gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη

+2
Smokys
nefelh
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουλ 27, 2014 1:14 am

koneko έγραψε:

Για μαζικες ευθανασιες υγιων αδεσποτων απο σωματειο δεν θυμαμαι να εχω ακουσει στον καναδα. Στην αμερικη εχει γινει απο την peta μαλιστα. Στην γερμανια ειναι ακομα πιο αυστηροι με τις ευθανασιες νομιζω  Suspect 

Για ευθανασίες δε θυμάμαι να έχω ακούσει κάτι, αλλά είμαι εδώ μόνιμα 1,5 χρόνο μόνο. Δεν ξέρω τι μπορεί να είχε συμβεί παλιότερα βέβαια. Το σίγουρο είναι πως, αναφερόμενη στο σήμερα, δεν κοιμίζουν ελαφρά τη καρδία, τα ζώα. Μόνο όταν είναι πολύ βαριά άρρωστα, χωρίς ελπίδα ανάρρωσης και βασανίζονται το προτείνουν.

koneko έγραψε:
f.m123 έγραψε:Κατά τα άλλα όμως επιτρέπονται τα κατοικίδια σε όλα τα σπίτια ενώ στο εξωτερικό δεν ισχύει αυτό. Εκεί έχουν φορολογικές ελαφρύνσεις για τα κατοικίδια που φτύνεις αίμα για να βρεις σπίτι να τα δέχονται. Τραγική ειρωνεία?

για το κατοικιδιο δεν εχεις, αλλα εχεις αν κανεις δωρεα χρηματων σε φιλοζωικη ή αλλη ΜΚΟ. Καλα θα ηταν να ειχαμε  happy2 
Καλέ εδώ οι ιδιοκτήτες σκύλων πληρώνουν και φόρο! Νομίζω πάει και με το μέγεθος, με το κιλό δηλαδή ένα πράμα  happy2 


koneko έγραψε:Και οι ΗΠΑ εχουν 70 εκατομμυρια αδεσποτα, αλλα δεν βλεπεις τετοιο χαλι στους δρομους  No . Υπαρχουν απειρες αιτιες για αυτο και προσωπικα δεν πιστευω οτι φταιει τοσο η εισαγωγη ζωων οσο η ελλειψη παιδειας και οργανωσης οπως επισης και η ατιμωρησια (αν αρχισουν να πεφτουν προστιμα και ποινες τοτε μονο θα αρχισει να μπαινει μια ταξη). Ειδικα η ατιμωρησια ειναι το Α και το Ω δυστυχως. Αν κανεις καταγγελια σε σοβαρη χωρα οτι ο γειτονας σου ριχνει φολες, θα τιμωρηθει με συνοπτικες διαδικασιες. Αν κανεις την ιδια καταγγελια στην ελλαδα, το πιο πιθανο ειναι να αρχισουν να γελανε μαζι σου. Ουτε η κριση φταιει γιατι το προβλημα δεν ειναι προσφατο. Επισης πρεπει να μπει ενα τελος στους καδους σκουπιδιων που δεν εχουν καπακια. Οσο θα υπαρχει διαθεσιμη τροφη, τοσο θα αυξανονται (αναφερομαι σε αστειρωτα γατια). Κατα την ταπεινη μου αποψη (ισως καποιοι μου επιτεθουν σε αυτο που θα πω), αδεσποτα αστειρωτα και αγρια γατια δεν πρεπει να ταιζονται γιατι ουσιαστικα αυτο βοηθαει στον υπερπληθυσμο τους, στην μεταδοση ασθενειων, στους καβγαδες και πιθανοτατα ακομα και στον υποσιτισμο τους  No . Αυτο το τελευταιο ειναι ενα καλο θεμα για αντιπαραθεση happy2 

Νομιζω ομως οτι εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα  happy2 happy2 happy2 

+10000000000000000000000000000000
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 27, 2014 2:35 pm

και στον καναδα πληρωνουν φορο οι ιδιοκτητες σκυλων! Νομιζω ειναι $50/σκυλο/ετος. Επισης πεφτουν προστιμα σε οσους δεν μαζευουν τα περιττωματα των σκυλων απο τα πεζοδρομια και σε οσους δεν τα εχουν με λουρι. Το προστιμο μπορει να φτασει μεχρι και τα $2000!

Επισης πρεπει να απαγορευθει η πωληση ζωων σε pet shops. Στον καναδα πλεον τα γατακια αυτα εχουν αντικατασταθει απο αδεσποτες γατες σωματειων. Σε ενα pet shop της γειτονιας μου οι γατες εφευγαν σε χρονο dt, παρολο που πολλες απο αυτες ηταν 7 και παραπανω ετων! Ο κοσμος τις βλεπει και μπαινει στον πειρασμο και υιοθετουνται πολυ ευκολα. Ξερετε τι μαχη εδινα με τον εσωτερικο εαυτο μου για να μην υποκυψω στον πειρασμο;  Embarassed 

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουλ 27, 2014 5:02 pm

θα σας πω μόνο, ότι ακόμα και στην Τουρκία έχει απαγορευτεί η πώληση γάτων/σκύλων από πετσοπ.................

Φυσικά, πρόστιμα για αμάζευτες ακαθαρσίες στο δρόμο πέφτουν κι εδώ, ακόμα και μήνυση μπορείς να κάνεις σε κάποιον για αυτό το λόγο.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουλ 27, 2014 5:39 pm

koneko έγραψε:Σε ενα pet shop της γειτονιας μου οι γατες εφευγαν σε χρονο dt, παρολο που πολλες απο αυτες ηταν 7 και παραπανω ετων! Ο κοσμος τις βλεπει και μπαινει στον πειρασμο και υιοθετουνται πολυ ευκολα. Ξερετε τι μαχη εδινα με τον εσωτερικο εαυτο μου για να μην υποκυψω στον πειρασμο;  Embarassed 

Και να τι έπαθες!
Επαθες Ταζ!
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 27, 2014 7:31 pm

γ*μησετα  happy2 happy2 happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Κατάστημα με φυλακισμένα γατιά στη Θεσ/νικη - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης