gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

+25
arisandkiara
dagger
Smokys
μελινάκι
ExPer
Mariaabc
ΧριστιναNekonakama
ChocolateCat
Τζούλι το Κατσούλι
YNL
Osi
anta
otz
Φανούλα
alex..niaou
gatoula46
mpoulaalekoula
Fotoula
koneko
zeledaki
Ηρακλένια
psipsa
marina289
kouix
karatekat
29 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Τρι Νοε 19, 2013 8:15 pm

Είναι θεμα γιατρού πολλά πράγματα...εγω πριν παω πήρα πληροφοριες, έμαθα πως είχε στειρωσει και άλλες γάτες γειτόνων και είχαν πάει καλα, οπότε ξεθάρεψα. 1 μιση ωρα το χειρουργείο και την πήρα σπίτι μετά
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Νοε 19, 2013 8:19 pm

Καλά, η γιατρός που το είχα κάνει είχε στειρώσεις δεκάδες (να πω εκατοντάδες;happy2 ) γάτες, είναι πάρα πολύ έμπειρη και έχει πολύ καλή φήμη. Η κοπέλα που μου τη σύστεισε είχε στειρώσει εκεί όλες τις δικές της και άπειρες αδέσποτές της, είχε στείλει και γνωστούς της με γάτες και σε ΚΑΝΕΝΑ από όλα αυτά τα ζωάκια δεν είχε παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. Και μάλιστα τις αδέσποτες τις άφηναν έξω στις 3 μέρες, εγώ τις κρατούσα 3 εβδομάδες μέσα πριν τις βγάλω!!! Άσε, είναι να μη σου τύχει, τράβηξα τον πρώτο λαχνό του λαχείου...happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Τρι Νοε 19, 2013 8:27 pm

Τι να πω βρε Τζουλι, είναι να μην σου τυχει το οτιδήποτε( ακόμα και με δικό μας γιατρό, εννοω που κοιτάει ανθρώπους) . Βλέπεις και η φίλη μας που γραφει για το εμβόλιο με το γατάκι που έκανε σπασμούς και ο Νίκος που έχασε την μπαλίτσα του, μην νομιζεις πολλά κουλά συμβαίνουνgeek 
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Νοε 19, 2013 8:45 pm

Ο Θεός να σε φυλάει γενικά... tafos 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Τρι Νοε 19, 2013 10:48 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Ο Θεός να σε φυλάει γενικά... tafos 
αυτό ξαναπεστο mati την υγεια μας, τα αλλα βρισκονται
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από ΧριστιναNekonakama Σαβ Μαρ 14, 2015 4:58 pm

Τι λες καλε; Γιατι να σου πουν τα αρνητικα της στειρωσης;; Πως θα βγαλουν λεφτα οι κτηνιατροι και πως θα αγοραζεις εσυ τις πανακριβες τροφες για στειρωμενες γατες,μετα; Φτου σου.Δεν ντρεπεσαι τους ανθρωπους που θελουν τα λεφτα σου! (Για πλακα αυτο Razz )
Κοιτα εγω πιστευω οτι αυτο ειναι εναντια στην φυση.Αμα δεν ηταν,τοτε οι γατες θα γεννιοντουσαν στειρωμενες. Razz

ΧριστιναNekonakama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 25
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Mariaabc Παρ Δεκ 18, 2015 12:01 am

Γεια σας. Έχω 2 γάτες μια θηλυκή ενός χρονού και ένα αρσενικό που βρήκα τυχαία έξω από την πόρτα μου σε άθλια κατάσταση και το πήρα και είναι ακόμα μικρό. Αυτό που θέλω να μοιραστώ για το θέμα είναι ότι κατά την εμπειρία μου προφανώς η στείρωση δεν είναι κάτι τόσο απλό και θετικό όσο παρουσιάζεται στο Internet. Καταλαβαίνω τους πρακτικούς λόγους ιδιαιτερα στα αδέσποτα αλλά μέχρι εκεί.  Κατά τ' άλλα, είναι μια πολύ παρεμβατική επέμβαση, αφαίρεση οργάνων και μάλιστα αυτόν που σχετίζονται με την αναπαραραγωγή που στα ζώα είναι το πιο ισχυρό ένστικτο. Στην δική μου γάτα ήταν σαφής η πτώση της ενεργητικότας κάποιο καιρό μετά την στείρωση. Άρχισε να μετακινείται κυρίως για να πάει στο μπόλ με τις κροκέτες..και καμιά βόλτα χαλαρά. Μόλις αντιλήφθηκα ότι πάχυνε πολύ άρχισα να ελένχω την ποσότητα αλλά και πάλι με θλίβει η αλλαγή στην διάθεση. Επίσης, μετά την στείρωση δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για κοινωνικοποίηση με άλλες γάτες. Δηλαδή ο σκοπός της ζωής της είναι να μου κάνει παρέα. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση τελευταία σε κάποιες γάτες φίλων στειρωμένες πάνω από 10 ετών, είναι το χαλαρό μυικό τους σύστημα μάλλον από την χρόνια έλλειψη άσκησης. Απλά αναρωτιέμαι τι άλλη λύση  μπορεί να υπαρχει για να μην στειρώσω και το αρσενικό..

Mariaabc
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/12/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από ExPer Παρ Δεκ 18, 2015 2:57 pm

Όσους γάτους είχα, συμπεριλαμβανομένων καί των δύο, τους οποίους έχω τώρα, ουδείς στειρώθηκε, ουδέν πρόβλημα είχα (έχω), ουδέποτε μάρκαραν τα έπιπλα, ουδέποτε είχαν (έχουν ) εκδηλώσει έντονα φαινόμενα ζευγαρώματος, οι γάτοι μου (όλοι, πρώην και, νύν) είναι εντελώς ελεύθεροι και, απολαμβάνουν τις χαρές της ζωής - καί εγώ μαζί τους. Ο κόσμος τους, είμαι εγώ και, ο χώρος στον οποίο διαμένουν καί διαβιούν καί, ο κόσμος μου, είναι αυτοί. Παρεμπιπτόντως, με όσους κτηνιάτρους έχω συνεργασθεί, όλοι τάσσονται, υπέρ της μή στειρώσεως εκτός, εάν, συντρέχουν κίνδυνοι, οι οποίοι απειλούν την υγεία καί, αυτήν την ίδια την ζωή του ζώου! Συμβουλέψου, λοιπόν, τουλάχιστον δύο κτηνιάτρους, καί, μήν ακούς (διαβάζεις) γνώμες διαφόρων, οι οποίοι φόρεσαν την μπλούζα του γιατρού καί, κάνουν διαγνώσεις και, εξάγουν συμπεράσματα, εξ αποστάσεως! Ακόμη καί εμένα, άν καί, δέν προτρέπω οιονδήποτε, να ακολουθήσει αυτά, τα οποία προανέφερα! Απλώς, γεγονότα παρέθεσα.
ExPer
ExPer
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Νίκαια
Αριθμός γατουνίων : Ένα Exotic & ένα Persian
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/02/2015
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από YNL Παρ Δεκ 18, 2015 3:18 pm

Από την δική μου εμπειρία εγώ είχα διαφορετικές αντιδράσεις των γατιών μου
Ο Ρίκο ψέκαζε όπου έβρισκε κι ότι ώρα ήθελε νιαούριζε
Η Χιονάτη όταν την έπιανε οίστρος νιαούριζε παρατεταμένα, σερνόταν στο έδαφος, τριβόταν στα έπιπλα κτλ
Μετά που στειρώθηκαν δεν παρατήρησα καμιά διαφορά στην συμπεριφορά τους.
Ο αρσενικός εξακολούθησε να είναι ζωηρός στα παιχνίδια του και καυγατζής όταν πηγαίναμε στο εξοχικό !!
Η Χιονάτη δεν σταμάτησε το καθημερινό παιχνίδι της με αόρατους εχθρούς πρωί μεσημέρι βράδυ και τα τρεξίματα πάνω κάτω μέχρι σήμερα που είναι 5 ετών
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από μελινάκι Παρ Δεκ 18, 2015 6:06 pm

Ο κάθε γάτος και η κάθε γάτα είναι διαφορετικοί. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με ζώα που δεν στείρωσαν ποτέ και δεν είχαν προβλήματα ποτέ και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο όταν λες ότι στείρωσες το δικό σου (σε προσωπική εμπειρία αναφέρομαι) και υπάρχουν και άνθρωποι που θα πουν ότι έχουν στειρώσει όλα τα ζώα που είχαν και ποτέ δεν είχαν επίσης κανένα πρόβλημα εξαιτίας της στείρωσης. Επίσης σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις στειρωμένων που έπαθαν παθήσεις των νεφρών όπως μπορεί να υπάρχουν και αστείρωτα με το ίδιο πρόβλημα.
Εαν έχεις μια γάτα ή ένα γάτο που δεν παρουσιάζει καμία συμπεριφορά ακραία και την έχεις μέσα στο σπίτι σου με γεια σου με χαρά σου να μην την/τον στειρώσεις. Εγώ 2 γατιά είχα όλο κι όλο μέχρι τώρα και 2 σκυλιά (αρσενικά τα μεν, θηλυκά τα δε). Ο γάτος μου ο πρώτος, στην αυλή τον είχα, μας έφευγε συνέχεια τον χάναμε και κλαίγαμε και γυρνούσε με σπασμένα πόδια, ανοιχτά κεφάλια κλπ κλπ. Τον στειρώσαμε, δεν παρατηρήσαμε καμία αλλαγή πέρα από το ότι δεν εξαφανιζόταν πλέον από την αυλή και δεν γυρνούσε με τραύματα. Βέβαια σε ηλικία 14 χρονών εμφάνισε νεφρική ανεπάρκεια. Αλλά πείτε μου εσείς, βλέπουμε πολλά ζώα ''στη φυση'' να φτάνουν 14 χρονών; Εγώ ξέρω ότι στο δρόμο οι αστείρωτες γάτες ζουν το πολύ 5 χρόνια? Φυσικό δεν είναι κάποια στιγμή το ζώο να εμφανίσει παθήσεις τον γηρατιών; Η Ήρα ο σκύλος που είχαμε τότε, κι αυτή στην αυλή, μας έφυγε πηδώντας από το μπαλκόνι και κόβοντας το λουρί της (!!!) και ζευγάρωσε και μας έφερε στον κόσμο 10 (ναι 10, δεν είναι τυπογραφικό λάθος) μελλοντικά αδέσποτα ημίαιμα σκυλάκια που (κακά τα ψέματα παιδιά, δεν έχουν και πολύ ζήτηση...). Στο σήμερα τώρα: Η Μόκα, ο σκύλος της μητέρας μου, είχαμε σκοπό να τη στειρώσουμε πριν τον πρώτο οίστρο. Δεν το προλάβαμε και έπαθε ψευδοκύηση από τον πρώτο της οίστρο κιόλας. Φυσικά και τη στειρώσαμε μετά. Ο γάτος μου ο Νόα στους 6 μήνες έκλαιγε στις πόρτες να βγει έξω και δεν περίμενα περισσότερο για να αρχίσει να ψεκάζει και μετά να βρίζω την ώρα και τη στιγμή. Δεν άλλαξε η συμπεριφορά του σε τίποτα, παιχνιδιάρης και χαδιάρης ήταν, παιχνιδιάρης και χαδιάρης είναι. ΟΚ δεν έκανε το στρογγυλό κεφάλι που έχουν τα αρσενικά και όντος θα μπορούσε να θεωρηθεί ένα κάπως μεγαλόσωμο θηλυκό από άποψη σωματότυπου. Τρώει τα πάντα σε φυσιολογικές ποσότητες (ας μην ξεχνάμε ότι για τα ζώα στη φύση η τροφή είναι επιβίωση και όχι απόλαυση και τα στομάχια τους επίσης δεν είναι στο μέγεθος των δικών μας στομαχιών. Απόλαυση είναι σε εμάς που τα πήραμε από τη φύση.
Όπως και να έχει εάν ταΐζεις ή φέρνεις το ζώο μέσα στο σπίτι έχεις ήδη παρέμβει στη φύση του και τα θέλω του. Άρα από 'κει και πέρα φροντίζεις 1ον μια καλή συμβίωση και 2ον να μην διαταράσσεις τη φύση (όταν ταΐζεις χωρίς να στειρώνεις βοηθάς τον υπερπληθυσμό. Η γάτα δεν θα έβρισκε τόση αφθονία τροφής μόνη της στη φύση)
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από μελινάκι Παρ Δεκ 18, 2015 6:16 pm

Mariaabc έγραψε:Γεια σας. Έχω 2 γάτες μια θηλυκή ενός χρονού και ένα αρσενικό που βρήκα τυχαία έξω από την πόρτα μου σε άθλια κατάσταση και το πήρα και είναι ακόμα μικρό. Αυτό που θέλω να μοιραστώ για το θέμα είναι ότι κατά την εμπειρία μου προφανώς η στείρωση δεν είναι κάτι τόσο απλό και θετικό όσο παρουσιάζεται στο Internet. Καταλαβαίνω τους πρακτικούς λόγους ιδιαιτερα στα αδέσποτα αλλά μέχρι εκεί.  Κατά τ' άλλα, είναι μια πολύ παρεμβατική επέμβαση, αφαίρεση οργάνων και μάλιστα αυτόν που σχετίζονται με την αναπαραραγωγή που στα ζώα είναι το πιο ισχυρό ένστικτο. Στην δική μου γάτα ήταν σαφής η πτώση της ενεργητικότας κάποιο καιρό μετά την στείρωση. Άρχισε να μετακινείται κυρίως για να πάει στο μπόλ με τις κροκέτες..και καμιά βόλτα χαλαρά. Μόλις αντιλήφθηκα ότι πάχυνε πολύ άρχισα να ελένχω την ποσότητα αλλά και πάλι με θλίβει η αλλαγή στην διάθεση. Επίσης, μετά την στείρωση δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για κοινωνικοποίηση με άλλες γάτες. Δηλαδή ο σκοπός της ζωής της είναι να μου κάνει παρέα. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση τελευταία σε κάποιες γάτες φίλων στειρωμένες πάνω από 10 ετών, είναι το χαλαρό μυικό τους σύστημα μάλλον από την χρόνια έλλειψη άσκησης. Απλά αναρωτιέμαι τι άλλη λύση  μπορεί να υπαρχει για να μην στειρώσω και το αρσενικό..
Να σημειώσω εδώ ότι η γάτα από τη φύση της ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα κοινωνικό ζώο (αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου άλλα πληροφορίες που έχω αντλήσει από βιβλία).
Η γάτα είναι μοναχικός κυνηγός. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις: οι γάτες αδέρφια που μεγαλώνουν μαζί και αναγκάζονται να μείνουν στον ίδιο χώρο (αλλιώς κανονικά αποκτά η καθεμιά το δρόμο της) καθώς και σχήματα μάνας κόρης που παρατηρούνται στη φύση, δηλαδή η μάνα με την κόρη συνεχίζουν να μένουν μαζί ακόμη και να φροντίζουν μαζί τα επόμενα μωρά τους. Οι δε αρσενικοί έρχονται σε επαφή με άλλες γάτες είτε για να ζευγαρώσουν είτε για να τσακωθούν για την καταπάτηση της επικράτειας τους από άλλη γάτα ή για να διεκδικήσουν θηλυκό.
Εν ολίγης οι γάτες αναπτύσσουν σχέσεις μεταξύ τους όταν αναγκάζονται και στην πλειονότητα τους είναι σχέσεις απλής αδιαφορίας η μια για την άλλη (στην ενήλικη ζωή).
(φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις σε όλες τις περιπτώσεις)
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Παρ Δεκ 18, 2015 7:07 pm

Το μεγαλο μου γατι ξεκινησε να μαρκαρει οταν ηταν 4 ετων. Στην αρχη μονο περιστασιακα. Οταν εγινε 6 ετων μαρκαρε συνεχεια, απο 10 ως και 30 με 40 φορες ημερησιως. Η λεκανη εμενε ανεπαφη και κατουρουσε τα παντα. Ολες τις καθετες επιφανειες του σπιτιου. Θα μου πεις ειναι φυσιολογικο να κανει κατι τετοιο μια γατα που θα ζουσε στην φυση της. Θα μου πεις επισης οτι η στειρωση απλα ωφελει εμας και οχι αυτα στην συγκεκριμενη περιπτωση. Θα το δεχτω και αυτο. Αυτο ομως που δεν μπορω να δεχτω ειναι να βλεπω το γατι μου αγχωμενο να περιφερεται στο σπιτι σαν την αδικη καταρα ψαχνοντας τοιχους να μαρκαρει. Να μην παιζει σχεδον καθολου (του πετουσες μπαλακι, ετρεχε να το πιασει αλλα στην μεση της διαδρομης σταματουσε να μυρισει τοιχο και να ψεκασει). Να μην φροντιζει το τριχωμα του. Η ουρα του να εχει συσσωρευσει λιπαρη ουσια, να εχει κανει κομπους, να εχει μαδησει και να ποναει. Η καθημερινοτητα του ηταν: υπνος, οσφρηση τοιχων, μαρκαρισμα, φαγητο. Τιποτα αλλο. Ηταν σαν να εβλεπες ενα αψυχο γατι, ενα γατι ζομπι. Απο το να μη παιζει καθολου και απλα να περιφερεται, ειχε γινει χοντρος, απλυτος και κατσουφης. Νομιζα οτι ειχε αρχισει να γερναει.

Αμεσως μετα την επεμβαση κοπηκε το μαρκαρισμα μαχαιρι. Ηδη απο την 1η μερα αρχισε να αποκτα διαθεση για παιχνιδι. Και φτανουμε στο σημερα, οπου το γατι μου, 7.5 ετων πλεον, συμπεριφερεται οπως τοτε που ηταν 1ος ετους. Παιζει συνεχεια, μου στηνει ενεδρα και με κυνηγαει, το τριχωμα του λαμπει απο καθαριοτητα, η ουρα του πλεον δεν κανει κομπους και ουτε ειναι λιπαρη και εχει περισσοτερη ενεργεια απο ποτε σε σημειο σε σχεδον καθημερινη βαση να με ξυπναει νωρις το πρωι με τα παιχνιδια του. Παρατηρησα επισης οτι του εφυγαν καποιοι φοβοι και επανηλθε η περιεργεια του. Το γατι μου με περιμενει παντα στην πορτα οπως παλια να με καλωσορισει και πολλες φορες απο την χαρα του βγαινει μεχρι τον διαδρομο γουργουριζοντας! Ειναι φανερα πολυ πιο χαρουμενος σε σχεση με 1 χρονο πριν. Η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που ειναι σαν να εχω διαφορετικο γατι στο σπιτι μου ή μαλλον σαν να επεστρεψε ο παλιος καλος εαυτος του. Επισης απο το να τρεχει ολη μερα εχει αδυνατισει! Δεν ειναι πια εκεινο το χοντρο και κατσουφιασμενο γατι!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιαν 05, 2016 6:25 am

Ειμαι υπερ της στειρωσης, αλλα... http://blogs.discovermagazine.com/crux/2015/08/03/animal-sex/#.VotFNlLw9Td
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Smokys Δευ Ιαν 11, 2016 10:33 pm

μελινάκι έγραψε:
Mariaabc έγραψε:Γεια σας. Έχω 2 γάτες μια θηλυκή ενός χρονού και ένα αρσενικό που βρήκα τυχαία έξω από την πόρτα μου σε άθλια κατάσταση και το πήρα και είναι ακόμα μικρό. Αυτό που θέλω να μοιραστώ για το θέμα είναι ότι κατά την εμπειρία μου προφανώς η στείρωση δεν είναι κάτι τόσο απλό και θετικό όσο παρουσιάζεται στο Internet. Καταλαβαίνω τους πρακτικούς λόγους ιδιαιτερα στα αδέσποτα αλλά μέχρι εκεί.  Κατά τ' άλλα, είναι μια πολύ παρεμβατική επέμβαση, αφαίρεση οργάνων και μάλιστα αυτόν που σχετίζονται με την αναπαραραγωγή που στα ζώα είναι το πιο ισχυρό ένστικτο. Στην δική μου γάτα ήταν σαφής η πτώση της ενεργητικότας κάποιο καιρό μετά την στείρωση. Άρχισε να μετακινείται κυρίως για να πάει στο μπόλ με τις κροκέτες..και καμιά βόλτα χαλαρά. Μόλις αντιλήφθηκα ότι πάχυνε πολύ άρχισα να ελένχω την ποσότητα αλλά και πάλι με θλίβει η αλλαγή στην διάθεση. Επίσης, μετά την στείρωση δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για κοινωνικοποίηση με άλλες γάτες. Δηλαδή ο σκοπός της ζωής της είναι να μου κάνει παρέα. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση τελευταία σε κάποιες γάτες φίλων στειρωμένες πάνω από 10 ετών, είναι το χαλαρό μυικό τους σύστημα μάλλον από την χρόνια έλλειψη άσκησης. Απλά αναρωτιέμαι τι άλλη λύση  μπορεί να υπαρχει για να μην στειρώσω και το αρσενικό..
Να σημειώσω εδώ ότι η γάτα από τη φύση της ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα κοινωνικό ζώο (αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου άλλα πληροφορίες που έχω αντλήσει από βιβλία).
Η γάτα είναι μοναχικός κυνηγός. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις: οι γάτες αδέρφια που μεγαλώνουν μαζί και αναγκάζονται να μείνουν στον ίδιο χώρο (αλλιώς κανονικά αποκτά  η καθεμιά το δρόμο της) καθώς και σχήματα μάνας κόρης που παρατηρούνται στη φύση, δηλαδή η μάνα με την κόρη συνεχίζουν να μένουν μαζί ακόμη και να φροντίζουν μαζί τα επόμενα μωρά τους. Οι δε αρσενικοί έρχονται σε επαφή με άλλες γάτες είτε για να ζευγαρώσουν είτε για να τσακωθούν για την καταπάτηση της επικράτειας τους από άλλη γάτα ή για να διεκδικήσουν θηλυκό.
Εν ολίγης οι γάτες αναπτύσσουν σχέσεις μεταξύ τους όταν αναγκάζονται και στην πλειονότητα τους είναι σχέσεις απλής αδιαφορίας η μια για την άλλη (στην ενήλικη ζωή).
(φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις σε όλες τις περιπτώσεις)

Διαφωνώ εντελώς με αυτά !!! Madd

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιαν 11, 2016 11:23 pm

εγω παλι ακομα και τα αδεσποτακια μου στο μπαλκονι της κουζινας αγκαλιασμενα τα βρισκω να κοιμουνται...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Smokys Δευ Ιαν 11, 2016 11:30 pm

psipsa έγραψε:εγω παλι ακομα και τα αδεσποτακια μου στο μπαλκονι της κουζινας αγκαλιασμενα τα βρισκω να κοιμουνται...

Ακριβώς !!! είτε καλοκαίρι, είτε χειμώνα !!!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από dagger Τρι Ιαν 12, 2016 12:48 pm

Mariaabc έγραψε:Γεια σας. Έχω 2 γάτες μια θηλυκή ενός χρονού και ένα αρσενικό που βρήκα τυχαία έξω από την πόρτα μου σε άθλια κατάσταση και το πήρα και είναι ακόμα μικρό. Αυτό που θέλω να μοιραστώ για το θέμα είναι ότι κατά την εμπειρία μου προφανώς η στείρωση δεν είναι κάτι τόσο απλό και θετικό όσο παρουσιάζεται στο Internet. Καταλαβαίνω τους πρακτικούς λόγους ιδιαιτερα στα αδέσποτα αλλά μέχρι εκεί.  Κατά τ' άλλα, είναι μια πολύ παρεμβατική επέμβαση, αφαίρεση οργάνων και μάλιστα αυτόν που σχετίζονται με την αναπαραραγωγή που στα ζώα είναι το πιο ισχυρό ένστικτο. Στην δική μου γάτα ήταν σαφής η πτώση της ενεργητικότας κάποιο καιρό μετά την στείρωση. Άρχισε να μετακινείται κυρίως για να πάει στο μπόλ με τις κροκέτες..και καμιά βόλτα χαλαρά. Μόλις αντιλήφθηκα ότι πάχυνε πολύ άρχισα να ελένχω την ποσότητα αλλά και πάλι με θλίβει η αλλαγή στην διάθεση. Επίσης, μετά την στείρωση δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για κοινωνικοποίηση με άλλες γάτες. Δηλαδή ο σκοπός της ζωής της είναι να μου κάνει παρέα. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση τελευταία σε κάποιες γάτες φίλων στειρωμένες πάνω από 10 ετών, είναι το χαλαρό μυικό τους σύστημα μάλλον από την χρόνια έλλειψη άσκησης. Απλά αναρωτιέμαι τι άλλη λύση  μπορεί να υπαρχει για να μην στειρώσω και το αρσενικό..

Ακριβώς εκεί είναι για εμένα το θέμα.
Ανάλογα την εμπειρία του καθενός βγαίνει και το συμπέρασμα , όχι μόνο για την στείρωση της γατας αλλά για όλα.
Η προσωπική μου  εμπειρία μου σχετικά με την στείρωση είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν.
στειρώνω συστηματικά τις γατες μου εδώ και 25 χρόνια τουλάχιστον και ποτέ , μα ΠΟΤΕ όμως δεν είχα αλλαγή στην συμπεριφορά ή τον χαρακτήρα τους.
Πριν 3 μέρες στειρώθηκε και το ένα απο τα αγόρια μου  ( Γκαλαξυ ) και μόλις πέρασε η επήρεια της νάρκωσης έγινε πάλι το διαολογατάκι που ξέρω.
Η αλλαγή στην διάθεση υπάρχει επειδή εσύ αισθάνεσαι άσχημα και παρατηρείς πλέον πράγματα που πριν δεν τους έδινες σημασία , και επειδή οι γάτες είναι δεκτικές στις συναισθηματικές αλλαγες και νοιώθουν απίστευτα πολύ την ένταση που έχουμε , έτσι και η δικιά σου ανταποκρίνεται σε αυτό που εσύ ορίζεις.

Το να μην στειρώσεις το αρσενικό ... είναι μια λύση αν έχεις τις αντοχές να καθαρίζεις ότι ψεκάζει και κατουράει καθημερινά.
Γιατί από αυτό δεν θα γλυτώσεις , όπως δεν θα γλυτώσεις και από την μπόχα και την δυσωδία που θα μυρίζει το σπίτι σου. Και πίστεψε με , περα απο το σπιτι σου θα μυριζεις κι εσύ η ίδια ουρίνη .... ( το έζησα κι αυτό  πριν λίγες μέρες με ένα φίλο του γιου μου που έχει ένα γάτο ενάμιση έτους αστείρωτο , και κάθεσαι διπλα του και βρωμάει ουρίνη , κι αυτός τα ίδια τα δικά σου λέει ... )
Ο μικρός ο δικός μου , ξεκίνησε τα ψεκάσματα πριν μια βδομάδα (αφου ειχε κολησει σαν τρελός στον φίλο του γιου μου , σαφως επειδή μύριζε το άλλο αρσενικό , το ξένο  ) και μέσα σε 4 μέρες το σπίτι έγινε ... να μην πω πως .... μυριζε ουρίνη , αφηνε μικρες ποσότητες σε παπλώματα , κουβέρτες , τον επαιρνα αγκαλια και αφηνε λιγα τσισακια πανω μου ... σε σημειο που ανησυχησα ότι μου έχει αρρωστήσει ...  στειρώθηκε και ολα είναι πάλι κανονικά. Πλυθηκαν κουβερτες , παπλωματα , σεντονια , πετάχτηκαν μαξιλάρια .... και όλα αυτά μέσα σε 4 μέρες μόνο .





μελινάκι έγραψε:
Να σημειώσω εδώ ότι η γάτα από τη φύση της ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα κοινωνικό ζώο (αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου άλλα πληροφορίες που έχω αντλήσει από βιβλία).
Η γάτα είναι μοναχικός κυνηγός. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις: οι γάτες αδέρφια που μεγαλώνουν μαζί και αναγκάζονται να μείνουν στον ίδιο χώρο (αλλιώς κανονικά αποκτά  η καθεμιά το δρόμο της) καθώς και σχήματα μάνας κόρης που παρατηρούνται στη φύση, δηλαδή η μάνα με την κόρη συνεχίζουν να μένουν μαζί ακόμη και να φροντίζουν μαζί τα επόμενα μωρά τους. Οι δε αρσενικοί έρχονται σε επαφή με άλλες γάτες είτε για να ζευγαρώσουν είτε για να τσακωθούν για την καταπάτηση της επικράτειας τους από άλλη γάτα ή για να διεκδικήσουν θηλυκό.
Εν ολίγης οι γάτες αναπτύσσουν σχέσεις μεταξύ τους όταν αναγκάζονται και στην πλειονότητα τους είναι σχέσεις απλής αδιαφορίας η μια για την άλλη (στην ενήλικη ζωή).
(φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις σε όλες τις περιπτώσεις)

Διαφωνω ως προς το ότι η γατα δεν είναι κοινωνικό ζώο και ως προς το ότι οι σχέσεις τους με τις άλλες γάτες είναι σχέσεις αδιαφορίας.
Και οι απόψεις είναι σαν τις  κ@#%^$#^ς, όλοι έχουν από μία.
Δεν ενστερνίζομαι όσα βρίσκω και διαβάζω στο ιντερνετ ή σε διάφορα βιβλία , γιατί ο κάθε συγγραφέας γράφει αυτα που έχει μέσα στο κεφάλι του . Και συνήθως αυτά δεν έχουν καμμια σχέση με τα βιώματα μας.

Επρεπε προχθες να εβλεπες πως εψαχνε ο Τζαρβαν και ο Πιξελ τον Γκαλαξυ .... το κλαμα που έκαναν  γυρίζοντας μεσα στο σπίτι και μόλις τον φέραμε σπίτι σταμάτησαν αμέσως και πήγαν   ο ένας δεξιά ο άλλος αριστερά να τον καθαρίζουν , να τον ζεσταινουν  και να περιμένουν να συνέλθει ....
Ή παλαιότερα  πως εψαχνε τον Μαρκο ο Σιμπα όταν μας πεθανε ο μαρκος ....... ειδικά με τον Σιμπα ειχα φοβηθεί επειδή δεν έτρωγε και ειχε γινει η σκια του εαυτου του.

Επρεπε να ήσουν εδώ να εβλεπες πως αντέδρασε ο Σιμπα όταν είδε τον γιο μου - το "αφεντικο" του Σιμπα - μετα απο 6 μήνες που έχει φύγει και ζει μόνιμα  Γερμανία. Λες και δεν είχε λείψει ούτε ώρα συμπεριφέρθηκε.

Επομένως συμφωνα παντα με αυτα που βλέπω και βιώνω , μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι γάτες είναι κοινωνικά ζώα  ασχετα με το αν υπάρχει συγγένεια αναμεταξύ τους ή όχι / άσχετα με το αν καυγαδίζουν για την κυριαρχία τους ή όχι.
Και σιγουρα δεν αδιαφορούν η μια για την άλλη.

υγ
θα ήθελα να διαβάσω τις δικές σου απόψεις επί του θέματος , γιατί όπως αναφέρεις   (αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου άλλα πληροφορίες που έχω αντλήσει από βιβλία)., επομένως βγάζω το συμπέρασμα ότι αυτά που έγραψες είναι απλά μεταφορά άλλων απόψεων  για το θέμα.

υγ 2 --- ασχετο αλλά σχετικό .....
Ημουν πάντα αντίθετη στην στείρωση των σκύλων , μέχρι την στιγμή που στείρωσα το αρσενικό που έχω - πιθανον να μην τον στείρωνα αν δεν ήταν σε οίστρο η κουταβίνα που έχω .
ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ που δεν ακουγα κανένα και δεν τον στείρωσα νωρίτερα , και για 8μιση χρόνια εσπαγα τα χερια μου να καθαρίζω την ουρίνη που άφηνε .
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από μελινάκι Τρι Ιαν 12, 2016 6:24 pm

Παιδιά δεν αναφέρω πουθενά ότι δεν υπάρχει το φαινόμενο γάτα με γάτα να κοιμούνται αγκαλιά και να δένονται πραγματικά.
Και τα δικά μας τα αδεσποτάκια (2 μικρά και μια γατούλα που δεν είναι η μαμά τους μαζί με τη μαμά τους) αγκαλιά κοιμούνται.
Αυτό που λέω είναι ότι μια γάτα στη φύση χωρίς επαφή με τον άνθρωπο συνήθως ζει όχι μέσα σε ''αγέλη'' όπως κάνουν πχ τα λιοντάρια.
Άποψη προσωπική δυστυχώς δεν μπορώ να έχω γιατί πάντα είχα ένα γάτο. Και ο γάτος που είχα παλιότερα έξω, και ο γάτος μου τώρα που τον έχω μέσα δεν ανέχονταν την παρουσία άλλης γάτας ούτε για πλάκα.
Προφανώς η κάθε γάτα έχει και το χαρακτήρα της, άλλη πιο δυναμική άλλη πιο δεκτική.
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ο δικός μου γάτος δεν θα ήθελε να μοιράζεται το χώρο του με άλλες γάτες. Εγώ πολύ θα ήθελα στο μέλλον να κάνω μια προσθήκη άλλα δεν το βλέπω να με παίρνει και δεν θα ήθελα να τον στρεσάρω χωρίς λόγο.
Ίσως θα έπρεπε να διευκρινίσω ότι στο προηγούμενο ποστ μιλάω για τη γάτα στη φύση. Όταν εμπλέκεται ο άνθρωπος σαφώς τα πράγματα αλλάζουν.
Όποιος έχει δει γάτο αρσενικό που τρέφεται μόνος του (δεν τον ταΐζει κάποιος άνθρωπος) να έχει κοινωνικές επαφές αγάπης με άλλα γατιά ας μου το πει και θα το δεχτώ. Στην θηλυκές οκ συμβαίνει να αναπτύσσουν σχέσεις μεταξύ τους και να μεγαλώνουν μαζί μικρά κλπ.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιαν 12, 2016 9:34 pm

Εγω θα συμφωνησω με το μελινακι.

Λετε οτι δεν πιστευετε αυτα που γραφει ο καθενας στο ιντερνετ. Δεκτο. Αλλα ουτε και εγω πιστευω αυτα που βλεπετε στην καθημερινοτητα σας. Επιστημονικες ερευνες (αν θελετε μπορω να παραθεσω καμποσες), εχουν δειξει οτι η γατα δεν ειναι κοινωνικο ζωο και δεν σχηματιζει αγελες στην φυση της. Αγελες σχηματιζονται μονο οταν υπαρχει μεγαλη αφθονια τροφης, αλλα και τοτε ακομα οι γατες δεν ζουν σε αγελη επειδη το επιδιωκουν ή τους χρησιμευει σε κατι (βλ αγριοσκυλα στην Αφρικη που σχηματιζουν αγελες επειδη μονο ετσι μπορουν να σκοτωσουν την λεια τους). Στις αγελες που σχηματιζουν λοιπον οι γατες, η μια ανεχεται την αλλη και δεν ενοχλειται απο την παρουσια της επειδη δεν υπαρχει ανταγωνισμος στην τροφη. Δεν θα δεις ποτε γατες σε αγελη να συνεργαζονται μεταξυ τους στο κυνηγι. Το γεγονος οτι στα σπιτια σας η μια γλειφει την αλλη ή κοιμουνται αγκαλιτσα, δε σημαινει οτι το κανουν επειδη ειναι κοινωνικα ζωα. Απλα δεν ειχαν αλλη επιλογη και αναγκαστηκαν να ζησουν μαζι. Δειτε ποσα προβληματα εχουν τετοιες "κοινωνικες" γατες σε σπιτια οπου υπαρχουν πανω απο 2 γατια. Λερωμα εκτος λεκανης, κυστιτιδες λογω φοβου να χρησιμοποιουν την λεκανη τους, αγχος, επιθετικοτητα, κοκ.

Να προσθεσω οτι οι γατες ειναι τοοοοοοοσο κοινωνικα ζωα που οταν 2 αγνωστες μεταξυ τους γατες βρεθουν στον ιδιο χωρο, θα παιζουν ξυλο μεχρι τελικης πτωσης.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από μελινάκι Τετ Ιαν 13, 2016 9:13 am

Ευχαριστώ koneko, αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ στο πρώτο ποστ μου αλλά δεν το διευκρίνισα καλά μάλλον. Embarassed
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από psipsa Πεμ Ιαν 14, 2016 1:14 am

ολα καλα με τις μελετες δε λεω αλλα αναλογιζομαι ποια ειναι η φυση της γατας μετα απο καμποσες χιλιαδες χρονια συμβιωσης με τον ανθρωπο... δηλαδη η μεγαλουπολη ειναι αραγε το φυσικο περιβαλλον της γατας; κι οταν μιλατε για αρσενικα που βρισκουν μονα την τροφη τους χωρις να ταιζονται απο ανθρωπους εννοουμε να κυνηγανε ποντικια πχ για να ζησουν η να τρεφονται απο καδους σκουπιδιων;;; γιατι για μενα τιποτα φυσικο δεν υπαρχει σε ολη αυτη την ιστορια.
θα συμφωνησω πως ειναι θεμα χαρακτηρα της καθε γατας η του καθε γατου αν θελετε. Υπαρχουν γατια κοινωνικα και γατια ακοινωνητα. εχω ενα σχεδον αυτιστικο γατι που γεννηθηκε και μεγαλωσε και ζει στο σπιτι μου χωρις καμια επαφη με τον εξω κοσμο και παρ ολα αυτα δεν κανει παρεα με κανεναν εκτος απο τη μανα του. κι εμας δε μας αφηνει να το αγγιξουμε... και υπαρχουν και αδεσποτα που ταιζω στον κηπο που το βλεπεις εχουν τεραστια αναγκη για επαφη και χαιδευονται σε ανθρωπους και αλλα ζωντανα ακομα και στο σκυλο μου οσο κι αν προσπαθω να τα αποτρεψω για ευνοητους λογους... (να μη συνηθισουν το σκυλο για φιλο οχι για το δικο μου σκυλι προφανως αλλα για να μαθουν να προστατευονται απο τα αδεσποτα σκυλια) .. τωρα δηλαδη αυτα τα αδεσποτα, αστειρωτα αρσενικα ειναι κοινωνικα επειδη εγω τους παρεχω την τροφη τους και δεν την κυνηγανε;; περιεργο μου φαινεται.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιαν 14, 2016 3:00 am

Ναι, ακομα και στην μεγαλουπολη, η γατα παραμενει αγρια-ημιαγρια. Δεν ειναι οπως ο σκυλος, πληρως εξημερωμενη και αν αφησεις ενα ζευγαρι να αναπαραχθει στο δασος, μεσα σε μια γενια, θα εχουν επιστρεψει στην αγρια τους κατασταση. Οπως ειπα και πριν, παρε 2 αγνωστες μεταξυ τους γατες και βαλτες σε ενα κλειστο δωματιο να δεις ποσο κοινωνικα ζωα ειναι. Το ξεμαλλιασμα ειναι το λιγοτερο που θα παθουν. Το ποσο κοινωνικο ειναι το ζωο δεν εχει να κανει αν ειναι αγριο ή οχι. Τα αγριοσκυλα αφρικης, αγρια ειναι αλλα θεωρουνται κοινωνικα ζωα. Οι γατες δεν ειναι κοινωνικα ζωα, οσο και αν χτυπιεστε για το αντιθετο ορισμενοι. Καποιοι εχετε μια ταση να προσδιδετε ανθρωπινες συμπεριφορες στις γατες, κατι που δεν ισχυει. Αν ενας ανθρωπος κλαιει, και η γατα παραγει παρομοιο ηχο, δε σημαινει οτι κλαιει και η γατα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από arisandkiara Δευ Φεβ 08, 2016 11:32 am

καλημερα στη παρεα!

διαβαζοντας μονο το αρχικο μηνυμα κ επειδη ηθελα να αναφερω κ εγω τι επαθε ο αρης μου οταν τον πηγα για στειρωση καταλαβα οτι ειμαι στο σωστο τοπικ!

λοιπον... εχω δυο γατονια, τον αρη κ τη κιαρα! ειναι ημιαιμα περσικα κ τα πηρα πριν 1 μηνα. ειναι 7 μηνων κ πριν 10 μερες πηγα τον αρη για στειρωση σε εναν γιατρο που θα τον εβλεπε για πρωτη φορα αφου ο προηγουμενος ηταν μακρυα για να τον πηγαινω εκει. συμπτωματικως ο γιατρος ηξερε τον προηγουμενο. με το που τον παω χωρις να τον εξετασει χωρις τιποτα απολυτως του κανει προναρκωση τον βαζει στο κλουβακι κ μου λεει κατα τις 5.30 να παω να τον παρω. κατα τις 4.30 μου τηλεφωνει κ μου λεει οτι ο αρης επαθε ανακοπη κ πνευμονικο οιδημα κ τον επανεφερε!!!! Sad
παω λοιπον να τον ρωταω γενικες ερωτησεις για την αναρρωση του κ τι πρεπει να κανω γιατι κ εγω δεν ηξερα, ειναι η πρωτη φορα που βρισκομαι σε τετοια κατασταση. μου λεει οτι σε 24 ωρες θα συνελθει κ δε χρειαζεται να ανησυχω! περνανε, που λετε, οι 24 ωρες ο αρης τιποτα! υποτονικος, δεν ειχε φαει τιποτα, ουτε νερο, η μυτη του στεγνη, αντιδραση μηδεν. αρχισα να ανησυχω κ να του δινω νερο με τη συριγγα καθε μιση ωρα! ειχα πελαγωσει! δεν ηξερα τι να κανω!! παιρνω τον γιατρο τηλ μου λεει μην ανησυχεις, θα συνελθει! πειτε το ενστικτο, εψαξα να βρω νοσοκομειο! κ βουταω τον αρη κ τον παω στο νοσοκομειο 11 η ωρα τη νυχτα! φυσικα του εκαναν εισαγωγη!

σε 3 μερες που τον πηρα σπιτι η διαγνωση των γιατρων που τον ειδαν εκει ηταν:

η καποια μορφη καρδιοπαθειας που πρεπει να ελεγξουμε αν ειναι εκ γενετης η αν προκληθηκε με τη ναρκωση η ισχυρο αλλεργικο σοκ!!! μου εδωσαν φαρμακευτικη αγωγη σπιτι, χαπακια για τη καρδια του προληπτικα μεχρι να τον παω για τριπλεξ, κ χαπακια κορτιζονης την οποια αγωγη την ακολουθουμε μεχρι σημερα κ αυριο θα ξαναπαρω για μειωση.

αυτη τη στιγμη ο αρης ειναι μια χαρα! το πιο χαρουμενο γατακι!! flower

ανεκτησε κ το βαρος που εχασε απο τη ταλαιπωρια του κ απεκατεστησε κ τις σχεσεις του με τη κιαρα που τον εβλεπε κ του εκανε χχχχχχ kitty3
χαχαχαχχαχαχαχχα

μετα απο ολα αυτα εχω αρχισει να μην εμπιστευομαι γιατρους κ εχω κ ενα μεγαλο διλημμα αν πρεπει να τους κανω στειρωση η οχι. αξιζει να τα χασω τα γατακια μου η οχι? εχω δυο χαρουμενα κ τρυφερα γατακια χωρις ψυχολογικα, αξιζει να τους δημιουργησω με γιατρους κ ναρκωσεις κ να τα βαζω σε κινδυνο? γιατι? για να μην ακουω τη γκρινια του οιστρου τους? ειλικρινα δε ξερω τι να κανω!! οποια βοηθεια απο εσας, καλοδεχουμενη!!

Υ.Γ. ισως θα επρεπε σε γενικες γραμμες να γινεται ενας προεγχειριτικος ελεγχος οπως γινεται κ σε εμας! αν ο γιατρος μου ειχε προτεινει εξ αρχης εναν καρδιολογικο ελεγχο ισως να μη ταλαιπωριοταν τοσο ο αρης κ θα μου στοιχιζε κ οικονομικα λιγοτερο (τριπλεξ 70 ευρω κ το νοσοκομειο μου στοιχισε 400 ευρω! χαλαλι του ομως αφου ειναι καλα!) αν ηταν αλλεργικο σοκ ισως με καποια αλλη εξεταση δε ξερω!
arisandkiara
arisandkiara
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : παντως καιρου!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολαααα!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/01/2016
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από dagger Δευ Φεβ 08, 2016 12:28 pm

Το συμβαν με τον γατο σου δεν εχει καμμια απολύτως σχέση με τα ΄'οποια "αρνητικά" της στείρωσης .

Οφείλεται κυρίως σε έναν γιατρό ο οποίος απο τα λεγόμενα σου δεν έκανε σωστά την δουλειά του , και εν πάση περιπτώσει από την στιγμή που ο γάτος ειχε ανακοπή και τον επανεφερε ήταν αν μη τι αλλο ανευθυνο και αντιεπαγγελματικό  εκ μερους του να στον παραδώσει και να σου λέει κι απο πάνω "μην ανησυχείς" .

Η καρδιοπάθεια αν είναι εκ γενετής , κάτι που μπορεί να έχει και η αδελφουλα του πρέπει να ελεγχθει . Και μην το αμελήσεις σε καμία περίπτωση

Και εφ όσον ελέγξεις και την  Κιάρα , στείρωσε την .
Δεν είναι η γκρίνια που θα έχεις όταν έχει οίστρο , αν ο μη γένετο παρουσιάσει πυομήτρα ? αν την πρλοάβεις την πρόλαβες , αν όχι την έχασες.  Αυτή την στιγμή είσαι φορτισμένη συναισθηματικά , ταλαιπωρήθηκες εσυ , ταλαιπωρήθηκε και ο γάτος , ξοδευτηκες , αλλά δες το κι από την θετική του πλευρά. Αν δεν είχες προχωρήσει στην στείρωση πολύ πιθανόν να μην μάθαινες ότι ο Αρης σου έχει κάποια καρδιοπάθεια και να τον εχανες στα ξαφνικά χωρίς να ξέρεις απο που σου ήρθε .

Το αυτονόητο είναι να μην ξαναπας στον γιατρό αυτό . Και προς Θεου , δεν είναι όλοι οι γιατροί ανευθυνοι . Ετυχε και πήγες σε κάποιον που είναι προφανές ότι τον ενδιέφερε μόνο η αμοιβη του για την στείρωση .

Επίσης αυτό που θέλω  να σου πω είναι ότι πλήρωσα πολύ ακριβά το ότι επελεξα καποια στιγμή να πάω τον γάτο μου σε γιατρό που ήταν κοντά στο σπίτι μου και όχι σε αυτόν που πηγαίνω εδώ και 15 χρόνια.
Αν είχα πάει στον γιατρό μου ίσως ο Μαρκος μου να ζούσε ακόμα .
Ο γιατρός μου πριν την στείρωση τα εξετάζει ενδελεχώς , με ενημερώνει ότι η γάτα είναι εντάξει και μετά προχωράμε στην στείρωση. Δεν βαζει την γατα κατω να την χειρουργήσει βασισμένος στο ότι εγώ του λέω πως είναι καλά.
Και στειρώνω τις γατες μου εδώ και 30 χρόνια περίπου. Στο διάστημα αυτό έχω αλλάξει 2 γιατρούς (ο πρώτος συνταξιοδοτήθηκε και εφυγε απο Αθήνα   , πηγαίναμε γατες και σκύλους σε αυτόν για  15 χρόνια τουλάχιστον ) και τον δευτερο δεν τον αλλάζω με τίποτα. Ειδικά μετά από αυτό που συνέβη με τον Μάρκο δεν την ξαναπαθαίνω .

Μεινε λοιπόν σταθερή σε ένα γιατρό , μην στέκεσαι στο πόσο μακριά ή κοντά είναι , στο αν είναι πιο ακριβός ή πιο φτηνός από τους αλλους.
Εμπιστέψου τον , ρωτα τον οτι απορια εχεις / ακόμα και αν νομιζεις οτι είναι βλακεία  , και ολα καλά θα πάνε .
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από nen Δευ Φεβ 08, 2016 12:34 pm

Με αυτά που περιγράφεις, η ταλαιπωρία του γατούλη σου δεν προήλθε ακριβώς από την στείρωση, αλλά επειδή ο γιατρός που τον πήγες είναι ΧΑΣΑΠΗΣ!!! Εννοείτε ότι έπρεπε τουλάχιστον να είχε γίνει κάποιος αιματολογικός έλεγχος πριν την στείρωση από την στιγμή που ήταν η πρώτη φορά που εξέταζε το γατί σου!! Επίσης, φαίνεται ξεκάθαρα ότι ήταν ΑΣΧΕΤΟΣ αφού σου έλεγε μετά ότι είναι μια χαρά το γατί!! Στο μεταξύ υποτίθεται ότι η στείρωση αρσενικού γάτου είναι υπόθεση ρουτίνας οπότε σίγουρα ήταν άσχετος ο γιατρός, από τον τρόπο που χειρίστηκε το όλο θέμα!

Κοίτα εγώ θεωρώ ότι από την στιγμή που ζούνε μόνο μέσα στο σπίτι καλό θα ήταν να τα στειρώσεις. Όχι για να μην ακούς τα νιαουριτά τους και όχι γιατί αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν να σου λερώνουν το σπίτι μαρκάροντας τα πράγματα με ούρα. Πες ότι το αντέχεις αυτό. Υπάρχουν θέματα υγείας που μπαίνουν μέσα και εγώ για αυτό στείρωσα κυρίως τα δικά μου.

Καταρχήν, έχεις ένα θηλυκό και ένα αρσενικό γατάκι μαζί στο σπίτι. Αν δεν στειρώσεις τουλάχιστον ένα από αυτά θα ζευγαρώνουν μεταξύ τους και μπορεί να έχεις γατάκια 2-4 φορές το χρόνο. Τι θα τα κάνεις αυτά; Θα τα κρατήσεις; Θα τους βρίσκεις κάθε φορά σπίτι; Ή θα τα αφήνεις στο δρόμο;; Είναι και λίγο πρακτικό το θέμα.

Επίσης, στα θηλυκά γατιά η στείρωση δεν γίνεται μόνο για να μην μαρκάρουν το σπίτι , αλλά και επειδή αν δεν ζευγαρώνουν κινδυνεύουν από διάφορες παθήσεις όπως η πυομήτρα (ανοιχτή ή κλειστή μόλυνση των γεννητικών οργάνων η οποία μπορεί να τύχει και να την πάθουν κάθε φορά μετά από ανικανοποίητο οίστρο και η δεύτερη μορφή είναι πολύ επικίνδυνη κατάσταση αν δεν το καταλάβεις εγκαίρως), μαστίτιδα από γάλα που κατέβηκε και έμεινε στο στήθος τους ,η οποία μπορεί να εξελιχτεί σε καρκίνο στο στήθος αργότερα και δεν ξέρω τι άλλο.

Ξέρω μιλάμε για πιθανότητες. Ίσως, να είσαι τυχερή και να μην σου πάθει τίποτα. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο. Έχω δύο γνωστούς με αστείρωτα σπιτικά θηλυκά γατιά που είναι και τα δύο σχεδόν 9 χρονών. Ο ένας την έχει ζευγαρώσει δύο φορές και δεν έχει τύχει να πάθει κάτι ακόμα. Ο δεύτερος δεν την ζευγάρωσε, όταν ήταν 8+ ανακάλυψε ότι κάτι έχει στο στήθος της και έτρεξε τότε να την στειρώσει. Μετά από λίγο καιρό αυτό στο στήθος τελικά έγινε καρκίνος και τώρα έχει το πολύ κανέναν χρόνο για να ζήσει ακόμα το γατί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τέτοιου είδους προβλήματα έχουν καλές πιθανότητες να προκύψουν.

Στο αρσενικό το γατάκι αν το αφήσεις αστείρωτο εκτός από το ότι θα κακοπερνάει όταν θα θέλει να ζευγαρώσει και δεν θα μπορεί και από το ότι θα μπορεί να σου μαρκάρει, από άποψη υγείας νομίζω κινδυνεύουν μόνο από 8+ χρονών και απάνω από καρκίνο στον προστάτη, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό έχουν πιθανότητες να το πάθουν. Πες αν σου τύχει κάτι τέτοιο και το καταλάβεις εγκαίρως το αντιμετωπίζεις τότε με εγχείρηση. Θα μπορούσες να μην τον στειρώσεις αλλά θα πρέπει να έχεις υπομονή με το μαρκάρισμα και να είσαι απίστευτα προσεχτική να μην στο σκάσει από ανοιχτά παράθυρα, πόρτες και μπαλκόνια για να πάει να ζευγαρώσει.

Το καταλαβαίνω ότι ανησυχείς μετά από αυτά που πέρασε ο γατούλης σου, αλλά σε μεγάλο βαθμό φταίει ο γιατρός που τον πήγες. Πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το ψάξεις λίγο ακόμα γύρω από την στείρωση, μίλησε με κάποιον γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να ξέρεις ότι ξέρει την δουλειά του και ότι ενδιαφέρεται για τα ζωάκια σου! Επίσης, από την στιγμή που ο γατούλης σου έχει κάποιο άλλο πρόβλημα είτε με καρδιά είτε με αλλεργία σε φάρμακο καλό θα ήταν να το ψάξεις πολύ πριν ξανά προχωρήσεις σε διαδικασία στείρωσης ή οποιαδήποτε εγχείρησης μαζί με τον γιατρό σου. Αν είναι θέμα καρδιάς ναι τότε πολύ πιθανό να μην μπορεί να υποβληθεί πάλι στην διαδικασία μίας εγχείρησης.
Πριν πάρεις οποιαδήποτε τελική απόφαση να το έχεις ψάξει πάρα πολύ καλά και να είσαι σίγουρη για την επιλογή σου. Περαστικά στον γατούλη σου και ελπίζω να μην ξανά περάσει τέτοια ταλαιπωρία!
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από arisandkiara Δευ Φεβ 08, 2016 12:46 pm

ο γιατρος που θα κανει το τριπλεξ στον αρη λειπει κ θα γυρισει την αλλη βδομαδα. οποτε περιμενω μεχρι τοτε γιατι δε θελω να τον παω σε αλλον αφου αυτος ειναι του νοσοκομειου κ ξερει το ιστορικο κ ειναι κ εμπειρος σε αυτα. αυτο σκεφτομαι κ εγω nen. τα γατακια που θα γεννηθουν κ ολα τα αλλα αλλα δε θελω να χασω κ τα γατακια μου!! επισης δε ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω εναν γιατρο, που θα τον βρω? κ αν παλι κανω λαθος εκτιμηση? ειμαι τοσο μπερδεμενη!!
arisandkiara
arisandkiara
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : παντως καιρου!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολαααα!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/01/2016
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από nen Δευ Φεβ 08, 2016 12:59 pm

arisandkiara έγραψε:ο γιατρος που θα κανει το τριπλεξ στον αρη λειπει κ θα γυρισει την αλλη βδομαδα. οποτε περιμενω μεχρι τοτε γιατι δε θελω να τον παω σε αλλον αφου αυτος ειναι του νοσοκομειου κ ξερει το ιστορικο κ ειναι κ εμπειρος σε αυτα. αυτο σκεφτομαι κ εγω nen. τα γατακια που θα γεννηθουν κ ολα τα αλλα αλλα δε θελω να χασω κ τα γατακια μου!! επισης δε ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω εναν γιατρο, που θα τον βρω? κ αν παλι κανω λαθος εκτιμηση? ειμαι τοσο μπερδεμενη!!

Κοίτα για να διαλέξεις έναν γιατρό δεν πηγαίνεις μία φορά και κρίνεις αν είναι καλός ή όχι. Πρέπει να τον ξέρεις κάποιον καιρό, να τον έχεις δει πώς χειρίζεται τα γατάκια σου σε διάφορα περιστατικά, αν είναι αποτελεσματικός, αλλά και πώς αντιμετωπίζει εσένα (απαντάει στις ερωτήσεις σου; δίνει σημασία στο παραμικρό πρόβλημα που του λες ότι μπορεί να έχει το γατί σου κλπ κλπ).
Αν αυτός που πήγαινες πριν θεωρούσες ότι ήταν καλός και ήξερες ότι κάνει καλή δουλειά ξανά πήγαινε σε αυτόν κι ας είναι μακρυά. Δεν χρειάζεται με το που θα πας να κανονίσεις για στείρωση. Συζήτησε μαζί του τους προβληματισμούς σου, πες του αναλυτικά όλο το ιστορικό των γατιών σου και κυρίως το τελευταίο πρόβλημα που προέκυψε με την στείρωση του μικρού και αναλόγως το τι και πως θα σου πει και πόσο αναλυτικός θα είναι αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις ή όχι.
Αν δεν σε πείθει, ψάξε καλά στην περιοχή σου τι άλλους γιατρούς έχει, μάθε για αυτούς ρωτώντας εκεί, στο ίτερνετ ή ρώτησε και εδώ να σου προτείνουν μέσω pm αν μένεις στην ίδια περιοχή με κάποιον. Όταν καταλήξεις σε έναν πήγαινε για λίγο καιρό και άσε την στείρωση για κάποιους μήνες αργότερα που θα σε έχει πείσει ότι ξέρει να κάνει την δουλειά του.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από arisandkiara Δευ Φεβ 08, 2016 1:22 pm

nen έγραψε:
arisandkiara έγραψε:ο γιατρος που θα κανει το τριπλεξ στον αρη λειπει κ θα γυρισει την αλλη βδομαδα. οποτε περιμενω μεχρι τοτε γιατι δε θελω να τον παω σε αλλον αφου αυτος ειναι του νοσοκομειου κ ξερει το ιστορικο κ ειναι κ εμπειρος σε αυτα. αυτο σκεφτομαι κ εγω nen. τα γατακια που θα γεννηθουν κ ολα τα αλλα αλλα δε θελω να χασω κ τα γατακια μου!! επισης δε ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω εναν γιατρο, που θα τον βρω? κ αν παλι κανω λαθος εκτιμηση? ειμαι τοσο μπερδεμενη!!

Κοίτα για να διαλέξεις έναν γιατρό δεν πηγαίνεις μία φορά και κρίνεις αν είναι καλός ή όχι. Πρέπει να τον ξέρεις κάποιον καιρό, να τον έχεις δει πώς χειρίζεται τα γατάκια σου σε διάφορα περιστατικά, αν είναι αποτελεσματικός, αλλά και πώς αντιμετωπίζει εσένα (απαντάει στις ερωτήσεις σου; δίνει σημασία στο παραμικρό πρόβλημα που του λες ότι μπορεί να έχει το γατί σου κλπ κλπ).
Αν αυτός που πήγαινες πριν θεωρούσες ότι ήταν καλός και ήξερες ότι κάνει καλή δουλειά ξανά πήγαινε σε αυτόν κι ας είναι μακρυά. Δεν χρειάζεται με το που θα πας να κανονίσεις για στείρωση. Συζήτησε μαζί του τους προβληματισμούς σου, πες του αναλυτικά όλο το ιστορικό των γατιών σου και κυρίως το τελευταίο πρόβλημα που προέκυψε με την στείρωση του μικρού και αναλόγως το τι και πως θα σου πει και πόσο αναλυτικός θα είναι αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις ή όχι.
Αν δεν σε πείθει, ψάξε καλά στην περιοχή σου τι άλλους γιατρούς έχει, μάθε για αυτούς ρωτώντας εκεί, στο ίτερνετ ή ρώτησε και εδώ να σου προτείνουν μέσω pm αν μένεις στην ίδια περιοχή με κάποιον. Όταν καταλήξεις σε έναν πήγαινε για λίγο καιρό και άσε την στείρωση για κάποιους μήνες αργότερα που θα σε έχει πείσει ότι ξέρει να κάνει την δουλειά του.


στον ιδιο δε ξαναπαω κ μαλιστα του το ειπα κ του ειπα κ οτι φερθηκε ανευθυνα που μου εδωσε τον αρη σπιτι λεγοντας μου οτι θα ειναι μια χαρα κ χωρις καν μια φαρμακευτικη αγωγη ενω ηξερε οτι εχει πνευμονικο οιδημα!! κ το πνευμονικο οιδημα ηταν σε τετοια εκταση που στο νοσοκομειο που του εβγαλαν ακτινογραφια εδειξε οτι ηταν μεγαλο!!! το οτι σωθηκε αυτη τη στιγμη ο αρης το οφειλει καθαρα στο ενστικτο μου, εκανα δηλαδη αυτο που θα εκανα κ για τα παιδια μου! αν τον ακουγα τωρα θα ηταν νεκρος!! κ να θελω να του δωσω μια ευκαιρια δε μπορω!! ετσι ειμαι προς αναζητηση νεου γιατρου τωρα!! θα ακολουθησω οτι μου ειπες κ βλεπουμε!! σε ευχαριστω κ ευχαριστω κ ολους σας!!! με συγκινησατε!!
arisandkiara
arisandkiara
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : παντως καιρου!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολαααα!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/01/2016
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από nen Δευ Φεβ 08, 2016 1:26 pm

arisandkiara έγραψε:
nen έγραψε:
arisandkiara έγραψε:ο γιατρος που θα κανει το τριπλεξ στον αρη λειπει κ θα γυρισει την αλλη βδομαδα. οποτε περιμενω μεχρι τοτε γιατι δε θελω να τον παω σε αλλον αφου αυτος ειναι του νοσοκομειου κ ξερει το ιστορικο κ ειναι κ εμπειρος σε αυτα. αυτο σκεφτομαι κ εγω nen. τα γατακια που θα γεννηθουν κ ολα τα αλλα αλλα δε θελω να χασω κ τα γατακια μου!! επισης δε ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω εναν γιατρο, που θα τον βρω? κ αν παλι κανω λαθος εκτιμηση? ειμαι τοσο μπερδεμενη!!

Κοίτα για να διαλέξεις έναν γιατρό δεν πηγαίνεις μία φορά και κρίνεις αν είναι καλός ή όχι. Πρέπει να τον ξέρεις κάποιον καιρό, να τον έχεις δει πώς χειρίζεται τα γατάκια σου σε διάφορα περιστατικά, αν είναι αποτελεσματικός, αλλά και πώς αντιμετωπίζει εσένα (απαντάει στις ερωτήσεις σου; δίνει σημασία στο παραμικρό πρόβλημα που του λες ότι μπορεί να έχει το γατί σου κλπ κλπ).
Αν αυτός που πήγαινες πριν θεωρούσες ότι ήταν καλός και ήξερες ότι κάνει καλή δουλειά ξανά πήγαινε σε αυτόν κι ας είναι μακρυά. Δεν χρειάζεται με το που θα πας να κανονίσεις για στείρωση. Συζήτησε μαζί του τους προβληματισμούς σου, πες του αναλυτικά όλο το ιστορικό των γατιών σου και κυρίως το τελευταίο πρόβλημα που προέκυψε με την στείρωση του μικρού και αναλόγως το τι και πως θα σου πει και πόσο αναλυτικός θα είναι αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις ή όχι.
Αν δεν σε πείθει, ψάξε καλά στην περιοχή σου τι άλλους γιατρούς έχει, μάθε για αυτούς ρωτώντας εκεί, στο ίτερνετ ή ρώτησε και εδώ να σου προτείνουν μέσω pm αν μένεις στην ίδια περιοχή με κάποιον. Όταν καταλήξεις σε έναν πήγαινε για λίγο καιρό και άσε την στείρωση για κάποιους μήνες αργότερα που θα σε έχει πείσει ότι ξέρει να κάνει την δουλειά του.


στον ιδιο δε ξαναπαω κ μαλιστα του το ειπα κ του ειπα κ οτι φερθηκε ανευθυνα που μου εδωσε τον αρη σπιτι λεγοντας μου οτι θα ειναι μια χαρα  κ χωρις καν μια φαρμακευτικη αγωγη ενω ηξερε οτι εχει πνευμονικο οιδημα!! κ το πνευμονικο οιδημα ηταν σε τετοια εκταση που στο νοσοκομειο που του εβγαλαν ακτινογραφια εδειξε οτι ηταν μεγαλο!!! το οτι σωθηκε αυτη τη στιγμη ο αρης το οφειλει καθαρα στο ενστικτο μου, εκανα δηλαδη αυτο που θα εκανα κ για τα παιδια μου! αν τον ακουγα τωρα θα ηταν νεκρος!! κ να θελω να του δωσω μια ευκαιρια δε μπορω!! ετσι ειμαι προς αναζητηση νεου γιατρου τωρα!! θα ακολουθησω οτι μου ειπες κ βλεπουμε!! σε ευχαριστω κ ευχαριστω κ ολους σας!!! με συγκινησατε!!

Βρε δεν εννοώ στον ίδιο που πήγε να κάνει την εγχείρηση. Σε αυτόν εννοείτε και δεν ξανά πατάς!!
Αν δεν κάνω λάθος είχες γράψει στο αρχικό πόστ ότι τα πήγαινες σε κάποιον άλλον πρώτα που ήταν πιο μακρυά. Για αυτόν είπα!
Τέλος πάντων! Καλή τύχη, ελπίζω να βρεις έναν καλό γιατρό και να βγάλεις άκρη!
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από arisandkiara Δευ Φεβ 08, 2016 1:33 pm

nen έγραψε:
arisandkiara έγραψε:
nen έγραψε:
arisandkiara έγραψε:ο γιατρος που θα κανει το τριπλεξ στον αρη λειπει κ θα γυρισει την αλλη βδομαδα. οποτε περιμενω μεχρι τοτε γιατι δε θελω να τον παω σε αλλον αφου αυτος ειναι του νοσοκομειου κ ξερει το ιστορικο κ ειναι κ εμπειρος σε αυτα. αυτο σκεφτομαι κ εγω nen. τα γατακια που θα γεννηθουν κ ολα τα αλλα αλλα δε θελω να χασω κ τα γατακια μου!! επισης δε ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω εναν γιατρο, που θα τον βρω? κ αν παλι κανω λαθος εκτιμηση? ειμαι τοσο μπερδεμενη!!

Κοίτα για να διαλέξεις έναν γιατρό δεν πηγαίνεις μία φορά και κρίνεις αν είναι καλός ή όχι. Πρέπει να τον ξέρεις κάποιον καιρό, να τον έχεις δει πώς χειρίζεται τα γατάκια σου σε διάφορα περιστατικά, αν είναι αποτελεσματικός, αλλά και πώς αντιμετωπίζει εσένα (απαντάει στις ερωτήσεις σου; δίνει σημασία στο παραμικρό πρόβλημα που του λες ότι μπορεί να έχει το γατί σου κλπ κλπ).
Αν αυτός που πήγαινες πριν θεωρούσες ότι ήταν καλός και ήξερες ότι κάνει καλή δουλειά ξανά πήγαινε σε αυτόν κι ας είναι μακρυά. Δεν χρειάζεται με το που θα πας να κανονίσεις για στείρωση. Συζήτησε μαζί του τους προβληματισμούς σου, πες του αναλυτικά όλο το ιστορικό των γατιών σου και κυρίως το τελευταίο πρόβλημα που προέκυψε με την στείρωση του μικρού και αναλόγως το τι και πως θα σου πει και πόσο αναλυτικός θα είναι αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις ή όχι.
Αν δεν σε πείθει, ψάξε καλά στην περιοχή σου τι άλλους γιατρούς έχει, μάθε για αυτούς ρωτώντας εκεί, στο ίτερνετ ή ρώτησε και εδώ να σου προτείνουν μέσω pm αν μένεις στην ίδια περιοχή με κάποιον. Όταν καταλήξεις σε έναν πήγαινε για λίγο καιρό και άσε την στείρωση για κάποιους μήνες αργότερα που θα σε έχει πείσει ότι ξέρει να κάνει την δουλειά του.


στον ιδιο δε ξαναπαω κ μαλιστα του το ειπα κ του ειπα κ οτι φερθηκε ανευθυνα που μου εδωσε τον αρη σπιτι λεγοντας μου οτι θα ειναι μια χαρα  κ χωρις καν μια φαρμακευτικη αγωγη ενω ηξερε οτι εχει πνευμονικο οιδημα!! κ το πνευμονικο οιδημα ηταν σε τετοια εκταση που στο νοσοκομειο που του εβγαλαν ακτινογραφια εδειξε οτι ηταν μεγαλο!!! το οτι σωθηκε αυτη τη στιγμη ο αρης το οφειλει καθαρα στο ενστικτο μου, εκανα δηλαδη αυτο που θα εκανα κ για τα παιδια μου! αν τον ακουγα τωρα θα ηταν νεκρος!! κ να θελω να του δωσω μια ευκαιρια δε μπορω!! ετσι ειμαι προς αναζητηση νεου γιατρου τωρα!! θα ακολουθησω οτι μου ειπες κ βλεπουμε!! σε ευχαριστω κ ευχαριστω κ ολους σας!!! με συγκινησατε!!

Βρε δεν εννοώ στον ίδιο που πήγε να κάνει την εγχείρηση. Σε αυτόν εννοείτε και δεν ξανά πατάς!!
Αν δεν κάνω λάθος είχες γράψει στο αρχικό πόστ ότι τα πήγαινες σε κάποιον άλλον πρώτα που ήταν πιο μακρυά. Για αυτόν είπα!
Τέλος πάντων! Καλή τύχη, ελπίζω να βρεις έναν καλό γιατρό και να βγάλεις άκρη!

ααα ο προηγουμενος ηταν αυτος που τα παρακολουθουσε απο πριν τα παρω εγω. επικοινωνησα μαζι του οταν εγινε το συμβαν με τον αρη αλλα μου ειπε οτι δεν ειχε παρατηρησει κατι ανησυχητικο. τι να πω κ εγω!!! σε ευχαριστω παντως!!
arisandkiara
arisandkiara
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : παντως καιρου!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολαααα!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/01/2016
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από dagger Δευ Φεβ 08, 2016 2:00 pm




arisandkiara έγραψε:

στον ιδιο δε ξαναπαω κ μαλιστα του το ειπα κ του ειπα κ οτι φερθηκε ανευθυνα που μου εδωσε τον αρη σπιτι λεγοντας μου οτι θα ειναι μια χαρα  κ χωρις καν μια φαρμακευτικη αγωγη ενω ηξερε οτι εχει πνευμονικο οιδημα!! κ το πνευμονικο οιδημα ηταν σε τετοια εκταση που στο νοσοκομειο που του εβγαλαν ακτινογραφια εδειξε οτι ηταν μεγαλο!!! το οτι σωθηκε αυτη τη στιγμη ο αρης το οφειλει καθαρα στο ενστικτο μου, εκανα δηλαδη αυτο που θα εκανα κ για τα παιδια μου! αν τον ακουγα τωρα θα ηταν νεκρος!! κ να θελω να του δωσω μια ευκαιρια δε μπορω!! ετσι ειμαι προς αναζητηση νεου γιατρου τωρα!! θα ακολουθησω οτι μου ειπες κ βλεπουμε!! σε ευχαριστω κ ευχαριστω κ ολους σας!!! με συγκινησατε!!

Χαιρομαι τοσο μα τοσο πολύ που προλαβες και όλα πηγαν καλά.

Κανε αυτο που λεει η nen με τον κτηνίατρο , και ολα θα πανε καλα , μην ανησυχεις

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 09, 2016 2:23 pm

Κατα αρχάς ευτυχώς που τον προλαβες και τώρα ο γατούλης ειναι καλα!!
Σιγουρα το συμβάν αυτο δεν έχει να κάνει με τα αρνητικα της στειρωσης.

Τωρα στα περι γιατρου. Οταν ενας άνθρωπος προκειται να μπει για μια επέμβαση πάντα μα πάντα κάνουν εξετάσεις. Οταν ένα ζώο κανει στειρωση δεν προτεινουν συνήθως εξετάσεις λογω κοστους. Αυτο συμβαινει γενικοτερα απο οσα τουλάχιστον εγω γνωριζω.

Τα προβλήματα καρδιας δεν φαινονται εύκολα και ποτε δεν μπορεις να πεις οτι ένας άνθρωπος ή ένα ζώο που φαινεται μια χαρά δεν έχει τέτοιου ειδους προβλήματα.
Ουτε φαινεται σε μια απλή εξέταση.
Συνήθως τα ανακαλύπτουμε μετα απο τυχαιες εξετάσεις και check up. Mην πω οτι  μονο σε συγκεκριμένες εξετάσεις μπορει να φανει το προβλημα και σε πιο απλες να μην φανει τιποτα. Βλεπε απλο καρδιογράφημα.
Συνεπως δύσκολα θα μπορούσε να φανει χωρις εξετάσεις. Απλα υπάρχει αυτη η τακτικη που προανέφερα και φυσικα σιγουρα ένας παράγοντας ειναι και η ηλικια.
Αν πας ένα ηλικιωμένο ζωο σιγουρα θα σουν πουν για εξετάσεις πριν απο οποιαδήποτε νάρκωση.

Για μένα ο γιατρος έκανε το μεγάλο φάουλ μετα το συμβάν και θα έπρεπε να δοθει μεγαλύτερη σημασια και προσοχη στην περίπτωση.

Σιδερένιος να ναι  ο γατούλης και αφου τώρα ξέρεις να προσέχεις και την αδερφούλα του και να κανεις εναν ελέγχο πριν προχώρήσεις σε μελλοντικη επέμβαση. mati mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από arisandkiara Τρι Φεβ 09, 2016 2:38 pm

αυτο ακριβως γατοπληκτη!! το ιδιο ειπα κ εγω!! οτι το μεγαλο λαθος ηταν να μου τον δωσει σπιτι χωρις οδηγιες χωρις καμμια συμβουλη κ κυριως χωρις αγωγη! εννοειται οτι θα του κανω τις εξετασεις που μου ειπε συν κ στη κιαρα! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!! thanks thanks thanks thanks
arisandkiara
arisandkiara
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : παντως καιρου!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολαααα!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/01/2016
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από florans Τρι Φεβ 09, 2016 10:37 pm

arisandkiara έγραψε:καλημερα στη παρεα!

διαβαζοντας μονο το αρχικο μηνυμα κ επειδη ηθελα να αναφερω κ εγω τι επαθε ο αρης μου οταν τον πηγα για στειρωση καταλαβα οτι ειμαι στο σωστο τοπικ!

λοιπον... εχω δυο γατονια, τον αρη κ τη κιαρα! ειναι ημιαιμα περσικα κ τα πηρα πριν 1 μηνα. ειναι 7 μηνων κ πριν 10 μερες πηγα τον αρη για στειρωση σε εναν γιατρο που θα τον εβλεπε για πρωτη φορα αφου ο προηγουμενος ηταν μακρυα για να τον πηγαινω εκει. συμπτωματικως ο γιατρος ηξερε τον προηγουμενο. με το που τον παω χωρις να τον εξετασει χωρις τιποτα απολυτως του κανει προναρκωση τον βαζει στο κλουβακι κ μου λεει κατα τις 5.30 να παω να τον παρω. κατα τις 4.30 μου τηλεφωνει κ μου λεει οτι ο αρης επαθε ανακοπη κ πνευμονικο οιδημα κ τον επανεφερε!!!! Sad
παω λοιπον να τον ρωταω γενικες ερωτησεις για την αναρρωση του κ τι πρεπει να κανω γιατι κ εγω δεν ηξερα, ειναι η πρωτη φορα που βρισκομαι σε τετοια κατασταση. μου λεει οτι σε 24 ωρες θα συνελθει κ δε χρειαζεται να ανησυχω! περνανε, που λετε, οι 24 ωρες ο αρης τιποτα! υποτονικος, δεν ειχε φαει τιποτα, ουτε νερο, η μυτη του στεγνη, αντιδραση μηδεν. αρχισα να ανησυχω κ να του δινω νερο με τη συριγγα καθε μιση ωρα! ειχα πελαγωσει! δεν ηξερα τι να κανω!! παιρνω τον γιατρο τηλ μου λεει μην ανησυχεις, θα συνελθει! πειτε το ενστικτο, εψαξα να βρω νοσοκομειο! κ βουταω τον αρη κ τον παω στο νοσοκομειο 11 η ωρα τη νυχτα! φυσικα του εκαναν εισαγωγη!

σε 3 μερες που τον πηρα σπιτι η διαγνωση των γιατρων που τον ειδαν εκει ηταν:

η καποια μορφη καρδιοπαθειας που πρεπει να ελεγξουμε αν ειναι εκ γενετης η αν προκληθηκε με τη ναρκωση η ισχυρο αλλεργικο σοκ!!! μου εδωσαν φαρμακευτικη αγωγη σπιτι, χαπακια για τη καρδια του προληπτικα μεχρι να τον παω για τριπλεξ, κ χαπακια κορτιζονης την οποια αγωγη την ακολουθουμε μεχρι σημερα κ αυριο θα ξαναπαρω για μειωση.

αυτη τη στιγμη ο αρης ειναι μια χαρα! το πιο χαρουμενο γατακι!!  flower

ανεκτησε κ το βαρος που εχασε απο τη ταλαιπωρια του κ απεκατεστησε κ τις σχεσεις του με τη κιαρα που τον εβλεπε κ του εκανε χχχχχχ  kitty3
χαχαχαχχαχαχαχχα

μετα απο ολα αυτα εχω αρχισει να μην εμπιστευομαι γιατρους κ εχω κ ενα μεγαλο διλημμα αν πρεπει να τους κανω στειρωση η οχι. αξιζει να τα χασω τα γατακια μου η οχι? εχω δυο χαρουμενα κ τρυφερα γατακια χωρις ψυχολογικα, αξιζει να τους δημιουργησω με γιατρους κ ναρκωσεις κ να τα βαζω σε κινδυνο? γιατι? για να μην ακουω τη γκρινια του οιστρου τους? ειλικρινα δε ξερω τι να κανω!! οποια βοηθεια απο εσας, καλοδεχουμενη!!

Υ.Γ. ισως θα επρεπε σε γενικες γραμμες να γινεται ενας προεγχειριτικος ελεγχος οπως γινεται κ σε εμας! αν ο γιατρος μου ειχε προτεινει εξ αρχης εναν καρδιολογικο ελεγχο ισως να μη ταλαιπωριοταν τοσο ο αρης κ θα μου στοιχιζε κ οικονομικα λιγοτερο (τριπλεξ 70 ευρω κ το νοσοκομειο μου στοιχισε 400 ευρω! χαλαλι του ομως αφου ειναι καλα!) αν ηταν αλλεργικο σοκ ισως με καποια αλλη εξεταση δε ξερω!  




Χαιρομαι που ο γατουλης σου ειναι καλα.Εχω και γω δυο γατουληδες 7 μηνων και πρεπει να τους στειρωσω.Δεν σου κρυβω οτι εχω αγχωθει πολυ αν και στο παρελθον εχω στειρωσει τρεις θηλυκες,απο τις οποιες τη  μια την εχω ακομα μαζι μου,ειναι 9,9 χρονων τωρα.Μερικοι γιατροι εχουν αγνοια στο θεμα της ναρκωσης και ενας λογος που παθαινουν ανακοπη τα γατακια κατα την διαρκεια της στειρωσης ειναι γιατι οι γιατροι δεν υπολογιζουν τη ποσοτητα φαρμακου της ναρκωσης με αποτελεσμα να μην μπορουν να ξυπνησουν μετα,ποσο μαλιστα εαν εχουν προβλημα καρδιοπαθειας εκ γενετης.Η καλυτερη μεθοδος ναρκωσης κατα τη γνωμη μου ειναι αυτη με το αεριο που ορισμενες κλινικες ζωων εχουν και στη χωρα μας.Τα παντα εξαρτωνται απο την πειρα του γιατρου,εαν πας για στειρωση τη γατουλα σου ,να την πας στο γιατρο που γνωριζεις χρονια και εχεις εμπιστοσυνη.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Φεβ 09, 2016 10:40 pm

Διαβάζω για άλλη μια φορά "με φρίκη" τα περί γιατρών.

Δε θα γράψω πολλά με πρόλαβαν οι παραπάνω φίλοι ΑΛΛΑ ... το ότι έπεσες σε @@^&^@&^@&^&@ για να μη χαρακτηρίσω αλλιώς δε σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι ή ότι μπορεί να συμβεί οτιδήποτε στα γατάκια σου αν τα στειρώσεις.

Οι περισσότεροι εδω μέσα τα έχουμε στειρώσει, χωρίς κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσεις την "αγωνία" που περάσαμε μέχρι να τα ξαναπάρουμε πίσω στο σπίτι μας υγιή.

Εφόσον στο νοσοκομείο σου είπαν ποιό είναι το πρόβλημα έχεις όλο το καιρό να το ελέγξεις και για τα δυο γατουλίνια σου πριν προχωρήσεις στην οποιαδήποτε επέμβαση επειδή υπάρχει αυτό το εκ γενετής πρόβλημα
Σ' Αυτό που σου είπε η γατόπληκτη πιο πάνω έχει δίκιο συνήθως δε γίνεται έλεγχος σ' ένα τόσο νεαρό και κατά τ' άλλα υγιές ζώο.


ΑΛΛΑ.............
η αντιμετώπιση του γιατρού στο μετά ... είναι αχαρακτήριστη.

Έχεις όλο το καιρό μπροστά σου να σκεφτείς και να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις και στους δύο πριν προχωρήσεις στην επέμβαση.
Χαίρομαι πραγματικά που όλα πήγαν καλά και τώρα είναι εντάξει ο Αρούλης σου.

Κατά τη γνώμη μου θάπρεπε να διαλέξεις ένα γιατρό που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη ακόμη κι αν είναι λίγο πιο μακριά, κι αν ό μη γένοιτο προκύψει κάτι πιο σοβαρό, μια 2η ίσως και 3η γνώμη ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΠΟΤΕ.

Μακάρι να σκεφτόμουν έτσι και να ήξερα κι εγώ τόσα, 3 χρόνια πριν.
Ίσως θα είχα γλυτώσει κι εγω το γατούλη μου. Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης