη Renal για τη Λουνα εχω προβλημα δεν τρωει καμμια μαρκα οσες και να εχω δοκιμασει μονο αν της βαλω λιγη κονσερβα οχι βεβαια ειδικη απο πανω.Βρηκα λοιπον αυτη http://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/virbac_vetcomplex/512482 που ειναι της ιδιας εταιρειας με το φαρμακο που της δινω για την νεφρικη ανεπαρκεια.Βρηκα και αλλες δυο μαρκες με κτηνιατρικες τη KATTOVIT και τη SPECIFIC.Αλλα νομιζω οτι αυτη της VIBRAC ειναι το καλυτερο μιας και θα ειναι λογικα της ιδιας λογικης με το φαρμακο.Το αλλο θεμα ειναι βεβαια να τη φαει και το αλλο θεμα ειναι οτι βγαινει μονο σε 3κιλη. Suspect Suspect
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Απρ 14, 2016 10:01 pm

Μαυρογατος έγραψε:Υποψην οτι Jaguar,Naturea,Apllaws,Almo Nature και Meowing Heads βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο.blinking
http://www.goldenacres.co.uk/
AA δεν το ξερα αυτό oksmily3
Constant1ne έγραψε:Το οτι η orijen ειναι η καλυτερη γατοτροφη δε το λεω επειδη διαβασα στο site της οτι εχει παρει βραβεια, ουτε επειδη μου το λενε απ την κομπα. Εχω διαβασει για ολα τα συστατικα, ολων των grain free που εχω βρει κ εχω καταληξει σ αυτο. Συμφωνα μ αυτο http://www.naturalnews.com/Report_pet_food_ingredients_8.html η orijen δεν εχει κανενα απ αυτα που αναφερονται. Αυτο που ειπα για τα αμινοξεα, επισης δε το διαβασα στο site της orijen αλλα στο http://www.catfooddispensersreviews.com/cat-food-reviews/ οπου κανουν αναλυσεις για α
Το γνωρίζω ότι εσύ είσαι αντίστοιχα tycoon με την ανάλυση, όπως κι εγώ,  Razz Απλά σε γενικές γραμμές παίζει ρόλο και το μάρκετινγκ στο ποιές γατοτροφες 'φαίνονται' και επίσης οι υποθέσεις μας έχουν να κάνουν με τη φυσική διατροφή της γάτας, όμως η επεξεργασμένη διατροφή μπορεί να χρειάζεται κάποια διαφορετικά συστατικά. Εσύ καλά κάνεις και διαβάζεις, ωστόσο θεωρώ ότι αν μια τροφή δεν κάθεται καλά σε ένα ζώο, δεν παει να είναι και η τοπ των τοπ, καλύτερα να μην την προτιμάμε. Το κάθε ζώο ανταποκρίνεται διαφορετικά στην εκάστοτε τροφή, και κάποια (πολλά) ζούνε μια χαρά, υγιή πολλά χρόνια με χαζοτροφές, ενώ άλλα με grain free παθαίνουν τα χίλια μύρια.

Gatoplikti έγραψε:Σχετικα με την πατάτα, βγάλανε την πατάτα γιατι ειναιι υδατάνθρακας με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη. Καποιες τροφές οπως θα δειτε αντι για πατάτα έχουν γλυκοπατάτα με χαμηλοτερο γλυκαιμικο. Υδατανθρακες υπάρχουν γενικά σε παρα πολλά τροφιμα πχ αρακας ντομάτα κα
Ναι αλλά είναι σε πολύ πολύ μικρότερο βαθμό. Νομίζω η πατάτα είναι το κύριο συστατικό που βγάλανε και προσπαθήσανε να το υποκαταστήσουν με επιπλέον λαχανικά. Κι εγώ είμαι υπερ της γλυκοπατάτας, θεωρώ ότι είναι καλή λύση και είναι κοντά στην κολοκύθα που χρησιμοποιούμε στα ωμά.
Gatoplikti έγραψε:Τωρα να πω και κάτι ακομα γιατι ακουω συνέχεια για μαλακα κοπρανα με τις ακανα οριτζεν? Εμενα μπορειτε να μου εξηγήσετε γιατι στην δική μου γάτα καθε άλλο παρα μαλακά ειναι ενω τεινει να έχει δυσκοιλιοτητα και βγαινουν πολλες φορες σκουρα?  Επισης εχω δει περιπτωση μετα απο συμβουλη γιατρου σε γατα με διαρροιες να δινεται μια τροφη την φορά για να εντοπιστει ποια την περάζει, για αρχη λοιπον ο γιατρος ειπε μια εβδομαδα ξηρά που τυχαινε να ειναι ακάνα και το έντερο έστρωσε.
Γιατί η κάθε τροφή κάθεται αλλιώς στο εκάστοτε γατί! Η ακάνα συνήθως κάθεται καλά, η όριτζεν έχει τύχει να μην κάθεται. Σε εμας η ακάνα έχει πολλά κόπρανα, όχι μαλακά.

Εγώ σταμάτησα να το ψηρίζω και έχω βρει την υγειά μου. Μια χαρά είμαστε όλοι και έχω πολύ περισσότερο χρόνο για να τον αφιερώσω σε άλλα πράγματα. chouzeyes
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Πεμ Απρ 14, 2016 10:19 pm

Εγω απο την αρχη που εφερα τα μικρα στο σπιτι τον Γκεραλτ και το Μικυ τους εδινα  την Orijen.Αλλα αυτη επεφτε βαρια στο Γκεραλτ,μολις ετρωγε πηγαινε αμεσως τουαλετα και εκανε μαλακα κακα.Την αλλαξα και δοκιμασαμε και Jaguar ,το ιδιο μολις ετρωγε πηγαινε κατευθειαν τουαλετα και εκανε μαλακα κακα.Καταλαβα οτι η υψηλη πρωτεινη τον πειραζε και την αλλαξα.Τωρα εδω και δυο μηνες τρωνε ο Γκεραλτ και ο Μικυ την Sanabelle Kitten και η Μινι Sanabelle Senior και ανακατευω και Sanabelle sensitive με πουλερικα, για να τα ξεγελαω και να τρωνε και τα τρια το ιδιο ,να μην αλλαζουν πιατα.Ο Γκεραλτ απο τοτε που τρωει αυτη τη τροφη δεν εκανε ποτε μαλακα κακα και δεν δημιουργηθηκε κανενα προβλημα.Την θεωρω εξαιρετικα καλη ολιστικη τροφη  με αφθονα φρεσκα πουλερικα η οποια δεν περιεχει καλαμποκια, με Water-Transit-Agent που  με φυσικό τρόπο υποστηρίζει την πρόσληψη και την απέκκριση νερού.Εγω δεν την ηξερα αυτη τη τροφη απο εδω μεσα διαβασα για αυτην και τωρα που τη δοκιμασα στα γατια μου την θεωρω πολυ καλη. Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Απρ 15, 2016 12:58 pm

florans έγραψε:Εγω απο την αρχη που εφερα τα μικρα στο σπιτι τον Γκεραλτ και το Μικυ τους εδινα  την Orijen.Αλλα αυτη επεφτε βαρια στο Γκεραλτ,μολις ετρωγε πηγαινε αμεσως τουαλετα και εκανε μαλακα κακα.Την αλλαξα και δοκιμασαμε και Jaguar ,το ιδιο μολις ετρωγε πηγαινε κατευθειαν τουαλετα και εκανε μαλακα κακα.Καταλαβα οτι η υψηλη πρωτεινη τον πειραζε και την αλλαξα.Τωρα εδω και δυο μηνες τρωνε ο Γκεραλτ και ο Μικυ την Sanabelle Kitten και η Μινι Sanabelle Senior και ανακατευω και Sanabelle sensitive με πουλερικα, για να τα ξεγελαω και να τρωνε και τα τρια το ιδιο ,να μην αλλαζουν πιατα.Ο Γκεραλτ απο τοτε που τρωει αυτη τη τροφη δεν εκανε ποτε μαλακα κακα και δεν δημιουργηθηκε κανενα προβλημα.Την θεωρω εξαιρετικα καλη ολιστικη τροφη  με αφθονα φρεσκα πουλερικα η οποια δεν περιεχει καλαμποκια, με Water-Transit-Agent που  με φυσικό τρόπο υποστηρίζει την πρόσληψη και την απέκκριση νερού.Εγω δεν την ηξερα αυτη τη τροφη απο εδω μεσα διαβασα για αυτην και τωρα που τη δοκιμασα στα γατια μου την θεωρω πολυ καλη. Smile
Δηλαδή τι κάνει υποτίθεται αυτό και τι είναι ακριβώς?! Και πώς ακριβώς βοηθάει τη γάτα στην πρόσληψη νερού όταν η ξηρά τροφή εκ φύσεως δεν δίνει ιδιαίτερο νερό στη γάτα? Πώς ακριβώς τη βοηθάει αυτό το πράγμα?
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Παρ Απρ 15, 2016 7:41 pm

Αυτο ειναι καλο για τα στειρωμενα αρσενικα  για να μην παθαινουν  προβληματα ουρολιθιασης και προβληματα στα νεφρα.Περιεχει συστατικα που δημιουργουν τη διψα ,μετα  δηλ.απο το φαγητο πινουν νερο και ως συνεπεια δημιουργειται ενουρηση.Περιεχει και αποξηραμενα  βατομουρα ,αποξηραμένα cranberry, που βοηθουν το ουροποιητικο. Και γω δεν το ηξερα το διαβασα στη περιγραφη της συγκεκριμενης ξηρης τροφης σε γερμανικο πετ σοπ.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Απρ 15, 2016 8:30 pm

florans έγραψε:Αυτο ειναι καλο για τα στειρωμενα αρσενικα  για να μην παθαινουν   προβληματα ουρολιθιασης και προβληματα στα νεφρα.Περιεχει συστατικα που δημιουργουν τη διψα ,μετα  δηλ.απο το φαγητο πινουν νερο και ως συνεπεια δημιουργειται ενουρηση.Περιεχει και αποξηραμενα  βατομουρα ,αποξηραμένα cranberry, που βοηθουν το ουροποιητικο. Και γω δεν το ηξερα το διαβασα στη περιγραφη της συγκεκριμενης ξηρης τροφης σε γερμανικο πετ σοπ.
Aυτό καλό είναι να ξέρεις ότι δεν εγγυάται τίποτα και δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Όταν μια γάτα τρέφεται αποκλειστικά με ξηρά τροφή, δεν πρόκεται να πιεί με τίποτα όσο νερό θα έπαιρνε από την τροφή της. Το κράνμπερι το έχουν και άλλες τροφές, πράγματι βοηθάει. Αλλά η ξηρά τροφή εκ φύσεως είναι επικίνδυνη για στειρωμένα γατιά (και μη στειρωμένα, απλά σε πολύ μικρότερο βαθμό)
Αν σας κάθεται καλά, τότε μια χαρά όμως. Απλά καλό είναι να συμπληρώνεις με κονσέρβα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Παρ Απρ 15, 2016 9:57 pm

Και βεβαια τους δινω κονσερβα, καθε μερα Applaws κοτοπουλο με τυρι και που και που με θαλασσινα.Απλα επειδη ειχε προβλημα ο Γκεραλτ με τα κακα ,ευτυχως του εκατσε καλα αυτη και επειδη ειναι αρσενικα και σε λιγο καιρο θα στειρωθουν, φοβαμαι παρα πολυ τις ουρολιθιασεις που ειναι συχνο φαινομενο και για αυτο προτιμησα αυτην, μετα απο ψαξιμο.Ευτυχως τωρα μολις τρωνε την ξηρη τους πινουν αμεσως νερο.Πολυ καλο αυτο.Αρα καποιο συστατικο θα περιεχει μεσα που θα τους προκαλει διψα Suspect
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Απρ 15, 2016 10:52 pm

florans έγραψε:Και βεβαια τους δινω κονσερβα, καθε μερα Applaws κοτοπουλο με τυρι και που και που με θαλασσινα.Απλα επειδη ειχε προβλημα ο Γκεραλτ με τα κακα ,ευτυχως του εκατσε καλα αυτη και επειδη ειναι αρσενικα και σε λιγο καιρο θα στειρωθουν, φοβαμαι παρα πολυ τις ουρολιθιασεις που ειναι συχνο φαινομενο και για αυτο προτιμησα αυτην, μετα απο ψαξιμο.Ευτυχως τωρα μολις τρωνε την ξηρη τους πινουν αμεσως νερο.Πολυ καλο αυτο.Αρα καποιο συστατικο θα περιεχει μεσα που θα τους προκαλει διψα Suspect
Τα δικά μου πίνουν νερό μετά από όλες τις ξηρές tongueout  Ποιος ξερει!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Παρ Απρ 15, 2016 11:54 pm

Ναι, παιζει ρολο και το νατριο(αλατι) που περιεχει η καθε ξηρη τροφη.Αμα υπαρχει σε μεγαλο ποσοστο, φυσικο να πινουν νερο.Αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν κανoυν καλο στην υγεια τους ,τα υψηλα ποσοστα νατριου.Σε μερικες τροφες δεν αναφερει καθολου την υπαρξη νατριου.Τι σημαινει οτι η συγκεκριμενη τροφη δεν περιεχει νατριο η απλα δεν το γραφουν για να μην ξερουμε και να την θεωρουμε καλη; Αυτο δεν το εχω καταλαβει,εχεις κατι υποψιν σου εσυ;
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Απρ 16, 2016 10:44 am

florans έγραψε:Ναι, παιζει ρολο και το νατριο(αλατι) που περιεχει η καθε ξηρη τροφη.Αμα υπαρχει σε μεγαλο ποσοστο, φυσικο να πινουν νερο.Αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν  κανoυν καλο στην υγεια τους ,τα υψηλα ποσοστα νατριου.Σε μερικες τροφες δεν αναφερει καθολου την υπαρξη νατριου.Τι σημαινει οτι η συγκεκριμενη τροφη δεν περιεχει νατριο η απλα δεν το γραφουν για να μην ξερουμε και να την θεωρουμε καλη; Αυτο δεν το εχω καταλαβει,εχεις κατι υποψιν σου εσυ;
Δε ξέρω, είναι τόσο μικρές οι διαφορές στις τροφές που δεν το έχω ψάξει τόσο..
Κώστα??? ntountouka

Εφόσον δίνεις κονσέρβα τόσο συχνά, και εναλάσσεις το φαγητό τους, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Επίσης είναι καλό να ξέρεις ότι υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές κονσέρβες ίδιας ποιότητας με την applaws. Αν θέλεις να προσθέσεις και ωμό φαγητό στη διατροφή τους, στείλε μου πμ να σου πω αυτά που τους δίνω εγώ!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Σαβ Απρ 16, 2016 11:41 am

Οταν μιλαμε για σχετικα καλη ποιοτητα κροκετας και οχι τυπου σουπερ μαρκετ η περιεκτικοτητα σε αλατι εχει απειροελαχιστες διαφορες.. Δεν εχει νοημα να κολλαμε σε τοσο μικρες λεπτομεριες.
Ανεξαρτητως ποσοτητας αλατιου που εχει η κροκετα, οταν την τρωνε τα γατια, τα κανει να διψανε επειδη προκαλει αφυδάτωση λογω ελλειψης υγρων. Θα κανω μια χαζη παρομοίωση. Οταν το γατι τρωει κροκετα ειναι σαν να τρωμε εμεις κρακερ. Οταν το γατι τρωει κονσερβα ειναι σαν να τρωμε εμεις σουπα. Αν φαμε 5 κρακερ θελουμε νερο μετα.. Αν φαμε ενα πιατο σουπα δυσκολα θα πιεις και νερο μετα.
Προσωπικα αυτα που λενε για water transit agent κλπ ειναι θεμα μαρκετινγκ. Οτι και να λενε απανω το γατι δεν προκειτε σε καμια περιπτωση τρώγοντας κροκετα ξα παρει οσα υγραθα έπαιρνε τρωγοντας υγρη τροφη, ειτε αυτη ειναι κονσερβα, ειτε μαγειρευτο ειτε ωμο.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Απρ 16, 2016 11:58 am

Καλημερα! Καταρχην να πω οτι αλλο το νατριο και αλλο το χλωριουχο νατριο που ειναι το αλατι. Στις τροφες αναγραφεται ως sodium chloride (αλατι) ή χωριστα sodium (νατριο) και chloride. Το αλατι ειναι απαραιτητο συστατικο προκειμενου το σωμα της γατας να λειτουργει σωστα, γι αυτο πρεπει να υπαρχει στις τροφες. Βοηθα τα κυτταρα της γατας να μεταφερουν τα απαραιτητα συστατικα που παιρνει απ τη διατροφη, αλλα και αυτα που δε χρειαζεται, στις περιοχες που πρεπει να πανε. Βοηθα επισης στο να δημιουργηθουν τα απαραιτητα οξεα στο στομαχι προκειμενου να γινει σωστα η πεψη. Μια γατα χρειαζεται περιπου 21 mg αλατι καθημερινα. Πολλες τροφες περιεχουν μεγαλυτερες ποσοτητες, αλλα ποτέ δεν θα πρεπει να ξεπερνα τα 42mg.
Σε πολλες τροφες τα γραφει χωριστα, σαν sodium και chloride. Η ποσοτητα του chloride που χρειαζεται, ειναι 1,5 φορα μεγαλυτερη απ του sodium. Γενικα οι τροφες θα πρεπει να περιεχουν το λιγοτερο 0,2% sodium και 0,3% chloride (επι ξηρου).
Το αλατι ενισχυει τη γευση της τροφης, λειτουργει ομως και σαν συντηρητικο. Γι αυτο και οι ξηρα τροφη περιεχει μεγαλυτερη ποσοτητα ωστε να παραμεινει φρεσκια για μεγαλυτερο διαστημα.
Οι ουσιες αυτες σπανια μπορουν να αποβουν τοξικες σε μια γατα που εχει συνεχη προσβαση σε καθαρο νερο. Οποιαδηποτε περισσεια ποσοτητητα των ουσιων αυτων, φιλτραρεται απο τα νεφρα και αποβαλλεται με τα ουρα. Αν δεν παρεχεται νερο τοτε οι συγκεντρωσεις αυτων των ουσιων μπορει να μεγαλωσουν και να προκαλεσουν κρισεις επιληψιας, τυφλωση, αφυδατωση, μειωμενη ορεξη και θανατο μεσα σε 24 ωρες.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Σαβ Απρ 16, 2016 12:54 pm

Ευχαριστουμε πολυ Κωνσταντινε για τις πληροφοριες που μας δινεις!!! Smile Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Απρ 16, 2016 5:59 pm

florans έγραψε:Ευχαριστουμε πολυ Κωνσταντινε για τις πληροφοριες που μας δινεις!!! Smile Smile

kissss
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Απρ 16, 2016 9:11 pm

Καημό το'χω να μαζευτούν 2-3 άτομα από εδώ να αρχίσουν μια εταιρία παραγωγής γατοτροφών Veryhappy
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Απρ 16, 2016 9:32 pm

f.m123 έγραψε:Καημό το'χω να μαζευτούν 2-3 άτομα από εδώ να αρχίσουν μια εταιρία παραγωγής γατοτροφών Veryhappy

Φτιαχνε κ πουλα barf κ βαλε με υπευθυνο πωλησεων Laughing
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Απρ 17, 2016 12:45 pm

Αστο θα ριξεις εξω την εταιρεια γιατι θα κάνεις kill deal προσφορες !! Razz Razz Razz Razz

happy2

Πλακα πλάκα και γω το χω σκεφτει πολλές φορες !! Smile
Εχουμε το σωστο team νομιζω. Μονο με kill deal θα πιάσουμε!!
Λοιπον εκει Σαλονικα ??? Εγω υπεύθυνη πωλήσεων Αθηνας !! Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Κυρ Απρ 17, 2016 1:24 pm

Aντε βαλτε μπρος την ιδεα σας!!! idea  Θα ειχαμε τις καλυτερες ζωοτροφες!!! happy2 happy2 happy2 happy2
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Απρ 17, 2016 1:32 pm

Ποιος θα τις φτιάξει ειναι το θέμα και πως, ασε που νομιζω θελει προδιαγραφες και ιστοριες δεν ειναι φτιαχνω την μαρμελάδα στο σπιτι! Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από florans Κυρ Απρ 17, 2016 4:29 pm

Gatoplikti έγραψε:Ποιος θα τις φτιάξει ειναι το θέμα και πως, ασε που νομιζω θελει προδιαγραφες και ιστοριες δεν ειναι φτιαχνω την μαρμελάδα στο σπιτι! Smile

Το ξερω Γατοπληκτουλα μου ,θελει προδιαγραφες και πολλα αλλα ,απλως κανουμε σκεψεις και ονειρα!! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 21 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 21 από 30 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης