gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ψώρα στο αυτί - γνώμες θεραπείας

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ψώρα στο αυτί - γνώμες θεραπείας Empty Ψώρα στο αυτί - γνώμες θεραπείας

Δημοσίευση από puissance Πεμ Οκτ 24, 2013 7:22 am

Καλημέρα,

Η γατούλα μου μετά τη δεύτερη επίσκεψή της σε (προφανέστατα καλύτερο) κτηνίατρο χτες, διαγνώστηκε με ωτοδεκτική ψώρα.  Ο κτηνίατρος μου έδωσε για θεραπεία:

stronghold 2 αμπούλες (ανά 15ήμερο), otiseptil μία δόση ανά 2-3 ημέρες και Dexoryl πρωί-βράδυ για δύο εβδομάδες.

Σημείωση πως η γάτα δεν έχει ξαναδιαγνωστεί με κάτι τέτοιο ούτε έχω δοκιμάσει άλλη θεραπεία μέχρι τώρα.


Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το ενδεχόμενο να δοκιμάσω να της δώσω μόνο τις αμπούλες μήπως και περάσει έτσι η ψώρα. Πόσο πιθανό το θεωρείτε από την εμπειρία σας και πόσο καλή ιδέα δοκιμαστικά;

Διάβασα επίσης πως υπάρχει ενέσιμη θεραπεία για την ωτοδεκτική ψώρα που γίνεται αν δεν κάνω λάθος μία ή δύο φορές. Θα τη συστήνατε αντί της παραπάνω; Θα την προτιμούσα.

Ο κύριος λόγος:
Η γάτα μου είναι περίπου 6μιση μηνών, γνωριστήκαμε στο εξοχικό μου και την έφερα πριν από ένα μήνα στην Θεσσαλονίκη. Είναι λίγο φοβιτσιάρα και λίγο ντροπαλή και η σχέση μας χτίζεται ακόμα, φοβάμαι μήπως, πέρα από τον προφανή καθημερινό φόβο/ταλαιπωρία που θα βιώσει με τη θεραπεία απευθείας στο αυτί χαλάσει και η εμπιστοσύνη της απέναντί μου όπως και η ασφάλεια που νιώθει στον σχετικά νέο χώρο για αυτήν.

Περιμένω γνώμες για οποιοδήποτε/όλα τα παραπάνω

puissance
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/10/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψώρα στο αυτί - γνώμες θεραπείας Empty Απ: Ψώρα στο αυτί - γνώμες θεραπείας

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Οκτ 24, 2013 10:44 am

Καλημέρα και καλωσήρθες!
Αν δώσεις μισή θεραπεία (δλδ μόνο αμπούλες) η γάτα μπορεί να μη θεραπευτεί πλήρως, και τότε θα πρέπει να την ξαναπάς και να ξαναρχίσετε νέο κύκλο θεραπείας. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος για σένα και ταλαιπωρία και για τις δυο σας. Θα σου έλεγα να δώσεις κανονικά τη θεραπεία, ακριβώς όπως σου υπέδειξε ο κτηνίατρος.
Οι ενέσεις μπορεί να μην κάνουν για την περίπτωση της δικής σου γάτας και γι'αυτό να μη σου τις έγραψε. Εννοείς ενέσεις ιβεμεκτίνης; Απ'όσο γνωρίζω δίνονται σε σκύλους και όχι τόσο σε γάτες.
Αν παραυτα δεν τον εμπιστεύεσαι, πάρε ακόμα μια γνώμη από άλλο κτηνίατρο.

'Οσο για την εμπιστοσύνη της γάτας, αυτή κερδίζεται μέρα με τη μέρα. Πολλοί από εμάς χρειάστηκε να δώσουμε φάρμακα και να κάνουμε εμβόλια/ενέσεις στα γατάκια μας, ενώ ήταν μικρά και τα είχαμε μόλις λίγες ημέρες. Δείξε ειλικρινές ενδιαφέρον και αγάπη στη γατούλα σου και λίγο λίγο με υπομονή θα χτίσετε μια όμορφη σχέση. Τα ζώα καταλαβαίνουν ποιός τα νοιάζεται και τ'αγαπαει και με αυτόν δένονται.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Ψώρα στο αυτί - γνώμες θεραπείας 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης