gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από dimitrakv Σαβ Δεκ 28, 2013 6:07 pm

Γατομανουλες και γατομπαμπαδες γεια σας!!!

Είμαι καινούργια στην παρεα σας καθώς πρόσφατα απέκτησα 2 γατάκια! Απ'ότι υποπτεύομαι κάποιος τα παράτησε έξω από το κατάστημα του πατέρα μου και έτσι κατέληξαν στο σπίτι μου!  pelargos Τα μικρά λοιπόν τα έχω στον κήπο.. στην περιοχή δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα οπότε είναι οκ!! Το θέμα είναι πως είναι δύσκολο να τα μεταφέρω σε κτηνίατρο(βρίσκεται πολύ μακριά απο εδώ )και ακόμη δεν με έχουν μάθει.. οπότε σκέφτηκα για αρχή να κάνω μόνη μου ο,τι μπορώ! Είδα λοιπόν πως θα πρέπει να γίνει αποπαρασίτωση..εξωτερική και εσωτερική. Πήρα τηλέφωνο σε έναν κτηνίατρο και μου είπε να χρησιμοποιήσω stronghold kai malbimax. Βέβαια βιαζόταν να το κλείσει και έτσι δεν είμαι και τόσο σίγουρη εάν είχε πρόθεση να βοηθήσει ουσιαστικά..  spell τα γατάκια είναι γύρω στα 3-4 μηνών και επειδή δεν θέλω να τα αφήσω στην τύχη τους μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;; Ευχαριστωωω!!! Smile

dimitrakv
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από zeledaki Σαβ Δεκ 28, 2013 10:27 pm

Καλως ηρθες και καλως τα δεχτηκες οντως πρεπει να γινει αποπαρασιτωση για ψυλλους και για σκουληκακια η stronghold για ψυλλους ειναι μια χαρα πιανει και καποια εσωτερικα παρασιτα αλλα καλυτερα για σκουληκακια να δωσεις το χαπι απλα να προσεξεις για ποσα κιλα να αγορασεις λογικα το πολυ μεχρι 2.5  Laughing 
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από pyramid Κυρ Δεκ 29, 2013 12:41 am

Να φροντίσεις το θέμα του ύπνου γιατί κάνει αρκετό κρύο τα βράδια. Θέλουν μια φωλίτσα, έστω ένα χαρτοκιβώτιο, με μια κουβερτούλα σε ένα προστατευμένο από βροχή και αέρα σημείο. Την κουβερτούλα και την φωλίτσα θα πρέπει να τα σκουπίζεις με την ηλεκτρική σκούπα για να βοηθήσεις στον έλεγχο των εξωπαράσιτων. Καλό είναι να έχεις και δεύτερη κουβερτούλα γιατί θα νοτίζει από τα ποδαράκια τους όταν θα βρέχει.

Εγώ χρησιμοποιώ Frontline για έξω και Drontal για έσω και είμαι ευχαριστημένη, αυτά που έγραψες δεν τα ξέρω πρακτικά. Μένεις σε επαρχιακή πόλη?

pyramid
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από dimitrakv Κυρ Δεκ 29, 2013 12:13 pm

zeledaki έγραψε:Καλως ηρθες και καλως τα δεχτηκες οντως πρεπει να γινει αποπαρασιτωση για ψυλλους και για σκουληκακια η stronghold για ψυλλους ειναι μια χαρα πιανει και καποια εσωτερικα παρασιτα αλλα καλυτερα για σκουληκακια να δωσεις το χαπι απλα να προσεξεις για ποσα κιλα να αγορασεις λογικα το πολυ μεχρι 2.5  Laughing 

σ ευχαριστώ πολύυυ!!!!! είδα πως υπάρχουν και για μικρά γατάκια με μια μικρή έρευνα οπότε θα πάρω εκείνα!  oksmily3 

dimitrakv
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από dimitrakv Κυρ Δεκ 29, 2013 12:21 pm

pyramid έγραψε:Να φροντίσεις το θέμα του ύπνου γιατί κάνει αρκετό κρύο τα βράδια. Θέλουν μια φωλίτσα, έστω ένα χαρτοκιβώτιο, με μια κουβερτούλα σε ένα προστατευμένο από βροχή και αέρα σημείο. Την κουβερτούλα και την φωλίτσα θα πρέπει να τα σκουπίζεις με την ηλεκτρική σκούπα για να βοηθήσεις στον έλεγχο των εξωπαράσιτων. Καλό είναι να έχεις και δεύτερη κουβερτούλα γιατί θα νοτίζει από τα ποδαράκια τους όταν θα βρέχει.

Εγώ χρησιμοποιώ Frontline για έξω και Drontal για έσω και είμαι ευχαριστημένη, αυτά που έγραψες δεν τα ξέρω πρακτικά. Μένεις σε επαρχιακή πόλη?

Όσον αφορά το θέμα του ύπνου έχω βάλει σε μια κούτα εφημερίδες και κουβέρτα και την τοποθέτησα σε σημείο που ούτε βρέχει ούτε φυσάει..γενικά έχουν ένα δωμάτιο θα λέγαμε στον κήπο όλο δικό τους( στο οποίο έχουν ισοπεδώσει τα πάντα από τα παιχνίδια τους  fight1 )
όσον αφορά το θέμα των εξωπαρασίτων στη φωλιά σκεφτόμουν να ψεκάζω με κάποιο σπρέι την κουβέρτα που και που...και μετά από ώρα να την τοποθετώ πάλι στην κούτα τους.. μήπως αυτό όμως είναι επικίνδυνο για τα μικρά;;;

dimitrakv
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από pyramid Δευ Δεκ 30, 2013 2:29 am

Υπάρχει κάποιο σπρέι που είναι και για χώρους κατοικιδίων, όπως γράφει, θα ρωτήσω την κτηνίατρό μου αύριο για σιγουριά και θα σου πω.

Πάντως θα έλεγα να επιλέξεις την λύση της ηλεκτρικής σκούπας που καθαρίζει στα σίγουρα και να πλένεις την κουβερτούλα τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Να επιλέξεις μια μικρή από αυτές που είναι για τα καροτσάκια των μωρών ώστε να στεγνώνει εύκολα.

pyramid
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από pyramid Τρι Δεκ 31, 2013 2:08 am

Την ρώτησα και μου είπε ότι το όποιο τέτοιο προιόν θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα ότι δεν είναι επικίνδυνο για τα ζώα. Αυτή πάντως συστήνει την ηλεκτρική σκούπα και αποφυγή σκευασμάτων.
Θα έλεγα να μην το διακινδυνεύσεις μιας και είναι μακριά ο κτηνίατρος.

pyramid
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ Empty Απ: ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ

Δημοσίευση από dimitrakv Τετ Ιαν 01, 2014 8:48 pm

pyramid έγραψε:Την ρώτησα και μου είπε ότι το όποιο τέτοιο προιόν θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα ότι δεν είναι επικίνδυνο για τα ζώα. Αυτή πάντως συστήνει την ηλεκτρική σκούπα και αποφυγή σκευασμάτων.
Θα έλεγα να μην το διακινδυνεύσεις μιας και είναι μακριά ο κτηνίατρος.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! οπότε θα βάζω ηλεκτρική και ο θεος βοηθος!  thanks thanks thanks thanks thanks 

dimitrakv
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης