gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

+25
arisandkiara
dagger
Smokys
μελινάκι
ExPer
Mariaabc
ΧριστιναNekonakama
ChocolateCat
Τζούλι το Κατσούλι
YNL
Osi
anta
otz
Φανούλα
alex..niaou
gatoula46
mpoulaalekoula
Fotoula
koneko
zeledaki
Ηρακλένια
psipsa
marina289
kouix
karatekat
29 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από karatekat Παρ Νοε 08, 2013 11:34 pm

Σήμερα στείρωσα το γατούλη μου και νιώθω ΧΑΛΙΑ!
Ο γατουλης είναι 7 μηνών, τον έχω στην αυλή μου και κοιμάται σε μια αποθήκη στον κήπο όπου είναι ζεστά.
Εν μέσω κρίσης μάλιστα, πιστεύοντας ότι είναι καλό για το γατούλη μου, δεν υπολόγισα το τσιμπημένο κόστος της επέμβασης.
Όταν γκούγκλαρα τη στείρωση γατών, βρήκα μόνο διθυραμβικά για τη στείρωση άρθρα, που ανέφεραν μόνο τα θετικά και τα αρνητικά-μύθους της παχυσαρκίας και της αλλαγής χαρακτήρα.
Κανένα όμως άρθρο με θέμα τη στείρωση δεν ανέφερε τα πραγματικά αρνητικά αποτελέσματα της στείρωσης, τα οποία έμαθα σήμερα στο κτηνιατρείο ΑΦΟΥ στείρωσα το γατούλη μου!
Καμιά προειδοποίηση από κανέναν!
Μόλις τον παραλάβαμε ναρκωμένο λοιπόν μας λένε:
Πλέον πρέπει να τρώει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ τροφή για στειρωμένους γάτους γιατί αλλιώς θα φράξει η ουρήθρα του!!!
Κι αν το σκάσει?????
Θα φάει ότι βρεί στο δρόμο, θα φράξει η ουρήθρα του και θα πεθάνει από νεφρική ανεπάρκεια!
Περισσότερα στοιχεία για τον κίνδυνο αυτό υπάρχουν στο παρακάτω άρθρο, το οποίο διάβασα σήμερα:
http://www.gatospito.com/t203-topic
Επίσης σήμερα διάβασα ότι οι σεξουαλικές ορμόνες βοηθάνε το ζωάκι να αναπτυχθεί ο σκελετός του μέχρι να γίνει ενός έτους.
Θα πεί κανείς ότι οι πληροφορίες υπήρχαν στο ίντερνετ, πράγμα που αποδεικνύει το παραπάνω άρθρο.
Πως να ξέρω όμως εγώ από τον τίτλο του παραπάνω άρθρου ότι έχει σχέση με την στείρωση?????
Να κάτσω να διαβάσω τα εκατοντάδες άρθρα για γάτες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο ή μήπως να πάω να σπουδάσω κτηνιατρική?
Δε θα' πρεπε να υπήρχαν ήδη άρθρα με τίτλο όπως "τα θετικά ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ της στειρώσεως" σε ιστοσελίδες όπως αυτή εδώ???
Δε θα' πρεπε να προειδοποιούν τα κτηνιατρεία για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη αναστρέψιμης αυτής επέμβασης?
Όλα τα άρθρα για τη στείρωση λένε ότι τα στειρωμένα ζωάκια είναι πιο υγειή και ζουν περισσότερο.
Δεν αναφέρουν όμως ότι πρέπει να στερηθούν ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ όλες τις λιχουδιές που μπορούν να απολαμβάνουν τα αστείρωτα.
Είναι καλύτερη μια ζωή περισσοτέρων χρόνων, αλλά γεμάτη στερήσεις για τα ζωάκια;
Και μιλάμε για τη μεγαλύτερη απόλαυση στη ζωή ενός ζώου, το φαγητό.
Και φυσικά, για τις αρσενικές γάτες, ο παραπάνω ισχυρισμός ότι τα στειρωμένα είναι πιο υγειή είναι ΨΕΜΑ, όπως αποδεικνύει το παραπάνω άρθρο.
Τόση πια απληστία και "φιλοζωικά αισθήματα" από τους κτηνιάτρους και τους "φιλόζωους" που υπογράφουν αυτά τα άρθρα;
Είμαι τσατισμένος και έχω τρομερές τύψεις γιατί εκτός από το ότι θα στερηθεί για όλη του τη ζωή τις λιχουδιές που μπορούσε να απολαύσει, καταδίκασα το ζωάκι μου σε περίπτωση που το σκάσει -γιατί ζεί στην αυλή- σε σίγουρο μαρτυρικό θάνατο από νεφρική ανεπάρκεια.
Σας ευχαριστώ λοιπόν συγγραφείς των άρθρων περί στειρώσεως για τις υπηρεσίες σας.
karatekat
karatekat
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 4 που ζούν στη μνήμη μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από kouix Σαβ Νοε 09, 2013 1:02 am

α.
Απο τα λίγα που γνωρίζω μη  εχοντας διαβάσει χιλαδες  (ακόμη)  αρθρα περι  στειρωσης και περι γατιών γενικότερα,
... και σε μία προσπάθεια  να σε κάνω  να  νοιώσεις καλύτερα, θα  σου πω  πως τα  στειρωμενα  γατακια ΔΕΝ  στερουνται  ποικιλιας φαγητού.
Τωρα,  Αν  εχεις αποφασισει να  ταϊζεις το γατακι αυτο μονο  ξηρα τροφη, -οπου εκεί παρουσιαζεται συνήθως το προβλημα-τοτε  αυτο ειναι  ενα άλλο θέμα.
Παντως μεταξυ μας,  εγω αν  ημουν γατος, δεν θα  θεωρουσα "λιχουδια"  την ξηρα τροφη.
Όσο για τα  μαγειρευτά φαγητά,  ή  την  ωμοφαγία,  με λιγη προσοχή, το γατακι μπορει να  ειναι  οσο λιχούδης  τραβάει η όρεξή του και αντέχει η τσέπη σου, αρκει να αφιερωσεις λιγο χρονο  να  βρεις καταλληλες  συνταγες.

β.
Επιπλεον  οι  αρσενικοί γάτοι που ειναι ημιελευθεροι, οταν  
στειρωνονται,  ΝΑΙ,  ζουν μια πιο  ησυχη ζωη, γιατι δεν εχουν  πια  την  αναγκη  να  αναζητησουν και διεκδικήσουν το ζευγάρωμα, κάτι που θα  τους ωθουσε  να  γυρίσουν (?) στην αυλή σου  μετα απο  1-2 ή και παραπανω εβδομαδες,  αδυνατοι,  καημενοι, και  μεσα στα τραυματα.Αντιθέτως, παραμένουν στον χωρο  τους, δεν  τριγυρνανε μακρυα απο  αυτον, και  δεν κινδυνευουν εξίσου το  ιδιο  οσο οι αστειρωτοι, να  τους πατησουν τα αυτοκινητα, οταν, κι άμα, αδεξια πεταχτουν  κατα  την διαρκεια  αψιμαχιας -λογω ζευγαρωματος-  στον δρομο την ωρα που διερχεται αυτοκινητο.

Συνδεοντας  το α. και το β.  θεωρω  αδυνατον να συμπεσει το γατακι σου να φυγει απο την αυλη σου που ΘΑ  του παρεχεις  του κοσμου τις  λιχουδιες  σε  μαγειρευτη ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΗ τροφη (ή ωμη) και  καποια  κτηνιατρικη τροφη για στειρωμενα γατακια,  προκειμενου να παει  σε εναν  καδο  σκουπιδιων  να  φαει "οτι να 'ναι"  ή ...  να παει να βρει καπου ΑΛΛΟΥ  κροκετες για  αστειρωτα που θα τον  πειραξουν.

ΑΡΑ, νομιζω οτι δεν  συντρεχει λογος  ανησυχιας.


ΥΓ: δεν ξερω ποια  ειναι τα  σταστιστικά  και ΑΝ  υπαρχουν  σχετικά  με  το  %  των ημιελευθερων-αστειρωτων  γατων που παθαινουν  θανατηφορα τροχαία,  και το %  των  στειρωμενων γατων που παθαινουν  θανατηφορα,  αλλα  ειμαι σίγουρη  οτι  αν ενα  γατακι  δεν εχει  ΕΙΔΙΚΟ  λογο (το  ζευγαρωμα ή την  αναζητηση  τροφης)
τοτε  παραμενει  στα γνωστα στεκια  του,  με  μικροτερες πιθανοτητες (ΥΠΟΘΕΤΩ)  να παθει  τροχαιο.

ΥΓ2:  ο κτηνιατρος ο δικος μου , ανεξαρτητως στειρωσης, μου εχει πει να  αποφευγω να δινω ξηρα τροφη  στην γατουλα μου, ή εστω να  της δινω  ΚΑΙ ξηρα, και υγρη τροφη.

Ολα  αυτα  στα λεω, οχι για να  καταταχθω  ντε και καλα  στους ΦΑΝ  της  στειρωσης (αν και ειμαι)
αλλα για να σε κανω   να νοιωσεις καλυτερα και να  σου φυγουν οι τυψεις, οτι εκανες ΚΑΚΟ  στο γατακι (αν τα καταφερω).
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Νοε 09, 2013 9:25 am

To ζωάκι σου δεν πρόκειται να στερηθεί λιχουδιών, και προσπάθησε να μην κρίνεις με ανθρώπινα δεδομένα και κριτήρια  τί μπορεί να χαροποιεί και τί όχι μια γάτα. Οι γάτες ούτως ή άλλως δεν είναι δεκτικές στην ποικιλία και στις αλλαγές, συμπεριλαμβανομένης και της διατροφής τους. Αν όμως θέλεις να τη βγάλεις από την διατροφική ρουτίνα που αγαπά, μπορείς να το κάνεις, υπάρχει πληθώρα δελεαστικών επιλογών στην αγορά με τις οποίες μπορείς σταδιακά να την εξοικειώσεις.
Το ότι η στείρωση αποτελεί την απόλυτη παρέμβαση στη φύση της γάτας ή του οποιουδήποτε ζώντος οργανισμού δεν νομίζω ότι μπορεί εύκολα κανείς να το αρνηθεί, αλλά ας πούμε ότι ..δυστυχώς , στην  προκειμένη ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...
Η στείρωση δεν είναι πανάκεια και όπως κάθετί έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της. Μέμφομαι και εγώ για τον μονοδιάστατο και εξωραϊσμένο τρόπο που τείνουν να την παρουσιάζουν τα σχετικά άρθρα ,  έχω και εγώ ηθικούς ενδοιασμούς και τη θεωρώ αναγκαίο κακό/καλό.
Μακάρι να μπορούσα να τα είχα αστείρωτα , να γεννοβολούσαν αβέρτα, αλλά να μιλούσαμε και για μια εξιδανικευμένη ουτοπική κατάσταση , όπου θα υπήρχαν λύσεις για τα μικρά, θα υπήρχε φύση, δεν θα κατέληγαν στους δρόμους, κάτω από ρόδες, ή φολιασμένα.
Με τις παρούσες συνθήκες θεωρώ τη στείρωση μονόδρομο.

Εκεί που είμαι πιο επιφυλακτική είναι η στείρωση αδέσποτων αρσενικών...
Δεν θα επιχειρούσα να στειρώσω κάποιο αδέσποτο αρσενικό, απλά ΔΕΝ!
τες παν...απλά σκέψεις...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Νοε 09, 2013 9:42 am

να προσθεσω μονο πως τα μοναδικα γατια που εχουν απομεινει στην αυλη μου ειναι αυτα που εχουμε στειρωσει;; τα αλλα χαθηκαν το ενα μετα το αλλο ειτε απο ατυχημα με αυτοκινητο (συγκεκριμενα ετσι χασαμε μια θηλυκια που δεν ειχα καταφερει να πιασω για να τη στειρωσω την κυνηγησαν γατοι και πεταχτηκε στη λεωφορο) και τα αλλα εξαφανιστηκαν το ενα μετα το αλλο...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Νοε 09, 2013 10:41 am

Κι εγώ είχα πολλούς ενδοιασμούς και ηθικά διλήμματα πριν στειρώσω το γάτο μου. Ο φίλος μου επέμενε, αλλά εγώ διαφωνούσα. Μ'αυτά και μ'αυτά τον στειρώσαμε όταν ήταν πια περίπου 11 μηνών. Ο λόγος που με οδήγησε να πειστώ ήταν ότι πλέον η ζωή μαζί του είχε γίνει ανυπόφορη. Δεν είχε αφήσει επιφάνεια που να μην έχει κατουρήσει, έτριβε τα γεν. του όργανα παντού, ακόμα και στο μανίκι μου την ώρα που έβλεπα χαλαρή τηλεόραση και γενικότερα το γατί ήταν αφηνιασμένο, γιατί είχε ορμές και δεν έβρισκε κάπου (μια θυληκιά) να τις ξεσπάσει.
Όσο κι αν μας φαίνεται αφύσικο να στειρώσουμε μια γάτα, άλλο τόσο έχουμε επέμβει στη φύση της τη στιγμή που τη βάζουμε στο σπίτι μας. Εσύ βέβαια λες πως ο δικός σου ζει σε αυλή. Αυτό σημαίνει πως αν είχε μείνει αστείρωτος θα μπορούσε να γονιμοποιεί όποια θηλυκιά αστείρωτη έβρισκε στο δρόμο του. Κάπου διάβασα πρόσφατα πως στη Β.Ευρώπη και Σκανδιναβία δε στειρώνουν σαν μέτρο πρόληψης, αλλά μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Εκεί όμως δεν βλέπεις σχεδόν ποτέ αδέσποτα και γενικότερα τα ζώα χαίρουν αληθινής προστασίας από τη νομοθεσία.
Επιστρέφοντας στο γάτο μου, παρατήρησα ότι ακόμα και μετά τη στείρωση συνέχισε να μεγαλώνει (με αργό ρυθμό φυσικά και όχι σε μεγάλο βαθμό) και δεν εννοώ να παχαίνει. Ο δικός μου είναι και ειδική περίπτωση βέβαια. θεωρώ απίθανο να έμειναν υπολείματα και να υπήρχαν ορμόνες για μήνες μετά, επειδή όλα τα συμπτώματα των ορμών κόπηκαν μαχαίρι μετά τη στείρωση. Δεν γνωρίζω τη φυσιολογία της γάτας για να σου εξηγήσω κάτι περισσότερο.

Σχετικά με την τροφή. Οι στειρωμένοι γάτοι έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να νοσήσουν στο κατώτερο ουροποιητικό, γι'αυτό και είναι προτιμώτερο να τρώνε κροκέτες για στειρωμένους. Η δική μου και όλοι βασικά οι κτηνίατροι εδώ (Γερμανία) συμβουλεύουν να δίνουμε κυρίως κονσέρβα (νωπή δηλαδή) και λιγότερο ξηρά, την οποία θεωρούν με απλά λόγια σκ@toτροφή. Στη νωπή να ξέρεις, δεν υπάρχει διαφορά για στειρωμένους ή αστείρωτους. Η κονσέρβα είναι μία. Η μόνη διαφορά που μπορεί να βρεις θα είναι σε κονσέρβα για γατάκια και για ενήλικες γάτες, άντε και για ηλικιωμένες κι αυτό γιατί οι 3 αυτές ηλικιακές φάσεις έχουν φυσιολογικά άλλες θερμιδικές και διατροφικές ανάγκες.

Θα σου έλεγα εν κατακλείδι να ηρεμήσεις. Αν είναι εφικτό πάρε το γάτο μέσα στο σπίτι, όχι για να μη στο σκάσει και τον χάσεις, αλλά για να μην στον πατήσει κανένα αυτοκίνητο, μη φάει καμιά φόλα κλπ ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας....
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από zeledaki Σαβ Νοε 09, 2013 12:34 pm

Εγω εχω αρσενικους γατους στειρωμενους που τρωνε κυριως ξηρα τροφη και τους αρεσει και η βραστη γαλοπουλα και το κοτοπουλο κ εδω και χρονια ειναι υγιεστατοι κανενα προβλημα με ουρηθρα τελικα νομιζω οτι ειναι και λιγο ναχει η γατα την προδιαθεση οσο για τη φυση εχουμε ηδη επεμβει οι γατες δεν εχουν καμια δουλεια στη πολη οποτε η στειρωση ειναι το πιο σωστο για να μην υποφερουν τα ζωακια
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Σαβ Νοε 09, 2013 12:35 pm

Θα δανειστω την φραση της Μαρινας, οτι δηλαδη η στειρωση ειναι αναγκαιο κακο.

Η προσωπικη μου αποψη για την στειρωση εχει 2 κατευθυνσεις. Σε καποιες περιπτωσεις ειμαι υπερ, σε καποιες αλλες κατα. Σαφως ομως εκνευριζομαι οταν βλεπω παντου να εκθειαζονται τα ωφελη της χωρις να υπαρχουν πουθενα, ουτε καν με ψιλα γραμματα, οι επιπτωσεις της. Δεν υπαρχει δηλαδη ειλικρινεια και νιωθεις οτι σε ξεγελουν. Απο την αλλη ομως αν αναφερθουν και τα αρνητικα, τοτε μπορει ολη η εκστρατεια που γινεται υπερ των στειρωσεων να ναυαγησει.

Ειναι αληθεια οτι τα στειρωμενα εχουν πιο αυξημενο ρισκο να παθουν ουρολιθιαση, οπως επισης εχουν και πιο αυξημενες τασεις παχυσαρκιας - ειδικα αυτα που ζουν μονιμα σε διαμερισμα. Ειναι αληθεια επισης οτι με την στειρωση επηρεαζεται η αναπτυξη τους. Συγκεκριμενα, αν στειρωθει το (αρσενικο) ζωο σε μικρη ηλικια (κατω των 6 μηνων) τοτε:
1. ισως να επηρεαστει η αναπτυξη της ουρηθρας (εδω υπαρχουν αντικρουομενες ερευνες, οποτε δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα)
2. τα οστα τους συνεχιζουν να μεγαλωνουν με συνεπεια να γινονται στην πραγματικοτητα λιγο πιο μεγαλα απο οτι τα αστειρωτα
3. δεν αποκτουν ομως την μυικη μαζα, το στρογγυλο κεφαλι και τους δυνατους μυες στην γναθο τους.

Τα 2 παραπανω ισχυουν νομιζω και αν στειρωθει το ζωο σε ηλικια μικροτερη των 9 μηνων ή 1 ετους.


Ενα απο τα ωφελη της στειρωσης που εκθειαζεται ασυστολα ειναι η απουσια μαρκαρισματος. Ο δικος μου αρχισε να μαρκαρει αφοτου στειρωθηκε! Επισης αυτα που ακουγα οτι και καλα ενας αστειρωτος μεσα στο σπιτι ειναι δυστυχισμενος, ειναι bullshit. Τον δικο μου τον στειρωσα αργα εσκεμμενα για να μπορεσει να ολοκληρωσει την αναπτυξη του και οσο καιρο ηταν αστειρωτος, ηταν ενα απολυτα φυσιολογικο και χαρουμενο γατι.

Για μενα το μονο ωφελος της στειρωσης και ο μοναδικος λογος που πρεπει να γινεται ειναι για τον ελεγχο του πληθυσμου των αδεσποτων. Για να μην υπαρχουν παρατημενα και πεταμενα γατια. Στα θηλυκα θα πρεπει να γινεται και για την μειωση του ρισκου του καρκινου του μαστου. Απο εκει και περα, ολοι οι αλλοι λογοι που στειρωνουμε το ζωο μας, ειναι καθαρα για δικη μας διευκολυνση και δεν διαφερει σε τιποτα απο την ονυχεκτομη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Fotoula Σαβ Νοε 09, 2013 12:52 pm

Σε τέτοιες επιλογές προσωπικά με βοηθάει η γνωστή λίστα των υπέρ-κατά. Για την ιστορία ζούμε με 2 αστείρωτους γάτους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε κατά της στείρωσης, ούτε ότι μας ξετρελλαίνει η ιδέα. Απλά για την ώρα τα υπέρ είναι περισσότερα.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Νοε 09, 2013 1:56 pm

Ηρακλής grr έγραψε:Κάπου διάβασα πρόσφατα πως στη Β.Ευρώπη και Σκανδιναβία δε στειρώνουν σαν μέτρο πρόληψης, αλλά μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Εκεί όμως δεν βλέπεις σχεδόν ποτέ αδέσποτα και γενικότερα τα ζώα χαίρουν αληθινής προστασίας από τη νομοθεσία.
Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Β.Ευρώπη όμως για τη Σκανδιναβία γνωρίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στειρώνουν τις γατούλες τους απλά επειδή είναι πανάκριβη η επέμβαση (περίπου 500 ευρώ) οι περισσότεροι στρέφονται στα χάπια για τον οίστρο (στις θηλυκές τουλάχιστον) γνωρίζοντας τους κινδύνους που εγκυμονούν τα χάπια αυτά βεβαίως. Το ότι δεν υπάρχουν αδέσποτα εκεί είναι 100% true και γενικότερα η παιδεία που έχουν οι λαοί αυτοί σε σχέση με τα ζώα και τη φύση γενικότερα είναι beyond our imagination..
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυταSmile 



Να πω και εγώ την εμπειρία μου στο θέμα στείρωσης. Προσωπικά έχω μόνο κοριτσάκια στο σπίτι. Τα 2 στειρωμένα και το τρίτο σε καταστολή οίστρου γιατί για λόγους υγείας δεν της επιτρέπεται η στείρωση. Η μια στειρωμένη όμως παρουσιάζει 2-3 φορές το χρόνο ουρολοιμώξεις λόγω κρυστάλλων. Τώρα εάν οφείλεται στη στείρωση αυτό δεν το ξέρω. Αλλά είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα. Αντιμετωπίσιμο μεν, υπάρχο δε.
Όμως στην αυλή έχουμε αρκετά αδεσποτάκια αλλά κυρίως 3 μόνιμα! 2 αγοράκια και 1 κοριτσάκι. Και τα τρία είναι μεταξύ 3-4 ετών όλα στειρωμένα από το 1ο έτος. Σε πληροφορώ ότι ποτέ δεν έχουν πάθει το παραμικρό (προς το παρόν) σε ότι αφορά τα ουρολογικά και σε καθημερινή βάση τρώνε ξηρή (όχι εξειδικευμένη για στειρωμένα ) και συκωτάκια πουλιών βρασμένα. Επίσης τρώνε....που και που κανένα κονσερβάκι και ο,τι πιάσουν και πίστεψέ με είναι πολλά..Πουλιά, ποντίκια....κτλ
Τα αστείρωτα γατάκια από την άλλη, έχουν μέσο όρο ζωής 1-2 χρόνια το πολύ. Με τόσο που έχουν εδώ, έχω κάνει ολόκληρη στατιστική ανάλυση.

Νομίζω κάτι που ξεχνάμε να αναφέρουμε για τα γατάκια αυτά που ζουν (και) έξω είναι η κίνηση. Η κίνηση/άσκηση στις ουρολιθιάσεις παίζει καθοριστικό ρόλο. Οι γάτες που έχουμε εμείς στην αυλή μας μοιάζουν πιο πολύ με μαιμουδάκια παρά με γατάκια Laughing  Και είμαι σίγουρη ότι αυτό τους προστατεύει από πολλά προβλήματα τέτοιου τύπου.
Επίσης, καθώς θα μεγαλώνει ο μικρός σου, από 3-4 ετών και πάνω, είναι πολύ πιθανό να θέλει να μένει όλο και περισσότερο στο σπίτι. Τις βόλτες του θα τις κάνει εάν του το επιτρέπεις αλλά σταδιακά οι ξάπλες εντός σπιτιού θα επιμηκύνονται και οι βόλτες θα περιορίζονται σε "ξεπιάσματα".

Μην πανικοβάλλεσαιgatoula , για εμένα έκανες το σωστό από τη στιγμή που θες να τον προστατέψεις. Επίσης έβαλες το δικό σου μικρό λιθαράκι για τον περιορισμό των αδέσποτων στην γειτονιά σου. Smile
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Νοε 09, 2013 2:34 pm

mpoulaalekoula έγραψε:
Ηρακλής grr έγραψε:Κάπου διάβασα πρόσφατα πως στη Β.Ευρώπη και Σκανδιναβία δε στειρώνουν σαν μέτρο πρόληψης, αλλά μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Εκεί όμως δεν βλέπεις σχεδόν ποτέ αδέσποτα και γενικότερα τα ζώα χαίρουν αληθινής προστασίας από τη νομοθεσία.
Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Β.Ευρώπη όμως για τη Σκανδιναβία γνωρίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στειρώνουν τις γατούλες τους απλά επειδή είναι πανάκριβη η επέμβαση (περίπου 500 ευρώ) οι περισσότεροι στρέφονται στα χάπια για τον οίστρο (στις θηλυκές τουλάχιστον) γνωρίζοντας τους κινδύνους που εγκυμονούν τα χάπια αυτά βεβαίως. Το ότι δεν υπάρχουν αδέσποτα εκεί είναι 100% true και γενικότερα η παιδεία που έχουν οι λαοί αυτοί σε σχέση με τα ζώα και τη φύση γενικότερα είναι beyond our imagination..
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυταSmile 
Εννοείς ότι οι περισσότεροι δεν στειρώνουν επειδή κοστίζει ακριβά; (πρέπει να έφαγες έναν "δεν" Smile ).
Από πρώτο χέρι δεν το γνωρίζω κι εγώ αυτό που έγραψα, σε κάποιο άρθρο το διάβασα, και ομολογώ ότι το πρώτο που σκέφτηκα ήταν "καλά και τα τόσα γατιά που γεννιούνται τι τα κάνουν;" Υποθέτοντας όμως ότι είναι καλύτερα οργανωμένοι δεν το έψαξα περαιτέρω. Εδώ για παράδειγμα, αν πας σήμερα σε μια φιλοζωική και ξανά σε 1 μήνα δε θα δεις κανένα από τα ίδια ζωάκια, όλα θα έχουν υιοθετηθεί. Η στείρωση εφαρμόζεται, αλλά δεν γίνεται κι όλος αυτός ο αγώνας γιατί δεν υπάρχει τόση ανάγκη.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Νοε 09, 2013 3:54 pm

Ηρακλής grr έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
Ηρακλής grr έγραψε:Κάπου διάβασα πρόσφατα πως στη Β.Ευρώπη και Σκανδιναβία δε στειρώνουν σαν μέτρο πρόληψης, αλλά μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Εκεί όμως δεν βλέπεις σχεδόν ποτέ αδέσποτα και γενικότερα τα ζώα χαίρουν αληθινής προστασίας από τη νομοθεσία.
Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Β.Ευρώπη όμως για τη Σκανδιναβία γνωρίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στειρώνουν τις γατούλες τους απλά επειδή είναι πανάκριβη η επέμβαση (περίπου 500 ευρώ) οι περισσότεροι στρέφονται στα χάπια για τον οίστρο (στις θηλυκές τουλάχιστον) γνωρίζοντας τους κινδύνους που εγκυμονούν τα χάπια αυτά βεβαίως. Το ότι δεν υπάρχουν αδέσποτα εκεί είναι 100% true και γενικότερα η παιδεία που έχουν οι λαοί αυτοί σε σχέση με τα ζώα και τη φύση γενικότερα είναι beyond our imagination..
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυταSmile 
Εννοείς ότι οι περισσότεροι δεν στειρώνουν επειδή κοστίζει ακριβά; (πρέπει να έφαγες έναν "δεν" Smile).
Από πρώτο χέρι δεν το γνωρίζω κι εγώ αυτό που έγραψα, σε κάποιο άρθρο το διάβασα, και ομολογώ ότι το πρώτο που σκέφτηκα ήταν "καλά και τα τόσα γατιά που γεννιούνται τι τα κάνουν;" Υποθέτοντας όμως ότι είναι καλύτερα οργανωμένοι δεν το έψαξα περαιτέρω. Εδώ για παράδειγμα, αν πας σήμερα σε μια φιλοζωική και ξανά σε 1 μήνα δε θα δεις κανένα από τα ίδια ζωάκια, όλα θα έχουν υιοθετηθεί. Η στείρωση εφαρμόζεται, αλλά δεν γίνεται κι όλος αυτός ο αγώνας γιατί δεν υπάρχει τόση ανάγκη.
Χιχιχι! Όχι δεν το έφαγαSmile  Αλλά όντως διατύπωσα λάθος..Embarassed 
Εννοούσα ότι οι περισσότεροι στειρώνουν τις γατούλες τους αλλά επειδή η επέμβαση είναι ακριβή, αρκετοί στρέφονται και στα χάπια που είναι πάρα πολύ φθηνά.. Αδέσποτο (στη Σουηδία) δεν έχω δει κανένα..Είναι εντυπωσιακό εάν σκεφτεί κανείς ότι πάρα πολύς κόσμος έχει κατοικίδια και ιδιαίτερα γάτες..
Έχεις δίκιο.. Στα shelters της Βόρειας Ευρώπης η κινητικότητα είναι μεγάλη λόγω του μικρού αριθμού των αδέσποτων.
Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι την ευθανασία την έχουν στο τσεπάκι είτε πρόκειται για υγιές είτε για μη υγιές ζώο.. Αλλά αυτό υποθέτω συμβάλλει στο γεγονός ότι δεν υπάρχει αδέσποτο ούτε για δείγμα..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Νοε 09, 2013 4:41 pm

Να κάνω και εγω μια ερώτηση σχετική με το θέμα;ο μικρός αυτή τη στιγμή είναι 5,5 μηνών και θέλω να τον στειρωσω σε 1 μήνα περίπου...κατά τη γνώμη σας πότε πρέπει να κάνω τη στείρωση γιατί διάβασα όλα αυτά που λέτε περί ανάπτυξης και η Ηρώ μπορώ να πω με προβλημάτισε αρκετά...εγω θέλω να αναπτυχθεί πλήρως αν τον στειρωσω σε στους 6 μήνες σε τι θα διαφέρει από τους γατους που είναι αστειρωτοι στην αυλη μου;( να εξηγήσω οτι εγω έχω στειρωσει μόνο τις θυληκες της αυλής για να επιτρέψω την αναπαραγωγή από αρσενικους δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω κάνει αντίστοιχη στείρωση ποτέ και στις θυληκες έκανα σε ηλικία 9 μηνών περίπου και έχουν αναπτυχθεί πλήρως)!αν τον στειρωσω στο διάστημα που έχω προγραμματίσει το κεφάλι του δεν θα αποκτήσει το στρογγυλό σχήμα και θα μείνει τριγωνικό και το σαγόνι του θα μείνει αδύναμο;αυτό κατάλαβα βασικά ας μου εξηγήσει κάποιος αν μπορεί...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Σαβ Νοε 09, 2013 5:30 pm

gatoula46 έγραψε:Να κάνω και εγω μια ερώτηση σχετική με το θέμα;ο μικρός αυτή τη στιγμή είναι 5,5 μηνών και θέλω να τον στειρωσω σε 1 μήνα περίπου...κατά τη γνώμη σας πότε πρέπει να κάνω τη στείρωση γιατί διάβασα όλα αυτά που λέτε περί ανάπτυξης και η Ηρώ μπορώ να πω με προβλημάτισε αρκετά...εγω θέλω να αναπτυχθεί πλήρως αν τον στειρωσω σε στους 6 μήνες σε τι θα διαφέρει από τους γατους που είναι αστειρωτοι στην αυλη μου;( να εξηγήσω οτι εγω έχω στειρωσει μόνο τις θυληκες της αυλής για να επιτρέψω την αναπαραγωγή από αρσενικους δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω κάνει αντίστοιχη στείρωση ποτέ και στις θυληκες έκανα σε ηλικία 9 μηνών περίπου και έχουν αναπτυχθεί πλήρως)!αν τον στειρωσω στο διάστημα που έχω προγραμματίσει το κεφάλι του δεν θα αποκτήσει το στρογγυλό σχήμα και θα μείνει τριγωνικό και το σαγόνι του θα μείνει αδύναμο;αυτό κατάλαβα βασικά ας μου εξηγήσει κάποιος αν μπορεί...
κατα πασα πιθανοτητα το κεφαλι του δεν θα αποκτησει το επιπροσθετο δερμα που εχουν τα αστειρωτα αρσενικα στα μαγουλα (jowls), τα σαγονια του δεν θα ειναι αδυναμα, αλλα δεν θα ειναι και τοσο δυνατα οσο ενος αρσενικου που τα χρειαζεται για καβγαδες και δεν θα ειναι μυωδης ο σωματοτυπος του. Θα μοιαζει περισσοτερο με θηλυκο γατι παρα με αρσενικο. Απο την αλλη αν δεν τον στειρωσεις νωρις μπορει να αρχισει το μαρκαρισμα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Νοε 09, 2013 5:36 pm

Ο Ναρουτο όμως μοιάζει αρσενικός γιατι έχει αυτά τα μαγουλα που λες από οτι έχω δει...μήπως ξέρεις πότε ένα αρσενικό γατάκι αναπτύσσεται πλήρως;όταν γίνεται 1 έτους αποκτάει τους μύες και τα μάγουλα;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από alex..niaou Σαβ Νοε 09, 2013 5:38 pm

για τα ρσενικα γνωριζω μονο οτι αν ζουν αποκλειστικα μεσ πρεπει να στειρωνονται για να μην εχουν τασηςε φυγης κ να μην μαρκαρουν... κατα τ'αλλα,ουτε γω θα στειρωνα εναν γατουλη που ζει μεσα-εξω γιατι χρεαζεται τα @@ του για καυγαδες,οσο αστειο κ αν ακουγεται..


εκει που ειμαι καθετη,ειναι η στειρωση των θυληκων ειτε ζουν μεσα ειτε εξω! κινδυνευουν απο πυομητρα οσο δεν ζευγαρωνουν οιε ντος, κ οι εκτος ταλαιπωρουνται απιστευτα με 3-4 γεννες το χρονο( για να μην πουμε ποσα γατακια μενουν αδεσποτα ετσι!)
οποτε μαλλον τα αρθρα που διαβαζες εσταιζαν στην αναγκη στειρσης των θυληκων κυριως..
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Νοε 09, 2013 6:44 pm

mpoulaalekoula έγραψε:
Ηρακλής grr έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
Ηρακλής grr έγραψε:Κάπου διάβασα πρόσφατα πως στη Β.Ευρώπη και Σκανδιναβία δε στειρώνουν σαν μέτρο πρόληψης, αλλά μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Εκεί όμως δεν βλέπεις σχεδόν ποτέ αδέσποτα και γενικότερα τα ζώα χαίρουν αληθινής προστασίας από τη νομοθεσία.
Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Β.Ευρώπη όμως για τη Σκανδιναβία γνωρίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στειρώνουν τις γατούλες τους απλά επειδή είναι πανάκριβη η επέμβαση (περίπου 500 ευρώ) οι περισσότεροι στρέφονται στα χάπια για τον οίστρο (στις θηλυκές τουλάχιστον) γνωρίζοντας τους κινδύνους που εγκυμονούν τα χάπια αυτά βεβαίως. Το ότι δεν υπάρχουν αδέσποτα εκεί είναι 100% true και γενικότερα η παιδεία που έχουν οι λαοί αυτοί σε σχέση με τα ζώα και τη φύση γενικότερα είναι beyond our imagination..
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυταSmile 
Εννοείς ότι οι περισσότεροι δεν στειρώνουν επειδή κοστίζει ακριβά; (πρέπει να έφαγες έναν "δεν" Smile).
Από πρώτο χέρι δεν το γνωρίζω κι εγώ αυτό που έγραψα, σε κάποιο άρθρο το διάβασα, και ομολογώ ότι το πρώτο που σκέφτηκα ήταν "καλά και τα τόσα γατιά που γεννιούνται τι τα κάνουν;" Υποθέτοντας όμως ότι είναι καλύτερα οργανωμένοι δεν το έψαξα περαιτέρω. Εδώ για παράδειγμα, αν πας σήμερα σε μια φιλοζωική και ξανά σε 1 μήνα δε θα δεις κανένα από τα ίδια ζωάκια, όλα θα έχουν υιοθετηθεί. Η στείρωση εφαρμόζεται, αλλά δεν γίνεται κι όλος αυτός ο αγώνας γιατί δεν υπάρχει τόση ανάγκη.
Χιχιχι! Όχι δεν το έφαγαSmile  Αλλά όντως διατύπωσα λάθος..Embarassed 
Εννοούσα ότι οι περισσότεροι στειρώνουν τις γατούλες τους αλλά επειδή η επέμβαση είναι ακριβή, αρκετοί στρέφονται και στα χάπια που είναι πάρα πολύ φθηνά.. Αδέσποτο (στη Σουηδία) δεν έχω δει κανένα..Είναι εντυπωσιακό εάν σκεφτεί κανείς ότι πάρα πολύς κόσμος έχει κατοικίδια και ιδιαίτερα γάτες..
Έχεις δίκιο.. Στα shelters της Βόρειας Ευρώπης η κινητικότητα είναι μεγάλη λόγω του μικρού αριθμού των αδέσποτων.
Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι την ευθανασία την έχουν στο τσεπάκι είτε πρόκειται για υγιές είτε για μη υγιές ζώο.. Αλλά αυτό υποθέτω συμβάλλει στο γεγονός ότι δεν υπάρχει αδέσποτο ούτε για δείγμα..
α οκ! κατάλαβα!
Σχετικά με την ευθανασία, για να είμαι ειλικρινής, δεν γνωρίζω πώς έχει η κατάσταση εδώ. Σίγουρα υπάρχει σαν επιλογή σε βαριά άρρωστα ζώα, αλλά σε τυχόν αδέσποτα...δεν ξέρω (για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω, αλλά θα προσπαθήσω να μάθω).


alex..niaou έγραψε:για τα ρσενικα γνωριζω μονο οτι αν ζουν αποκλειστικα μεσ πρεπει να στειρωνονται για να μην εχουν τασηςε φυγης κ να μην μαρκαρουν... κατα τ'αλλα,ουτε γω θα στειρωνα εναν γατουλη που ζει μεσα-εξω γιατι χρεαζεται τα @@ του για καυγαδες,οσο αστειο κ αν ακουγεται..


εκει που ειμαι καθετη,ειναι η στειρωση των θυληκων ειτε ζουν μεσα ειτε εξω! κινδυνευουν απο πυομητρα οσο δεν ζευγαρωνουν οιε ντος, κ οι εκτος ταλαιπωρουνται απιστευτα με 3-4 γεννες το χρονο( για να μην πουμε ποσα γατακια μενουν αδεσποτα ετσι!)
οποτε μαλλον τα αρθρα που διαβαζες εσταιζαν στην αναγκη στειρσης των θυληκων κυριως..
Αλλεξ δεν κατάλαβα αν απαντάς σε μένα ή σε κάποια άλλη Smile αν εννοούσες εμένα, πάντως, το άρθρο που διάβαζα βρισκόταν σε μια σελίδα κτηνιατρικής ομοιοπαθητικής και είχε σαν θέμα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της στείρωσης. Δεν θυμάμαι αν ήταν στα γερμανικά ή στα ιταλικά, ούτε τι έψαχνα και μου εμφάνισε αυτή τη σελίδα.


Σχετικά με την ανάπτυξη, αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Ο Ηρακλής στειρώθηκε όπως είπα παραπάνω περίπου 11,5 μηνών. Από 5 μηνών όμως έμοιαζε από άποψη μεγέθους με ενήλικο γάτο, τόσο που κανείς από το περιβάλλον μας δε μας πίστευε όταν λέγαμε την ηλικία του. Από αυτή την ηλικία περίπου (5,5-6 μηνων) είχε αρχίσει να μας κατουράει. Όταν της το αναφέραμε, η κτηνίατρος μας είπε να αρχίσουμε σιγά σιγά να σκεφτόμαστε τη στείρωση, χωρίς όμως να μάς βάλει βιασύνη. Είναι ένας εξαιρετικά μυώδης και δυνατός γάτος, τα σαγόνια του, αν αποφασίσει να θυμώσει, είναι φονικά εργαλία. Σίγουρα έχει κληρονομήσει ιδιαίτερα γονίδια (αλλού έχω αναφέρει ότι κάποιοι πρόγονοί του είναι αγριόγατες του δάσους). Γι'αυτό το λόγο λέω πως είναι ειδικη περίπτωση. Θεωρώ πάντως πως είναι ένας πλήρως αναπτυγμένος γάτος.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από alex..niaou Σαβ Νοε 09, 2013 6:48 pm

οχι οχι,απαντω στο αρχικο ποστ! Laughing 
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Σαβ Νοε 09, 2013 8:54 pm

gatoula46 έγραψε:Ο Ναρουτο όμως μοιάζει αρσενικός γιατι έχει αυτά τα μαγουλα που λες από οτι έχω δει...μήπως ξέρεις πότε ένα αρσενικό γατάκι αναπτύσσεται πλήρως;όταν γίνεται 1 έτους αποκτάει τους μύες και τα μάγουλα;
πιστευω απο 1 ετους και μετα τα εχουν αυτα, αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Ο δικος μου στειρωθηκε 18 μηνων. Θα ψαξω να βρω φωτο να δω ποτε στρογγυλεψε το προσωπακι του. Παντως μυωδης σιγουρα δεν ηταν κατω του 1 ετους.

Edit: το προσωπακι του αρχισε να στρογγυλευει στην ηλικια των 10-11 μηνων και μεχρι την ηλικια των 17-18 μηνων εγινε οπως ειναι τωρα. Ο δικος σου μπορει να στρογγυλεψει πιο νωρις ομως γιατι ο δικος μου ειχε αργη αναπτυξη. Μυωδης αρχισε να γινεται οταν εκλεισε χρονο. Αν τον στειρωνα νωρις, πριν προλαβει να αναπτυξει τα χαρακτηριστικα ενος αστειρωτου, θα ηταν πολυ ασχημος tafos . Εσκεμμενα δεν τον στειρωσα νωρις για να μπορεσει να αναπτυχθει πληρως. Και αν παρω και αλλο γατι, το ιδιο θα κανω.

alex..niaou έγραψε:για τα ρσενικα γνωριζω μονο οτι αν ζουν αποκλειστικα μεσ πρεπει να στειρωνονται για να μην εχουν τασηςε φυγης κ να μην μαρκαρουν... κατα τ'αλλα,ουτε γω θα στειρωνα εναν γατουλη που ζει μεσα-εξω γιατι χρεαζεται τα @@ του για καυγαδες,οσο αστειο κ αν ακουγεται..


εκει που ειμαι καθετη,ειναι η στειρωση των θυληκων ειτε ζουν μεσα ειτε εξω! κινδυνευουν απο πυομητρα οσο δεν ζευγαρωνουν οιε ντος, κ οι εκτος ταλαιπωρουνται απιστευτα με 3-4 γεννες το χρονο( για να μην πουμε ποσα γατακια μενουν αδεσποτα ετσι!)
οποτε μαλλον τα αρθρα που διαβαζες εσταιζαν στην αναγκη στειρσης των θυληκων κυριως..
+1!

Ο δικος μου btw δεν ειχε καμια ταση φυγης και δεν μαρκαρε καθολου οσο ηταν αστειρωτος. Δεν φαινοταν για αστειρωτος. Ισως να ηταν η εξαιρεση στον κανονα happy2
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Κυρ Νοε 10, 2013 11:33 am

Και αρνητικά θα υπάρξουν και θετικά, άλλωστε όπου υπάρχει δράση θα υπάρξει και αντίδραση απο την ίδια την φυση μπαίνουν οι κανόνες. Από την δική μου εμπειρία: την γατούλα την στείρωσα στις 7 μηνες* την βλέπετε στο αβαταρ. Πριν έφευγε κατα τις 12 το βραδυ και γυρνούσε στις 5 το πρωι, γρατσουνισμενη στο πρόσωπο, αναμαλιασμένη και με ματια τραυματισμένα-έμπλεκε σε καυγάδες με αρσενικούςkitty3 sobing πολλές φορες οι γατοι την εφερναν άγαρμπα ίσαμε το σπίτι, την πιανανε απο το λαιμό και τις νύκτες την ακούγαμε που έσκουζε στην κυριολεξία. Φοβόμουν οτι θα την έπνιγαν ή έπαιρνε άλλα σοκάκια και κατέληγε σε μια ψησταριά και υπήρχε κίνδυνος απο αυτοκίνητα, τωρα αυτό άλλαξε και κοιμάται όλο το βραδυ. Επίσης τωρα δεχεται χαδια και δεν γρατσουνάει, ουτε δαγκώνει. Τα κακά τωρα , αλλαξε σαν προσωπικότητα, έγινε πιο μαλθακή και πήρε βάρος( αν και είχε όρεξη και πριν την στείρωση ) όμως δεν κινειται το ιδιο! εγινε θρεφταρι και πολύ προβληματίζομαι
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από otz Κυρ Νοε 10, 2013 12:37 pm

Οι δικοί μου έκοψαν το μαρκάρισμα μία μέρα μετά τη στείρωση. Δεν το έχουν ξανακάνει. Όσο είχαν ορμές, είχαν κατουρήσει όλο τον κόσμο και ούρλιαζαν και σπαραχτικά.
Ο δικός μας γιατρός δεν τα στειρώνει πολύ μικρά. Του πήγαμε τον γάτο της πεθεράς μου πριν λίγες μέρες και μας είπε να τον αφήσουμε να αναπτυχθεί λίγο ακόμα, για τη δική του υγεία.
Αδέσποτο δε θα στείρωνα, πρώτον γιατί δε μου περισσεύουν, δεύτερον γιατί δεν ξέρω ποιος άλλος μπορεί να τον ταΐζει, εκτός από εμένα, και τι τροφή μπορεί να του δίνει. Τρίτον, δεν θα πάρω εύκολα χαμπάρι αν πάθει ουρολιθίαση.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από gatoula46 Κυρ Νοε 10, 2013 1:48 pm

Ηρώ σε ρώτησα συγκεκριμένα γιατί πιστεύω οτι έχεις μεγάλη εμπειρία!και στο θέμα και γενικά έχεις ψαχτει παντού...σε ευχαριστώ πάρα πολύ!εμείς εδώ έχουμε δύο γιατρούς και έχω πάει το μικρό και στους δύο...ο ένας μου είπε στείρωση στους 6 μήνες και ο άλλος μου είπε να τον αφήσω να αναπτυχθεί κι άλλο και μετά....μάλλον αυτό θα κάνω...τα κοριτσάκια δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα αν στειρωθουν μικρά....έτσι και αλλιώς είναι πιο μικρόσωμα από τα αρσενικά...τα αρσενικά πιστεύω οτι πρέπει να δείχνουν οτι είναι αρσενικά...είναι κρίμα να μοιάζει με θηλυκό δεν είναι δίκαιο....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Νοε 10, 2013 3:22 pm

gatoula46 έγραψε:Ηρώ σε ρώτησα συγκεκριμένα γιατί πιστεύω οτι έχεις μεγάλη εμπειρία!και στο θέμα και γενικά έχεις ψαχτει παντού...σε ευχαριστώ πάρα πολύ!εμείς εδώ έχουμε δύο γιατρούς και έχω πάει το μικρό και στους δύο...ο ένας μου είπε στείρωση στους 6 μήνες και ο άλλος μου είπε να τον αφήσω να αναπτυχθεί κι άλλο και μετά....μάλλον αυτό θα κάνω...τα κοριτσάκια δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα αν στειρωθουν μικρά....έτσι και αλλιώς είναι πιο μικρόσωμα από τα αρσενικά...τα αρσενικά πιστεύω οτι πρέπει να δείχνουν οτι είναι αρσενικά...είναι κρίμα να μοιάζει με θηλυκό δεν είναι δίκαιο....
και εγω αυτο πιστευω. Αν δεν εχει κεφαλι και μυες αρσενικου, τοτε θα επαιρνα εξ' αρχης θηλυκο. Απλα με τα αρσενικα παιρνεις το ρισκο του μαρκαρισματος. Οσο τον αφηνεις να μεγαλωνει τοσο περισσοτερο αναπτυσσεται και η περιοχη του εγκεφαλου που εχει να κανει με την σεξουαλικη δραστηριοτητα, οποτε αν στειρωθει μεγαλος και εχει αρχισει (ή ακομα και αν δεν εχει αρχισει το μαρκαρισμα), μπορει να το αρχισει αργοτερα ή να του μεινει ως συνηθεια. Το θετικο ειναι οτι δεν θα μυριζουν τα ουρα του οπως ενος αστειρωτου (αν μυρισεις ουρα αστειρωτου θα πεθανεις απο τις αναθυμιασεις!). Πιστευω οτι μετα τους 9 μηνες για τα περισσοτερα αρσενικα γατια, ειναι μια καλη ηλικια για στειρωση. Εξαρταται βεβαια και απο τον ρυθμο αναπτυξης του ζωου. Ο δικος μου αναπτυχθηκε με αργους ρυθμους, ο δικος σου μπορει να εμφανισει τα δευτερογενη χαρακτηριστικα του πιο νωρις, πχ στην ηλικια των 7-8 μηνων. Βγαζε τον μερικες φωτο καθε μηνα και συγκρινε τον να δεις πως αναπτυσσεται και αν στρογγυλευει το κεφαλι του και αν κρινεις οτι εχει στρογγυλεψει αρκετα, τοτε στειρωσε τον. Παντως πιστευω οτι σιγουρα θα μοιαζει με γατο στην ηλικια των 12 μηνων.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Κυρ Νοε 10, 2013 5:00 pm

Είναι απίστευτο πόσο οι σεξουαλικές ορμόνες καθορίζουν τις γάτες, απίστευτοSuspect όμως.
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Νοε 10, 2013 5:22 pm

Φανούλα έγραψε:Είναι απίστευτο πόσο οι σεξουαλικές ορμόνες καθορίζουν τις γάτες, απίστευτοSuspect όμως.
οχι μονο τις γατες αλλα ολα τα ζωα και τον ανθρωπο! Laughing 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Κυρ Νοε 10, 2013 6:32 pm

koneko έγραψε:
Φανούλα έγραψε:Είναι απίστευτο πόσο οι σεξουαλικές ορμόνες καθορίζουν τις γάτες, απίστευτοSuspect όμως.
οχι μονο τις γατες αλλα ολα τα ζωα και τον ανθρωπο! Laughing 
και υποσεινήδητα ακόμα( που ειναι ο Φρουντ να τα εξηγησει) αλλά η αγάπη ειναι αυτή που πάνταoksmily3  μένει και ίσως μια στειρωμενη γατουλα να το καταλάβει καλύτερα
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από anta Δευ Νοε 11, 2013 10:07 pm

εγώ στείρωσα αδέσποτο αρσενικό,σκέφτηκα να το κρατήσω στην αυλή αλλά είναι άγριος,εχω προβληματιστεί κ εχω λίγο χρόνο γιατί το πρωί πρέπει να τον ελευθερώσω

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Osi Τρι Νοε 12, 2013 11:17 am

anta έγραψε:εγώ στείρωσα αδέσποτο αρσενικό,σκέφτηκα να το κρατήσω στην αυλή αλλά είναι άγριος,εχω προβληματιστεί κ εχω λίγο χρόνο γιατί το πρωί πρέπει να τον ελευθερώσω
Γιατι δεν τον κρατας μεσα για λιγο μεχρι να σε μαθει?





Εγω παντως παιδια τον Οσι τον στειρωσα οταν ηταν περιπου 8 μηνων, ο καημενος ουτε ειχε προλαβει να μαρκαρει ουτε τιποτα. Πλεον ολη μερα ειναι εξω και τριγυρναει στην γειτονια οπου εχουμε κατι γαταρους με κατι μπαλακια που πρωτα αυτα βλεπεις και μετα τους γατους...happy2  σας πληροφορω λοιπον οτι τους βαζει ολους κατω! εχουμε παθει ολοι πλακα! Αφου πλεον αμα ακουσουμε γατοκαυγα τρεχουμε να σωσουμε το καθε αδεσποτο απο τον Οσι! Ταλιμπαν το παιδι μου.. tafos 

Επισης εχει γινει τεραστιος! Και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ουρα του που εχει γινει πολυ τσουπωμενη!

Την Jelly παλι την στειρωσα στους 6 μηνες διοτι ξαφνικα μια μερα αρχισε να τρεχει με γατους! Την επομενη πηγαμε κτηνιατρο! Οταν εγινε η στειρωση ηταν παρα πολυ μικροσκοπικη, πλεον εχει ψηλωσει απιστευτα! Μη σας πω πιο ψηλη και απο τον Οσι.. αλλα μαλλον ετσι ειναι το καλουπι της διοτι υποψιαζομαι ποια ειναι η μανα της η οποια ειναι μακραν η πιο ψηλολιγνη γατα που εχω δει.. η Ζιζελ των γατιων θα ελεγα..
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από YNL Τρι Νοε 12, 2013 12:32 pm

Ομολογώ πως το πρώτο θέμα του εδώ τόπικ με προβλημάτισε πολύ γιατί σε αυτά που γράφτηκαν υπάρχουν μερικές αλήθειες που εγώ προσωπικά τις είχα στριμώξει στην γωνιά του μυαλού μου και δεν είχα ασχοληθεί με σχολαστικότητα.

Δεν θα ασχοληθώ στο αν το κεφάλι του γάτου μεγαλώσει κανονικά η ακανόνιστα με την στείρωση κτλ Το ίδιο μου κάνει αν ενός γατιού το κεφάλι είναι μικρό ή μεγάλο λόγω της στείρωσης γιατί πρωταρχικά θεωρώ πως σπουδαιότερο είναι η υγεία του.

Όμως στο θέμα της διατροφής είναι το πιο σοβαρό για μένα. Κι ο λόγος είναι απλός. Οι οικονομικές μου δυνατότητες φτάνουν μέχρι του σημείου να στειρώνω μόνο τα θηλυκά στα αδέσποτα που έχω στην Σαλαμίνα. Τι γίνεται όμως με την διατροφή τους ?? τι φαΐ πρέπει να δίνω που έχω στειρωμένα και αστείρωτα ??

Τους κάνω κακό που δίνω την ίδια τροφή και στα δύο??? Κι επειδή ξέρω καλά τα γατάκια που προσέχω στην Σαλαμίνα δεν μπορείς να βάλεις ξεχωριστά φαΐ για τα μεν και τα δε.  Θα το έχουν βιώσει όσοι ταΐζουν αδέσποτα. Όσοι απλώσουν το χέρι με κροκέτες για να τις αφήσουν κάπου όλα τρέχουν κι ορμούν για να φάνε Δεν μπορείς να τους βάλεις χωριστά φαΐ.
Επειδή τον χειμώνα δεν είμαι στην Σαλαμίνα αφήνω κάθε σαββατοκύριακο που πάω φαΐ στον γείτονα και τα ταΐζει καθημερινά. Και 2-3 οικογένειες συνταξιούχων που ζουν εκεί όταν τους περισσεύει φαΐ έχουν την άδεια μου και μπαίνουν στον κήπο μου κι αφήνουν φαί για να φάνε.

Όσοι από εσάς ταΐζετε αδέσποτα πως το ρυθμίζετε αυτό το θέμα του φαγητού για τα αστείρωτα και στειρωμένα ?? Τι τροφή τους δίνετε ?? Εγώ έχω βρει την Jazz ( κάπως έτσι την λένε - γράφει πως είναι κοτόπουλο, γαλοπούλα και κτλ ) 2,20 το κιλό και φυσικά κονσέρβες 3 φορές την μέρα μόνο το σαββατοκύριακο.  Και τα δικά μου έχουν συνηθίσει όχι μόνο τις κροκέτες αλλά και τα μαγειρεμένα φαγητά.   Αν δεν θέλετε να το πείτε δημοσίως  στείλτε μου σας παρακαλώ πμ.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Νοε 12, 2013 1:59 pm

Χιονατομπαμπά, μην πανικοβάλλεσαι με το θέμα του φαγητού, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.happy2 Θα συμφωνήσω μαζί σου στα πρώτα, κι έχω κι άλλα να προσθέσω, αλλά προς ώρας στα σχετικά με τις τροφές. Κατ' αρχάς έχω κι εγώ στειρωμένες και αστείρωτες γάτες στον κήπο, οι στειρωμένες μόνο θηλυκές, οι αρσενικοί όλοι αστείρωτοι. Στις θηλυκές δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το φαγητό, ούτε έχει αποδειχτεί καθαρά η σχέση τροφής-ουρολιθίασης. Βασικό ρόλο παίζει η προδιάθεση και η παχυσαρκία!Και δεν είναι τυχαίο που ακούμε και για περιπτώσεις ακόμα και αστείρωτων θηλυκών που παρουσιάζουν ουρολιθίαση! Η υγρασία και η περιεκτικότητα σε μαγνήσιο θεωρείται ότι παίζουν επίσης ρόλο. Έχουμε ακούσει επίσης εδώ μέσα για περιπτώσεις ζώων στειρωμένων που δεν έφαγαν ποτέ τροφή για στειρωμένα κι όμως δεν είχαν ποτέ κανένα πρόβλημα για πολλά χρόνια πχ ο Μεγάλος Βρούκος, όπως είχε γράψει κάπου η μάνα του! Τώρα, σχετικά με τα στειρωμένα αδέσποτα (ή έστω γάτες που ζουν και έξω), και ειδικά τα θηλυκά, νομίζω ο κίνδυνος είναι πολύ πολύ μικρότερος, και λόγω φύλου και επειδή δεν παίρνουν τόσο βάρος πια ζώντας έξω. Τα δικά μου έχουν τρομερές αυξομοιώσεις στο βάρος ανάλογα με την αλλαγή των εποχών, το καλοκαίρι αδυνατίζουν όλα πολύ. Επειδή έχω και τα αστείρωτα, που αδυνατίζουν και το καλοκαίρι και την περίοδο αναπαραγωγής, δίνω τροφή για ενήλικα, όχι υποχρεωτικά στειρωμένα. Συνήθως δίνω τα brekkes που τρελαίνονται και παίρνουν βάρος με αυτά ή την minkas mix της happy cat (νομίζω έχει και καλό μαγνήσιο αυτή, αλλά δε στερείται σε λιπαρά, που είναι απαραίτητα για τα έξω γατάκια), κι όταν με παίρνει οικονομικά παίρνω κάποιο τσουβάλι purina tonus ή την πιο ακριβή σειρά της happy cat. Να σημειωθεί ότι χρειάζομαι περίπου 20-25 κιλά το μήνα γιατί είναι πάρα πολλές γάτες, γι' αυτό και καταφεύγω αναγκαστικά σε πιο οικονομικές επιλογές. Ως τώρα όλες είναι μια χαρά, μάλιστα έχουμε και μία στειρωμένη που κοντεύει στην ηλικία του Γιόντα (13) και έχει φάει ό,τι τρώγεται στη γειτονιά και είναι σούπερ τόσα χρόνια. Νομίζω ότι επειδή ζουν έξω και γυμνάζονται πολύ, τρώνε και θηράματα, έχουν πιο "φυσική" ποιότητα ζωής κι αυτό συμβάλλει να αποφεύγονται ουρολιθιάσεις. Εν πάσει περιπτώσει, ο κίδυνος της ουρολιθίασης είναι αστείος μπροστά στους κινδύνους που αντιμετωπίζει μια γάτα εκεί έξω, ειδικά μια αστείρωτη γάτα...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από anta Τρι Νοε 12, 2013 3:15 pm

καλημέρα!
τον ελευθέρωσα σήμερα το πρωί,θα πηγαίνω εννοείται να τον ταίζω,τον λυπήθηκα να είναι κλεισμένος 2 μέρες στο κλουβί.Εχω ακόμα 2-3 αρσενικούς άγριους αστείρωτους που πρέπει να στειρώσω γιατί τσακώνονται και σήμερα πάλι φώναζαν 2 γειτόνισες, δεν αντέχω άλλο τόση αρνητική ενέργεια ρε παιδιά.Συνέχεια τρώγονται με τα γατιά,φοβάμαι μη τους κάνουν κακό,κουράστηκα τόσα χρόνια η ίδια ιστορία.Το πρωί άκουσα φωνές απο τη διπλανή,είχε πάει ενα μικρούλι στη ταράτσα της κ ούρλιαζε κ του έριχνε νερό λες και εγινε δεν ξέρω κ γω τι,το γατι τρομοκρατήθηκε κ πήγε στο σπίτι της κόρης της,δεν άντεξα της είπα αμαν φαγωθήκατε με τα γατιά.απο το πρωί έχω ταχυκαρδία.Τα αρσενικά πότε θα σταματήσουν τους καυγάδες μετά τη στείρωση?

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από ChocolateCat Τρι Νοε 12, 2013 3:39 pm

Για τη στείρωση έχω διαβάσει και εγώ πάρα πολλά και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι η στείρωση θα πρέπει να γίνεται και στα αρσενικά και στα θηλυκά γύρω στους 8 μήνες, κυρίως για να έχει αναπτυχθεί πλήρως το ουροποιητικό.Η ανάπτυξη μου είπαν και μένα ότι σταματάει μετά τη στείρωση αλλά δεν είδα κάτι τέτοιο ίσα ίσα που η σωματική ανάπτυξη είναι υπερβολικά καλή μετά τη στείρωση.Προσωπικά έχω στειρώσει 2 θηλυκά στην ηλικία των 6 μηνών και πρόκειται να στειρώσω τον αρσενικό μου μόλις πάει 7,5 μηνών.Κανένα από τα θηλυκά που στείρωσα δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα με το ουροποιητικό.Στα θηλυκά που είναι πιο δύσκολη η επέμβαση θέλει προσοχή στην επιλογή κτηνιάτρου ενώ για τα αρσενικά είναι πιο απλό.Στα θηλυκά δεν το σκέφτηκα καθόλου ενώ για τον αρσενικό έχω μερικούς ενδοιασμούς αλλά ξέρω ότι πρέπει να γίνει για να έχει μια πιο ποιοτική ζωή σε διαμέρισμα.
Υγρή τροφή και μαγειρευτό κοτόπουλο δίνω επί το πλείστον αλλά έχω και ένα μπολάκι με ξηρή (μείξη sterilised,hairball και urinary) ανά πάσα ώρα και στιγμή στη διάθεση τους.
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Νοε 12, 2013 4:20 pm

Επίσης σε νέες έρευνες έχει ειπωθεί ότι οι ορμόνες καθυστερούν την ανάπτυξη! Τα στειρωμένα ζώα συνεχίζουν να αναπτύσσονται κανονικά, συχνά περισσότερο από τα αστείρωτα! Μόνο αυτό για τα μάγουλα και το κεφάλι που έγραψε η Ηρώ πρέπει να ισχύει, αν στειρωθεί το ζώο μικρό. Αλλά κι αυτό σχετικό είναι πχ τα αστείρωτα αδέσποτα αρσενικά μου δεν είχαν εμφανίσει τα χαρακτηριστικά του αρσενικού στο κεφάλι/μάγουλα πριν γίνουν 2 ετών!
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Φανούλα Τρι Νοε 19, 2013 4:27 pm

Τζούλι δεν θυμάμαι αν εσυ ήσουν που είπες για τα ράμματα πως μια γατούλα είχε προβλήματα-η δική μου δεν είχε απολύτως κανένα με τα ραμματα, έπεσαν από μόνα τους αν αναλογιστεί κανείς πως μετα την στείρωση μου έφυγε και στα χωματα και πως δεν έπαθε μόλυνση, είμαι τυχερή
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από YNL Τρι Νοε 19, 2013 7:31 pm

Την περασμένη εβδομάδα στείρωσα 2 αδέσποτα θηλυκά στην Σαλαμίνα. Επειδή θα ήταν δύσκολο να πηγαίνω κάθε μέρα από την Αμφιάλη εκεί, για να τους δίνω το αντιβιοτικό τους παρακάλεσα τον κτηνίατρο να τους κάνει ένεση μακράς διαρκείας για το θέμα αυτό.

Μετά την στείρωση κι όταν τα έβγαλα από την γατοφόρο πήραν δρόμο και κρύφτηκαν σε διπλανούς κήπους και μάλιστα με έκπληξη είδα πως πήδησαν με ευκολία την μάντρα για να πάνε στον κήπο του γείτονα.

Τώρα είναι όλα μια χαρά !!!
http://www.gatospito.com/t8187p25-topic

Πιστεύω ότι τα αδέσποτα είναι πιο σκληραγωγημένα από τα οικόσιτα
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! Empty Απ: ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Νοε 19, 2013 7:40 pm

Φανούλα έγραψε:Τζούλι δεν θυμάμαι αν εσυ ήσουν που είπες για τα ράμματα πως μια γατούλα είχε προβλήματα-η δική μου δεν είχε απολύτως κανένα με τα ραμματα, έπεσαν από μόνα τους αν αναλογιστεί κανείς πως μετα την στείρωση μου έφυγε και στα χωματα και πως δεν έπαθε μόλυνση, είμαι τυχερή
Δεν ξέρω αν εσύ είσαι τυχερή ή εγώ πολύ άτυχοι, και η γιατρός που έκανε τη στείρωση (στην περίπτωση που μου άνοιξε τα ράμματα ένα μήνα μετά) και ένας άλλος που μίλησα πάθανε την πλάκα τους, δεν είχαν ξανακούσει τέτοιο πράγμα.happy2 Εντάξει, για να πάνε κατευθείαν στα χώματα το βρίσκω επικίνδυνο, αλλά κι εγώ έπεσα στην περίπτωση, ως συνήθως. "Όλα στον περίεργο" που λένε..Laughing 

YNL έγραψε:Την περασμένη εβδομάδα στείρωσα 2 αδέσποτα θηλυκά στην Σαλαμίνα. Επειδή θα ήταν δύσκολο να πηγαίνω κάθε μέρα από την Αμφιάλη εκεί, για να τους δίνω το αντιβιοτικό τους παρακάλεσα τον κτηνίατρο να τους κάνει ένεση μακράς διαρκείας για το θέμα αυτό.

Μετά την στείρωση κι όταν τα έβγαλα από την γατοφόρο πήραν δρόμο και κρύφτηκαν σε διπλανούς κήπους και μάλιστα με έκπληξη είδα πως πήδησαν με ευκολία την μάντρα για να πάνε στον κήπο του γείτονα.

Τώρα είναι όλα μια χαρά !!!
http://www.gatospito.com/t8187p25-topic

Πιστεύω ότι τα αδέσποτα είναι πιο σκληραγωγημένα από τα οικόσιτα
Μπράβο!!!!Με τις υγείες τους!!oksmily3 oksmily3 oksmily3 Έγραψα και στο θέμα.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης