gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από ουρανος Δευ Μάης 12, 2014 7:25 pm

βρηκαμε μια μικρη γατουλα προχθες το βραδυ στην λεωφ.Βεικου
το γατακι ειχε σπασμους και φαινοταν να μην μπορει να περπατησει.Δεν μιλουσε καθολου
το πηραμε,αγορασαμε γαλα χωρις λακτοζη και του το δωσαμε μεσω συριγγας,το βαλαμε και σε μια κουτα και εκει το εχουμε απο τοτε με εξερεσει χτες που το βγαλαμε και ειδαμε το περπαταει πολυ σιγα και υστερα πεφτει η σταματαει...ειναι πανω απο 20 ημερων μιας και εχει δοντακια και λογικα ειναι αρσενικο.

σημερα τον εκανα και ενα μπανιο και τον στεγνωσα με πιστολακι

το θεμα μου ειναι πως φοβαμαι διοτι συχνα εμφανιζει σπασμους/τρεμουλο(τενονονται τα ποδαρακια του οπως και τα δαχτυλα και το ματι του εχει τικ)αυτο κατα 99% συμβαινει οταν το πιανω η το βλεπω....καθεται στην γωνια της κουτας και δεν κουνιεται για ωρες(ανοιχτα ματια) τι ειναι αυτο και πως αντιμετωπιζεται?


και πως φοβαμαι την περιπτωση του να μου μεταδοσει καποια ασθενεια του (ψυλλους κτλπ)
μιλησα με τον φιλο μου που κρατισε ενα αδεσποτο γατακι αλλα 2 εμβολια του κοστησαν 65 ευρω + φαγητα
εγω δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα και θελω να ρωτησω εαν ειναι αναγκαια η εαν υπαρχει κατι πιο φθηνο..

επισης δεν τρωει κονσερβα που του αγορασα και το γαλα μονο μεσω της συριγγας...αρκει να του δινω μονο γαλα?
προσθεστε και καποια αλλη συμβουλη εαν εχετε

ουρανος
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από otz Δευ Μάης 12, 2014 7:37 pm

Αν είναι πολύ μικρό, δεν μπορεί να φάει ακόμα μόνο του. Εμβόλια υπάρχουν και πιο φτηνά. Είναι όμως μικρό για εμβόλια, μετά τους 2 μήνες κάνουν το πρώτο.
Για τους ψύλλους υπάρχει ειδικό σπρέι. Δεν ψεκάζεις απευθείας στο μωράκι, αλλά στα χέρια σου και μετά το χαϊδεύεις.
Στην κατάστασή του, το μπάνιο δεν ήταν καλή ιδέα.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από ουρανος Δευ Μάης 12, 2014 7:43 pm

otz έγραψε:Αν είναι πολύ μικρό, δεν μπορεί να φάει ακόμα μόνο του. Εμβόλια υπάρχουν και πιο φτηνά. Είναι όμως μικρό για εμβόλια, μετά τους 2 μήνες κάνουν το πρώτο.
Για τους ψύλλους υπάρχει ειδικό σπρέι. Δεν ψεκάζεις απευθείας στο μωράκι, αλλά στα χέρια σου και μετά το χαϊδεύεις.
Στην κατάστασή του, το μπάνιο δεν ήταν καλή ιδέα.

που θα βρω πιο φθηνα δηλαδη?
ηταν λιγο βρωμικο και δεν γινοταν αλλιως...

ουρανος
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από otz Δευ Μάης 12, 2014 7:49 pm

Μένω στη Χίο, οπότε δεν ξέρω κάποιον κτηνίατρο σε άλλες περιοχές. Αν θες γράψε περίπου την περιοχή που σε ενδιαφέρει, για να σου πει κάποιος με προσωπικό μήνυμα.
Ξέχασα να σου πω να έχεις το γατάκι στα ζεστά (ακόμα κι αν εμάς μας φαίνεται ότι έχει ζέστη, αυτά κρυώνουν).
Όταν του δίνεις γάλα πώς σου φαίνεται; Τρώει; Έχει όρεξη;
Τις ανάγκες του τις κάνει μόνο του; Αν δεν μπορεί ακόμα να ουρήσει και να ενεργηθεί, χρειάζεται βοήθεια από 'σένα.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από houlieta Δευ Μάης 12, 2014 7:51 pm

Μην σε απασχολούν ακόμη τα εμβόλια, είναι πολύ νωρίς για να αγχωνεσαι και τα ποσα που αναφέρεις είναι σχετικά. Υπάρχουν και οικονομικότεροι γιατροί, καθώς επίσης και ακριβότεροι...
Αν το γατακι είναι πολύ μικρό δεν μπορεί να φάει μόνο του και για αυτό χρειάζεται να το ταϊζεις εσυ, τακτικά (ανα τεσσερις ώρες)..
Καλό θα ήταν να το δει ένας γιατρός για να εκτιμήσει αν συμβαίνει κάτι, πάντως καλό είναι να δώσεις παστούλα για ενδοπαρασιτα (λέγεται Banmith) και να του βάλεις και frontline για μωρα (για τους ψύλλους, αν έχει)..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από ουρανος Δευ Μάης 12, 2014 8:00 pm

otz έγραψε:Μένω στη Χίο, οπότε δεν ξέρω κάποιον κτηνίατρο σε άλλες περιοχές. Αν θες γράψε περίπου την περιοχή που σε ενδιαφέρει, για να σου πει κάποιος με προσωπικό μήνυμα.
Ξέχασα να σου πω να έχεις το γατάκι στα ζεστά (ακόμα κι αν εμάς μας φαίνεται ότι έχει ζέστη, αυτά κρυώνουν).
Όταν του δίνεις γάλα πώς σου φαίνεται; Τρώει; Έχει όρεξη;
Τις ανάγκες του τις κάνει μόνο του; Αν δεν μπορεί ακόμα να ουρήσει και να ενεργηθεί, χρειάζεται βοήθεια από 'σένα.

ναι τρωει με ανεση...δαγκωνει κιολας την συριγγα
τωρα για την ¨τουαλετα¨ δεν το εχω προσεξει καθολου να σου πω την αληθεια

αθηνα κεντρο μενω

ουρανος
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από ουρανος Δευ Μάης 12, 2014 8:03 pm

houlieta έγραψε:Μην σε απασχολούν ακόμη τα εμβόλια, είναι πολύ νωρίς για να αγχωνεσαι και τα ποσα που αναφέρεις είναι σχετικά. Υπάρχουν και οικονομικότεροι γιατροί, καθώς επίσης και ακριβότεροι...
Αν το γατακι είναι πολύ μικρό δεν μπορεί να φάει μόνο του και για αυτό χρειάζεται να το ταϊζεις εσυ, τακτικά (ανα τεσσερις ώρες)..
Καλό θα ήταν να το δει ένας γιατρός για να εκτιμήσει αν συμβαίνει κάτι, πάντως καλό είναι να δώσεις παστούλα για ενδοπαρασιτα (λέγεται Banmith) και να του βάλεις και frontline για μωρα (για τους ψύλλους, αν έχει)..

ευχαριστω θα το κοιταξω αυτο με την παστα

ουρανος
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από otz Δευ Μάης 12, 2014 8:08 pm

ουρανος έγραψε:
otz έγραψε:Μένω στη Χίο, οπότε δεν ξέρω κάποιον κτηνίατρο σε άλλες περιοχές. Αν θες γράψε περίπου την περιοχή που σε ενδιαφέρει, για να σου πει κάποιος με προσωπικό μήνυμα.
Ξέχασα να σου πω να έχεις το γατάκι στα ζεστά (ακόμα κι αν εμάς μας φαίνεται ότι έχει ζέστη, αυτά κρυώνουν).
Όταν του δίνεις γάλα πώς σου φαίνεται; Τρώει; Έχει όρεξη;
Τις ανάγκες του τις κάνει μόνο του; Αν δεν μπορεί ακόμα να ουρήσει και να ενεργηθεί, χρειάζεται βοήθεια από 'σένα.

ναι τρωει με ανεση...δαγκωνει κιολας την συριγγα
τωρα για την ¨τουαλετα¨ δεν το εχω προσεξει καθολου να σου πω την αληθεια

αθηνα κεντρο μενω

Είναι εύκολο να καταλάβεις. Δες μέσα στην κούτα αν έχει τσισάκια και κακάκια. Αν δεν έχει, τότε δεν μπορεί μόνο του.
Για το πώς μπορείς να το βοηθήσεις, υπάρχουν πιο έμπειρα μέλη να σου πουν λεπτομέρειες.
Από τα λίγα που ξέρω, τρίβεις το γατάκι απαλά στις ευαίσθητες περιοχές μέχρι να τα καταφέρει.

ΥΓ: Είναι καλό το γεγονός ότι τρώει.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από catsforever_ Τρι Μάης 13, 2014 4:26 pm

Απ'ο,τι ξερω,νομιζω πως μπορεις να τοποθετήσεις τα αγαπημενα του αντικείμενα διπλα από την "τουαλετα" του και ισως αρχισει να τα ψαχνει κι ετσι,ισως να τα βρει και να αναρωτηθεί και να τη χρησιμοποιησει.Δεν είμαι σιγουρη αν θα πετυχει.
Φυσικα,μην τοποθετήσεις το φαγητο του διπλα στην "τουαλετα".
Παρολα αυτά,μακαρι να τα καταφερει!
catsforever_
catsforever_
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 25
Τόπος : Σπίτι μου.
Αριθμός γατουνίων : 1 και καλό και ένα αδεσποτάκι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο και γατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα τα γατούνια της γειτονιάς!
Motto : Τα ομορφότερα πράγματα στη ζωή δεν είναι πράγματα
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2014
Mood : βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από ουρανος Τρι Μάης 13, 2014 4:50 pm

Μάλλον αλλου πρέπει να αναζητησω βοηθεια μιας και ξέφυγε λιγο αλλου το τοπικ...το γατακι μια χαρα κανει την αναγκη του ..το θεμα ειναι αλλο

ουρανος
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από ουρανος Τρι Μάης 13, 2014 4:51 pm

Ευχαριστώ πάντως Smile

ουρανος
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες Empty Απ: βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες

Δημοσίευση από Mau Τρι Μάης 13, 2014 4:59 pm

an exei spasmous h vlepeis oti exei provlima k oti den einai "fysiologiko" prepei na to dei kthniatros. Apo edw den mporoume na sou kanoume diagnwsh. Pou konta meneis ?
Mau
Mau
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περαμα - Πειραιας
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρακι
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/11/2012
Mood : βρηκαμε γατα.. εχω μερικες δησκολιες M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης