gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατοστουμπωμα

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Deadendx Τετ Αυγ 06, 2014 11:47 pm

Εχω εναν γαταρο ο οποιος εχει στουμπωσει για τα καλα απο τις τριχομπαλες του και τα κακα του, και δεν μου τα εχει κανει εδω και 3-4 μερες.Εχουμε κανει εξετασεις/ακτινογραφιες ακομα και υπερηχο για τα παντα και κατα τα αλλα ειμαστε καλα.
Ο γιατρος μου ειπε να του δωσω παστουλα για 3 μερες,και μετα αν ακομη δεν ταχει κανει να παρει κλυσμα.Επισης δεν τρωει απο τοτε που στουμπωσε με το ζορι να πιει λιγο κοσερβοζουμο ... :/
Εγω βεβαια επειδη οτι θελω καταλαβαινω του εκανα κλυσμα αμεσως και ερεθιστικε :/ Και παρολαυτα εκανε λιγα μονο..
Και επειδη εχω ξαναπερασει τεοια ιστορια με γατοστουμπωματα με ενα αδεσποτουλι που ειχα βρει και οι παστουλες και τα φαρμακα δεν ειχαν κανει δουλεια , αναρωτιεμαι μηπως το ζωο να το παω να το ξεστουμπωσουν 'χειρουργικα'? Και να μην το αφηνω να ταλειπωριεται αλλες 3 μερες?Θα κλεισει βδομαδα ετσι :/
Ποια ειναι η γνωμη σας?

(σαφως και θα ξαναμιλησω με γιατρο απλα καποιες φορες εχω τις διαφωνιες μου)



Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Evakikou Πεμ Αυγ 07, 2014 12:23 am

θα σε συμβούλευα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, ενδεχομενως να αλλάξεις τροφή και να τσεκάρεις αν έχει καταπιει τίποτα που δεν γράφει στην ακτινογραφία (πχ. κορδόνι, κλωστή, κομματι υφασμα). Ειδικά αν ξεκινήσει και εμετούς. Είναι πολύ σοβαρό το γεγονός ότι δεν τρώει.
Evakikou
Evakikou
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Κόρινθος
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ζεστούλα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αρίστο σόρρυ.... Δεν θα μπορέσω... Μάθε να τουιτάρεις και θα τα λέμε από εκεί στους αγώνες... ΣΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛ ΣΑΓΑΠΩ!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/04/2012
Mood : Γατοστουμπωμα M_yoohoo

http:// http://eva-kourou.wix.com/evakourou#!home/mainPage

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Smokys Πεμ Αυγ 07, 2014 10:06 pm

Χειρουργικά δεν είναι λύση, αυτό που μπορεί να κάνει ο γιατρός σου σαν τελική λύση, είναι να τον ναρκώσει και μετά να απομακρύνει το στούμπωμα μαζί με τη βοήθεια ενός υποκλυσμού.
Το να κάνεις εσύ υποκλυσμό στο γάτο σου δεν θα στο συνιστούσα σε καμία περίπτωση, διότι μπορεί να δημιουργήσεις μεγάλο πρόβλημα. Προς στιγμήν το ότι δεν τρώει είναι φυσιολογικό αφού είναι στουμπωμένος. Επίσης πιθανότατα να είναι κακόκεφος και "πεσμένος" σε ενέργεια.
Νερό πίνει ?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γατοστουμπωμα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Deadendx Παρ Αυγ 08, 2014 1:14 am

Ναι πινει νερο και σημερα τρωει και λιγο απο μονος του, το πρωι θα παμε στον γιατρο για να του τα βγαλει (χωρις λαβιδα), ελπιζω να μην πονεσει πολυ :/.. Θα σας πω νεα του αυριο!


Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Deadendx Σαβ Αυγ 09, 2014 1:43 am

Για να κλεισω και το θεμα αυτο, τελικα ολη την ιστορια την καναν οι τριχομπαλες. Το αστερι μου ειναι περδικι σημερα, τρωει κανει και τα κακα του και παιζει σαν τρελο! Οι παστα μονο εκανε δουλεια τελικα απλα ηθελε λιγο παραπανω χρονο! Χαρηκα πολυ που δεν χρειαστεικε να τον ταλαιπωρησω αλλο! Με μισει λιγο βεβαια γιατι τωρα τον 'κυνηγαω' να τον κουρεψω Razz για να μην την ξαναπατησουμε!

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από kouix Σαβ Αυγ 09, 2014 1:59 am

κουρεμα σε γατα..?  Shocked 
Δεν το εχω ξανακουσει.....

Γιατι δεν παιρνεις μια βουρτσα απο αυτες που "κοβουν" και τις τριχες παραλληλα για να τον χτενιζεις μ' αυτην...?

κατι σαν αυτην εννοω....

http://www.amazon.com/FURminator-Short-Hair-deShedding-Large/product-reviews/B0040QS3QS?pageNumber=66


αλλα και ενα γαντι απλο για γατουλες κανει δουλεια αν τον χαϊδευεις καθε μερα μ' αυτο.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατοστουμπωμα Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατοστουμπωμα M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Deadendx Σαβ Αυγ 09, 2014 3:59 am

χεχε αμα μου κανανε δουλεια δε θα μιλαγα για κουρεμα Razz Razz Συμβαινει το εξης, το Furminator το εχω αλλα δεν το θελει με τιποτα βγαζει νυχια το μισει θανασιμα!!. Τον χτενιζω καθημερινα με βουρτσα για μακρυτριχες 2-3 φορες τη μερα, τον χαιδευω για να τουβγαζω τα περισευματα, γεμιζω μια σακουλα τριχες και παρολαυτα καθε μερα εχει καινουργια κομπακια και αφηνει παντου τουφες! Ε, βαλε και ολες αυτες που καταπινει...!!Χειροτερος και απο περσιας ειναι...
Δεν θα τον κουρεψω και γουλι Razz Μονο εκει που γλυφεται πολυ  Smile 

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από kouix Σαβ Αυγ 09, 2014 9:31 am


τοτε τι να πω....? Suspect 

δεν μου μενει παρα να πω, ... πρόσεχε μην σταματησει να σου κραταει μουτρα , κι αρχισει να σου κατεβαζει τα δικά σου.... (με τα νύχια του....)  happy2 happy2 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατοστουμπωμα Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατοστουμπωμα M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από koneko Σαβ Αυγ 09, 2014 11:05 am

Επειδη και ο δικος μου ειχε προβλημα με τριχομπαλες (καθημερινοι εμετοι τριχομπαλας), σου προτεινω να του εχεις διαθεσιμο 24/7 χορτο (ή εστω φυτεψε σε καποια γλαστρα φακες). Προσεξε επισης την διατροφη του. Εμας το χορτο και η διατροφη μας εσωσαν. Ουτε ο δικος μου δεχεται το χτενισμα, αλλα δεν χρειαστηκε ποτε να τον κουρεψω (μακρυτριχος ειναι).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατοστουμπωμα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοστουμπωμα Empty Απ: Γατοστουμπωμα

Δημοσίευση από Deadendx Σαβ Αυγ 09, 2014 1:41 pm

Χορτο εννοεις γατοχορτο ε? Κοιτα εχει μια γλαστρα που μασουλαει-δεν ειναι γατοχρτο ειναι χλωρoφυτο και ειχα διαβασει οτι ειναι ακινδυνη οποτε τον αφησα - με τις φακες τι γινεται? αμα πχ φαει και τα σπορακια θαχει καποιο προβλημα?
Αυτη η διατροφη ειναι ο μεγαλος μου καημος, καθως τωρα περνει ξηρα για διαβητικα και θελω να τον περασω σε κονσερβα σιγα σιγα και μετα σε μαγειρευτα/ωμα(με επιφυλαξη αυτο ακομα).Ελα μου ντε που δεν καταδεχεται τιποτα αλλο απο την ξηρα του!Σνομπαρει επιδικτικα τα παντα o κυριος!!!Λαιμαργια μηδεν! Smile

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης