gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από dora.nikolakopoulou.9 Πεμ Μάης 15, 2014 11:28 pm

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το πως ακριβώς πρέπει να ταίζω ένα γατάκι ηλικίας ενός μήνα.Θα του πάρω γάλα ειδικό για γατάκια αλλά δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να τρώει.Επίσης δεν ξέρω πόσα γευματα την μέρα και τι ποσότητες.
dora.nikolakopoulou.9
dora.nikolakopoulou.9
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Τόπος : Μαρούσι
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2014
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Απ: Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από kouix Πεμ Μάης 15, 2014 11:36 pm

Αμα ειναι ηδη ενος μηνα, και εχει δοντακια, μπορεις να το ταϊσεις κατ' ευθειαν ξηρα τροφη για ΜΩΡΑ ΓΑΤΑΚΙΑ (το τονιζω) μουλιασμενη μεσα σε νερακι για να ειναι πιο ευκολο....
Επισης μια φορα τη μερα, μπορεις να του δινεις και λιιιιιιιιγο κοτοπουλακι βραστο (ελαχιστο βρασιμο), με ακομη πολυ λιιιιιιιιιγοτερο ρυζακι (εμενα το ρυζακι δεν το θελανε καθολου....)

Ασε και ενα μπολακι με αυτην την ειδικη ξηρα τροφη για μωρακια χωρις να ειναι μουλιασμενη να ειναι διαθεσιμο συνεχεια και ενα μπολακι με νερο καπου κοντα...
Οταν ειναι μωρα, εχουν το ελευθερο να τρωνε ΟΣΟ θελουν...! και όποτε θέλουν Laughing 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Απ: Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από dora.nikolakopoulou.9 Πεμ Μάης 15, 2014 11:44 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Smile Ναι το είχα υπ'όψιν ότι πρέπει να πάρω τροφή για μωρά,μάλιστα κοιτώντας αρκετά θέματα στο φορουμ είδα ότι γενικά θεωρείται καλή η tonus η οποία απ'ότι κατάλαβα έχει και για μικρά. Γάλα δεν χρειάζεται καθόλου?
dora.nikolakopoulou.9
dora.nikolakopoulou.9
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Τόπος : Μαρούσι
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2014
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Απ: Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από kouix Πεμ Μάης 15, 2014 11:57 pm

Εγω στην δικια μου της εδινα μεχρι 2.5 μηνων (οχι απο ΑΝΑΓΚΗ, αλλα απο βιτσιο δικο της και γουστο δικό μου...... Laughing )
Και μαλιστα, ηθελε "συγκεκριμενο" μπιμπερο, και το αναζητουσε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, "συγκεκριμενη ωρα. (αν της το εδινα με αλλο δεν το επινε και χαλαγε και τον κοσμο....) και φυσικα ΔΕΝ το επινε απο το μπωλακι... (ΗΘΕΛΕ ΕΚΕΙΝΟ το μπιμπερο.... τελεια και παύλα...χααχαχα)

Μπορεις λοιπον να της παρεις αυτο το ειδικο γαλα (σε σκονη) και να της δινεις... ΚΑΚΟ δεν κανει.... οχι ομως το γαλα που πινουμε εμεις γιατι πολλα γατακια (τα περισσοτερα) δεν τα πανε καλα με το γαλα αγελαδας..... και παθαινουν διαρροιες....


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Απ: Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από dora.nikolakopoulou.9 Παρ Μάης 16, 2014 12:20 am

Ναι ναι αυτό είχα σκοπό γάλα σκόνη για μωρά.Αυτόν τον καιρό συνεχώς γι αυτά διαβάζω γιατί θέλω να πάνε όλα καλά με την μικρούλα  heart heart  μόνο πόσες φορές και τι ποσότητα την μέρα δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρω.ξερώ γω πρέπει 2 γάλα 2 γατοτροφή για παράδειγμα?λιγότερες περισσότερες?
dora.nikolakopoulou.9
dora.nikolakopoulou.9
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Τόπος : Μαρούσι
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2014
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Απ: Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από kouix Παρ Μάης 16, 2014 12:26 am

δεν  υπαρχει θεμα... μην  σε  αγχωνει αυτο.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ  απο  την ηλικια που ξεκινουν  να  μασουλανε (που εχουν δοντακια δηλαδη) η  τροφη για  μωρα γατακια  ειναι πληρης.  Δεν  "χρειαζεται" το γαλα,  οπως σου ξανα ειπα.
Αλλα και το γαλα,  πληρες θεωρειται.... οποτε  ....  δες το  στην πραξη πως θα σε βολεψει..... Laughing 

(δινε του και Λιιιιιιιιιιγο  κοτοπουλινο μωλε.....)   escape 


Το μεγαλο προβλημα ειναι, οταν  καποιοι  εν  αγνοια  τους, αποφασιζουν να  ταϊσουν   τα μωρα μονο με  μαγειρευτο φαγητο (θεωροντας το  καλυτερο γι' αυτα) το οποιο ομως δεν ειναι  ΣΩΣΤΑ  "συμπληρωμενο"  και δεν περιεχει ολα  οσα  χρειαζονται τα  μωρακια..... τοτε, μπορουν  να εμφανιστουν  δυσπλασιες  στα  κοκκαλα, και αλλα προβληματα  μελλοντικα.......

ΕΝΤΙΤ: εγω στην δικη μου ως μωρουδιακη ξηρα της εδινα μια kitten της pronature (γκουγκλαρε το αν θες δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστη/διασημη) που ειναι ολιστική ξηρα, οπου υποτιθεται οτι οι ολιστικες ειναι "ΤΟΥΡΜΠΟ"τροφες.... happy2  ηθελα να εχω το κεφαλι μοου ησυχο οτι θα ΤΡΑΦΕΙ σωστα  happy2 happy2 happy2 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? Empty Απ: Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα?

Δημοσίευση από dora.nikolakopoulou.9 Παρ Μάης 16, 2014 6:19 pm

Ευχαριστώ πολύυυυυυ  Smile
dora.nikolakopoulou.9
dora.nikolakopoulou.9
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Τόπος : Μαρούσι
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2014
Mood : Πως πρέπει να ταίσω γατάκι ενός μήνα? M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης