gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

FELV/FIV/FIP

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Παρ Μάης 30, 2014 1:48 pm

Θελω σε καποια φαση να φερω τον γατο μου σε επαφη με το νεογεννητο γατακι που εχω αυτη την στιγμη σε καραντινα και ισως τελικα κρατησω, αλλα ισως και οχι. Το προβλημα ειναι οτι πριν το φερω σε επαφη με τον δικο μου, θελω να ειμαι βεβαιη οσο το δυνατον περισσοτερο οτι δεν ειναι φορεας λευχαιμιας, aids και περιτονιτιδας. Για την λευχαιμια ειναι εμβολιασμενος ο δικος μου, αλλα το εμβολιο δεν καλυπτει 100% οποτε ο κινδυνος μπορει να ειναι μειωμενος, αλλα υπαρχει σε περιπτωση που το γατακι ειναι θετικο.

Γνωριζετε αν το τεστ για FIV/FELV στην Ελλαδα ειναι το snap test που δινει αποτελεσματα σε 10 λεπτα; Αν βγει σε αυτο το τεστ αρνητικο και στις 2 ασθενειες τοτε θα περιμενω λιγοτερο χρονο πριν το φερω σε επαφη με τον δικο μου γιατι αν ειναι false negative το αποτελεσμα, η επανεξεταση θα γινει σε 1 μηνα, οποτε αν βγει και τοτε αρνητικο, θα ειμαστε σε καλο δρομο. Αν βγει θετικο τοτε εχουμε προβλημα γιατι θα πρεπει να επανεξεταστει οταν γινει 6 μηνων ή/και 1 ετους και μεχρι τοτε προφανως δεν θα μπορω να το φερω σε επαφη με τον δικο μου. Για το συγκεκριμενο τεστ χρειαζονται μονο μερικες σταγονες αιματος, οποτε μπορει να γινει ακομα και αν το γατακι ειναι πολυ μικρο.

Με προβληματιζει επισης οτι καποιοι λενε οτι αν το γατακι ειναι αρνητικο στην λευχαιμια, τοτε πρεπει να γινει επανεξεταση σε 1-4 μηνες. Αρκετα μεγαλο διαστημα δηλαδη.

Για την περιτονιτιδα ομολογω οτι δεν ανησυχω πολυ, αλλα δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα. Αν το γατακι ειναι φορεας ή ακομα και αν νοσει, ο δικος μου κινδυνευει;

Εσεις που παιρνετε γατακια αδεσποτα και μη (συνηθως μη ελεγμενα με γονεις που δεν εχουν ελεγχθει επισης), τα οποια δεν ειναι ελεγμενα για αυτες τις ασθενειες, δεν φοβαστε μηπως το γατακι ειναι θετικο; Ακομα και αν ειναι ελεγμενα μια φορα και το αποτελεσμα ειναι αρνητικο δεν φοβαστε μηπως εμφανιστει θετικο μετα απο 4 μηνες και ειναι πλεον αργα για το γατι σας με το οποιο εχει ερθει ηδη σε επαφη;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από moukelis Παρ Μάης 30, 2014 4:05 pm

Ηρω καλησπερα,υπαρχει και snap test,και "κανονικη" εξεταση,το πρωτο οπως ειπες βγαινει σε δεκα λεπτα,και το δευτερο την επομενη μερα αν ειναι σε κτηνιατρειο που εχει δικο του μικροβιολογικο.Ειτε αρνητικο,ειτε θετικο,οπως σου ειπα,λογω ηλικιας του μικρου πρεπει να γινει επανεξεταση,γιατι δεν ειναι αξιοπιστο το αποτελεσμα σε τοσο νεαρη ηλικια.Εχε επισης υποψιν σου οτι καποιες γατες αποβαλλουν τον ιο,οποτε μπορει να βγουν θετικες,και μετα απο ενα χρονο για παραδειγμα,αρνητικες.
Σχετικα με την περιτονιτιδα, συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα, οφειλεται σε μεταλλαξη κορωναϊου. Οπως και η ιδια θα ξερεις, η οικογενεια των κορωναϊων εχει εκατονταδες στελεχη, και δυστυχως το τεστ που υπαρχει αυτη τη στιγμη ανιχνευει αντισωματα σε οποιοδηποτε στελεχος του κορωναϊου εχει περασει σε καποια στιγμη απο τον οργανισμο της γατας. Για μενα προσωπικα εχει αξια μονο συνδυαστικα με αλλες εξετασεις,βιοχημικες,την αξιολογηση της κλινικης καταστασης του ζωου, βιοψια απο υγρο σε ζωα που πιστευουμε οτι νοσουν απο Λοιμωδη Περιτονιτιδα,κτλ. αλλιως μου φαινεται σαν ενα τεστ που θα δειξει αν εχω περασει ποτε στη ζωη μου συναχι λογω καποιου κορωναϊου, πραγμα αχρηστο για μενα. Αν το ζωο μεταλλαξει τον ιο και νοσησει απο FIP, σταματα να διασπειρει τον ιο,δηλαδη η επικινδυνη,μεταλλαγμενη μορφη του,δεν κολλα. Το αν θα μεταλλαξει τον ιο ή οχι εξαρταται απο τον καθε οργανισμο, την κατασταση στην οποια βρισκεται, και εικαζουν οι επιστημονες σε νεες μελετες, στη γραμμη του, γιατι καποιες γατες απο συγκεκριμενους προγονους παρουσιαζουν προδιαθεση. Τελος, εχω δει με τα ιδια μου τα ματια γατα να βγαινει αρνητικη στο συγκεκριμενο τεστ και μετα απο ενα μηνα να πεθαινει απο FIP,και πααααρα πολλες γατες,ειδικα στην αρχη που πλασσαραν το συγκεκριμενο τεστ ως τεστ για FIP, να βγαινουν θετικες και να μην εχουν τιποτα απολυτως, εχοντας περασει σε καποια φαση της ζωης τους απλα διαρροια που προερχεταια πο αλλο στελεχος του κορωναϊου.Δυστυχως πολλες γατες εκτροφειων θανατωθηκαν κατα δεκαδες, μεχρι να πειστουν οι ιδιοκτητες και οι γιατροι οτι ενα θετικο αποτελεσμα δε σημαινει οτι το ζωο εχει FIP...  No 
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : FELV/FIV/FIP M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Παρ Μάης 30, 2014 4:30 pm

Για την FIP με καλυψες, ηθελα να μαθω τι γινεται σε περιπτωση που νοσησει το ζωο και ερθει σε επαφη με υγιη γατα. Εφοσον δεν το μεταδιδει τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Νομιζω καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ο ιος τεινει να μεταλασσεται σε ζωα με 'πεσμενο' ανοσοποιητικο και νεαρα ζωα.

Ειχα την εντυπωση οτι αν βγει το ζωο αρνητικο σε FELV, FIV θα χρειαστει να παραμεινει για λιγοτερο καιρο σε καραντινα, αλλα μαλλον δεν με βλεπω να γλιτωνουμε την 6μηνη καραντινα. Δεν παιρνω με τιποτα το ρισκο να ερθουν σε επαφη, ειδικα αν το γατακι μπορει να ειναι πιθανος φορεας λευχαιμιας αφου, σε σχεση με τον FIV, μεταδιδεται πιο ευκολα. Παρολα αυτα θα κανω τις εξετασεις για να ξερω τουλαχιστον που βρισκομαι.

Αν το γατακι μεγαλωσει μονο του και αναπτυξει κακο χαρακτηρα επειδη δεν ειχε αλλη γατα να του δειξει τα ορια του, υπαρχει πιθανοτητα να βελτιωθει η κατασταση του οταν βγει καθαρο στις εξετασεις του μετα απο ενα 6μηνο και ερθει σε επαφη με τον δικο μου; Εννοειται οτι δεν προκειται να το αφηνω να δαγκωνει και να γρατζουναει ανεξελεγκτα, αλλα δυστυχως καποιες κακιες συμπεριφορες μαλλον δεν θα μπορεσω να τις διορθωσω γιατι δεν ειμαι γατα να του δειχνω τον σωστο τροπο  happy2 

Καλυτερα 2 υγιη γατια με κακο χαρακτηρα, παρα 2 αρρωστα γατια  Suspect

Edit: αν μεινει 6 μηνες σε καραντινα, θα εχει φυγει το δερμα μου απο τα χερια απο το συχνο πλυσιμο! Ποτε αλλοτε δεν ειχα τοσο ξηρο δερμα οσο τωρα  tafos

Edit 2: μηπως τελικα ειναι καλυτερα να το αφησω στους δικους μου για 6-12 μηνες, να την στειρωσουν κιολας και να ερθω να την παρω αργοτερα εφοσον ειναι FELV/FIV free? Αλλα δεν ξερω πως θα την δεχτει ο δικος μου τοτε. Τωρα που την εχει μυρισει απο αποσταση 10cm φαινεται να την δεχεται αν και τον τρομαζει λιγο το νιαουρισμα της  happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από houlieta Παρ Μάης 30, 2014 5:09 pm

Εδώ στον Αιλουρο τα λέει πολύ ωραία...
Εγω δεν έκανα εξετάσεις, όχι οτι δεν ηθελα, αλλά ο γιατρός μου εξήγησε ότι με τα μικρά γατάκια δε μπορεί κανείς να έχει εικόνα σωστή..
Τα παρακολουθούσα για ένα διάστημα και φυσικά τα είδε ο γιατρός, έλεγξε την γενική τους κατάσταση και έπειτα από ένα διάστημα μπήκαν στο σπίτι, τόσο η Σιέλ όσο και ο Μάξιμος... Και ο Άραμης επίσης..
Ρίσκο θα μου πεις...
Ναι είναι..
dizzy 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Παρ Μάης 30, 2014 6:21 pm

ειναι μεγαλο ρισκο δυστυχως γιατι ειναι ασθενειες θανατηφορες. Η ρινοτραχειτιδα και ο καλυκοιος δεν με απασχολουν καθολου, αλλα η λευχαιμια και το aids με τρομαζουν επειδη περνανε απαρατηρητες καθως δεν εχουν καθολου συμπτωματα για μηνες ή χρονια  pale 

Σε λιγο καιρο που θα τρεχει και θα χρησιμοποιει αμμολεκανη και δεν θα ειναι κλεισμενο σε ενα κουτι, θα πρεπει να παιρνω περισσοτερα μετρα  toixo toixo toixo 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από fotini123 Σαβ Μάης 31, 2014 6:03 pm

Κι εγώ ρίσκαρα και έφερα το μωρό σε επαφή με την μεγάλη χωρίς εξετάσεις. Δεν υπήρχε τρόπος να το θέσω σε καραντίνα ως τον 6ο μήνα. Επίσης ήθελα να τα φέρω σε επαφή όσο ήταν σε πολύ μικρή ηλικία το μωρό για να συνηθίσουν ευκολότερα το ένα την παρουσία του άλλου.
Τώρα που το εγχείρημα απέτυχε παταγωδώς ανησυχώ μήπως έκανα μ@@@  Sad .
P.S. Θα σου πω πως έσωσα τα χεράκια μου. Εμπλούτισα το κρεμοσάπουνο με γλυκερίνη (την πουλάνε χύμα στα φαρμακεία) και το βράδυ χρησιμοποιούσα κρέμα καλέντουλας.
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : FELV/FIV/FIP M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 31, 2014 7:27 pm

Αν το ενα εχει aids το καλο ειναι πως δεν κολλαει ευκολα στο αλλο εκτος αν μαλωνουν και εμπλεκονται δαγκωματα.

Η λευχαιμια ομως κολλαει πιο ευκολα ειναι χειροτερη ασθενεια.

Ποτε δεν ειναι αργα, δοκιμασε να κανεις το τεστ και στα 2 να δεις αν ολα ειναι ενταξει.

Για πρωτη φορα στη ζωη μου δεν μετανοιωνω καθολου που αποφασισα να του κανω το εμβολιο της λευχαιμιας παρολο που ειναι γατος που ζει αποκλειστικα μεσα. Θα παω να κερασω τον προηγουμενο κτηνιατρο μου για την παροτρυνση που μου εκανε να τον εμβολιασω για αυτη την ασθενεια γιατι μεχρι προσφατα πιστευα οτι εκανα μλκια worship worship worship 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουν 01, 2014 3:53 pm

Πως και αποφάσισες εδικα εσύ, να κάνεις το εμβολιο της λευχαιμιας το οποιο ειναι και αυτο επιφοβο σαν της λύσσας;

Τώρα σχετικα με το γατάκι οκ χωρις εξετάσεις δεν μπορεις να ξέρεις αλλα δεν θα φανει στο επομενο χρονικο διάστημα αν νοσει απο κατι τέτοιο; Mε την έννοια οτι ειναι πολύ αδύναμα τα μικρά.

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 01, 2014 10:57 pm

Gatoplikti έγραψε:Πως και αποφάσισες εδικα εσύ, να κάνεις το εμβολιο της λευχαιμιας το οποιο ειναι και αυτο επιφοβο σαν της λύσσας;

Τώρα σχετικα με το γατάκι οκ χωρις εξετάσεις δεν μπορεις να ξέρεις αλλα δεν θα φανει στο επομενο χρονικο διάστημα αν νοσει απο κατι τέτοιο; Mε την έννοια οτι ειναι πολύ αδύναμα τα μικρά.


δεν γμωριζα τοτε για τα εμβολια και απλα μου το προτειναν και το εκανα και το επανελαβα 2 φορες  tafos . Μου ειχαν πει οτι χρειαζεται αν αποφασισω να τον αφησω σε πανσιον σε περιπτωση που παω διακοπες. Ολα ειναι παντως επικινδυνα. Ειμαι κατα του εμβολιασμου, αλλα οχι να παμε απο το ενα ακρο στο αλλο. Αν τελικα το κρατησω το μικρο θα του τα κανω ολα (στους 2 και 3 μηνες) και μετα τελος. Οι πολλες επαναληψεις ειναι το προβλημα.

Δυστυχως δεν ειναι απαραιτητο οτι θα φανει αν νοσει απο κατι. Οι ιοι αυτοι ειναι ρετροιοι και ξερουν να κρυβονται καλα. Μπορει δηλαδη να εχεις μια γατα με FIV χωρις κανενα συμπτωμα για 10 χρονια και ξαφνικα να αρχισει τις στοματιτιδες, κτλ. Με την λευχαιμια βλεπεις συμπτωματα μετα απο πιο συντομο χρονικο διαστημα, αλλα και παλι πριν εμφανιστουν τα συμπτωματα μπορει να περασουν μηνες. Το θετικο ειναι οτι οι ενηλικες γατες ειναι λιγο πιο ανθεκτικες στον FELV, αλλα και παλι δεν μπορω να παρω το ρισκο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουν 02, 2014 1:49 pm

Αχχ τι να συζητάμε τώρα με τα εμβολια εγω τρέμω παντως να κάνω οχι της λευχαιμιας, αλλα το οποιοδήποτε εμβολιο ξανά. Αυτος ο γιατρος που μου κανε την κυταρολογικη μου έιπε οτι ειναι ιογενές νεόπλασμα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 02, 2014 3:47 pm

εγω δεν τα φοβαμαι ιδιαιτερα, αλλα με τιποτα δεν θα του τα εκανα καθε χρονο. Ισως καθε 5 χρονια να ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση για γατια υψηλου κινδυνου (πχ αυτα που ζουν εξω ή ερχονται σε επαφη με αλλες γατες).

Η λευχαιμια ειδικα ειναι πολυ επικινδυνη ασθενεια και ειναι η #2 αιτια θανατου, μολις πισω απο τα ατυχηματα. Αν σκεφτεις οτι μεταξυ 10-15% των γατων ειναι φορεις, τοτε συνειδητοποιεις οτι ο κινδυνος να κολλησει μια γατα απο το να παθει ινοσαρκωμα, ειναι πολυ μεγαλυτερος.

Γι' αυτο πριν βαλουμε ενα γατακι ή μια γατα στο σπιτι μας, την ελεγχουμε πρωτα για αυτες τις 2 ασθενειες ή εστω μονο για την λευχαιμια που ειναι και η πιο επικινδυνη, πριν το φερουμε σε επαφη με τα ηδη υπαρχοντα κατοικιδια μας. Μη παιζετε με την φωτια σε τετοιες περιπτωσεις. Ενα μικρο φαινομενικα υγιεστατο γατακι μπορει να σπειρει τον θανατο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 03, 2014 11:50 am

Βρε Ηρώ καταλαβαινω το σκεπτικο σου , αλλα εγω μιλώ για την δική μου ξεχωριστή περίπτωση που εχω εξέταση η οποια μου δειχνει κύτταρα  που μοιάζουν με σάρκωμα. Εκει τι κανεις; Ρισκάρεις να πυροδοτήσεις το οτιδήποτε ξανα με οποιοδηποτε εμβολιο; Eντάξει ειχα αρνητική βιοψια αλλα βλέπω έντονη επιμονη του πρώτου γιατρου μου στειλε και φωτογραφιες των κυτταρων και μιλά για αποτυχια στις τομές της βιοψιας. Τι να πώ. Προσφατα μιλώντας με γιατρο για σάρκωμα σε άνθρωπο το οποιο ήταν εμφανέστατο, μου ειπε οτι δεν επιβεβαιώθηκε ιστολογικα 2 φορές με βιοψια, ενω έδειξε η κυτταρολογική. Το ιδιο με την περιπτωση μου. Δεν μπορούσαν να το εξηγήσουν. Σε μένα ειπε οτι πιθανώς μπορει να ήταν στην αρχή, να ξεκινούσε. Οτι ναναι με τις εξετάσεις.

Σου χαλάω το θέμα σου τώρα ,αλλα συνδυάζω και κάποια πράγματα που ανέφερεις εδω. Εμενα η μαμα της αγάπης ειχε καρκινο σε μικρή ηλικια 3-4 ετών και η γιατρος ειπε μήπως ειχε λευχαιμια. Αυτο βέβαια δεν μπορέσαμε ποτε να το μάθουμε. Τον καρκινο τον ειχε πριν ακομα μεινει έγκυος στην Αγάπη. Την Αγάπη την εξετάσαμε για ολα αυτά, περιπου 5 με 10 μέρες πριν συμπληρώσει το πρώτο εξάμηνο της ζωής της και βγήκε αρνητική σε aids και λευχαιμια. Τις εξετάσεις τις κάναμε τοτε διοτι εμφάνισε ουλιτιδα και ειμασταν και προ στειρωσης και ήθελε να βεβαιωθει η γιατρος οτι ειναι καλά. Εκτοτε δεν ξανακάναμε επανάληψη και διαβάζωντας αυτα τώρα με ζώνουν λιγο τα φιδια.

Απο την άλλη μερια σκέφτομαι πως πήρα ένα γατάκι του θανατά ενα βήμα πριν την πνευμονια με ολο αυτο το ιστορικο και βγήκε αρνητική σε ολα αυτά και σήμερα ειναι μια χαρά δυνατή. Θα μπορούσε δηλαδή ενα τοσο αδύναμο γατάκι να την βγάλει αν ειχε και αυτην την ασθενεια; Aναρωτιέμαι φωναχτά. Και ειναι τοσο διαδεδομένες αυτές οι ασθένειες δεν θα χαν ξεκληριστει τοσα αδέσποτα που ειναι αδύναμα και τοσα μωρά;  Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να ελεγχουμε, απλα αν ειναι τοσο διαδεδομένες; Αναρωτιεμαι φωναχτά παντα και σορυ που οικειοποιήθηκα το θέμα σου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 03, 2014 5:00 pm

Κοιτα, στην δικη σου περιπτωση απλα δεν κανεις εμβολια και δεν φερνεις μη ελεγμενα γατια στο σπιτι σου. Ή φερνεις και τα κρατας χωριστα. Αλλα και παλι πιστευω οτι ειναι ok αφου εχει κανει τα παιδικα της εμβολια. Ετσι εχω κανει και με τον δικο μου, εκτος απο το αντιλυσσικο που το εχω κανει πιο συχνα επειδη με αναγκασαν να το κανω, αλλιως δεν θα το εκανα.

Αν ειχε λευχαιμια μπορει να κολλησε και η Αγαπη, αλλα να αντιμετωπισε τον ιο ο οργανισμος της. Νομιζω το 30% των γατων απαλασσονται απο τον ιο αν τον κολλησουν. Στην θεση σου θα επαναλαμβανα την εξεταση την επομενη φορα που θα βρεθει στον κτηνιατρο, ετσι για να μου φυγει η περιεργεια και για να γνωριζεις στο μελλον οτι ειναι αρνητικη ωστε να προσεχεις με τα γατια που φερνεις στο σπιτι.

Ειναι αρκετα διαδεδομενες και πολλα γατια πεθαινουν πριν ακομα γεννηθουν (απορροφουνται απο την μητρα). Αλλα πεθαινουν πριν προλαβουν να ανοιξουν τα ματια τους και αλλα μπορει να πεθανουν μετα απο 3-4 χρονια. Μπορει δηλαδη ενα γατακι να μην εχει καθολου συμπτωματα για μηνες ή και χρονια και ξαφνικα να παρει την κατω βολτα. Γι' αυτο προτιμω να εχω το γατι χωριστα απο τον δικο μου μεχρι να βεβαιωθω οτι ειναι αρνητικο και να ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι αρνητικο. Δεν ειναι να παιρνεις ρισκο με τετοιες παθησεις. Δεν παθουν και τιποτα τα γατια αν ειναι χωρια.

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από fotini123 Τετ Ιουν 04, 2014 9:59 am

Gatoplikti αν κατάλαβα καλά συνδέεις το σάρκωμα μόνο με την λευχαιμία, πράγμα το οποίο είναι λάθος. Η λευχαιμία μπορεί να προκαλέσει σάρκωμα αλλά δεν είναι η μόνη αιτία εμφάνισής του.
Εφόσον έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ένα θετικό αποτέλεσμα μπορεί να αλλάξει (30% αποβάλλουν τον ιό μέσα στους επόμενους μήνες) αλλά ένα ένα αρνητικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει αν η εξέταση γίνει στο σωστό χρόνο. Ο χρόνος επώασης του ιού είναι 8-12 εβδομάδες. Αν η εξέταση γίνει τουλάχιστον 12 εβδομάδες μετά την πιθανή επαφή με τον ιο τότε το αρνητικό αποτέλεσμα δεν αμφισβητείται.
Μπορείς να της ξανακάνεις το τεστ για να σου φύγει η ανησυχία (γίνονται και λάθη καμια φορά) αλλά στη θέση σου δεν θα αγχωνόμουν.
Σχετικά με το σάρκωμα δεν θα ξαναέκανα στη μικρή επικίνδυνα εμβόλια, δεν θα την έφερνα σε επαφή με πιθανούς φορείς  και θα φρόντιζα να της εξασφαλίσω ένα περιβάλλον χωρίς στρες, με πολύ αγάπη και καλή διατροφή (που είμαι σίγουρη οτι το έχει)  Smile .
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : FELV/FIV/FIP M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουν 04, 2014 7:25 pm

Οχι δεν συγχεώ την λευχαιμια με το σάρκωμα. Απλά ειπα οτι πηρα ένα γατι σε τοσο αδύναμη κατάσταση απο τον δρομο, που το γέννησε μια μάνα με καρκινο που μπορει να ειχε λευχαιμια. Και σκεφτομαι φωναχτά και λέω. Αν ειχε λευχαιμια η μάνα, σιγουρα θα το μετέφερε. Ενα γατι τοσο εξασθενημένο πάλεψε την ασθένεια αυτή; Eιναι τοσο διαδεδομένες πια αυτές οι ασθένειες;
Ο συνδυασμος ειχε να κάνει με τα γραφομενα της Ηρώς για τις ασθένειες τις εξετάσεις και την  ηλικια. Eγω οταν έκανα την εξέταση δεν ήξερα οτι παιζει ρολο η ηλικια. Οπως και να χει βγήκε αρνητικο και αλλωστε ήταν κατι μέρες πριν το εξαμηνο.

Παρεμπιμπτώντος έστειλα τις φωτογραφιες των κυττάρων στον άλλο γιατρο και μου απάντησε οτι υπάρχει ατυπια μεν, αλλα οχι σιγουρη νεοπλασια. Ολα τεινουν στο οτι το γατάκι δεν ειχε κάτι αλλα μετα απο αυτην την εξέταση ,θα έχω την μύγα και την ανησυχια. Θα προσπαθήσω να πάρω και άλλη γνώμη. Οτι ναναι πολλές φορες με τις εξετάσεις.
Φτου φτου το αγαπάκι ειναι μια χαρά δυνατο. mati  mati  Το μονο που του μεινε μια ευαισθησια στα ματάκια που μπορει να τρέξουν αλλα χωρις να κάνουν θέμα και η ουλιτιδα ειναι παρελθον χαρη στον καθημερινο βούρτσιμα. Οποτε....  Smile  Smile  Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από fotini123 Πεμ Ιουν 05, 2014 9:33 am

Προφανώς η μανούλα της μικρής σου δεν είχε λευχαιμία ή άν είχε και τη μετέδωσε στη μικρή ο οργανισμός της κατάφερε να αποβάλλει το ιό.
Κι εγώ θα ζητούσα δεύτερη και τρίτη γνώμη για το σάρκωμα μέχρι να βρω μια άκρη. Σε κάθε περίπτωση η ατυπία δεν υποδηλώνει νεοπλασία αλλά πιθανή εξέλιξη στο μέλλον. Με σωστή πρόληψη όλα θα πάνε καλά.
Η μικρή είναι μια κούκλα  mati ! Να τη χαίρεσαι.
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : FELV/FIV/FIP M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

FELV/FIV/FIP Empty Απ: FELV/FIV/FIP

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 17, 2014 3:34 pm

Σε ευχαριστώ πολύ !  kissss kissss kissss 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : FELV/FIV/FIP M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης