gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

+7
koneko
purina
Maskotaki
LAROGATA
marina289
houlieta
l.kyveli
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τρι Οκτ 15, 2013 5:43 pm

Θα ήθελα τα φώτα σας ως πιο έμπειροι γατογονείς από εμένα.
Στον κήπο της πολυκατοικίας μας ζουν αρκετά γατάκια που φροντίζουμε/στειρώνουμε. Ανάμεσα σε αυτά υπάρχει και μία ηλικιωμένη γάτα, 15 ετών περίπου. Πριν λίγο καιρό έδειχνε πολύ άρρωστη και την πήγα στον γιατρό. Δεν τις έγιναν εξετάσεις για Aids/λευχαιμία, αλλά μόνο για νεφρά . Επίσης εξεταστηκαν τα δόντια της τα οποία ήταν όλα χαλασμένα και της τα έβγαλε η κτηνίατρος. Την καλύψαμε για αντιβίωση για 10 ημέρες και την ταίζουμε μαλακιά τροφή γιατί δεν τρώει με ευκολία. Οι τιμές στα νεφρά ήταν καλές. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι το γατάκι δεν μπορεί να καθαριστεί, κυκλοφορεί πανβρώμικο και ελεεινό αλλά έχει όρεξη για ζωή, τρώει λίγο όσο μπορεί και είναι πολύ αδύνατο ενώ κατεβαίνουμε 3-4 φορές την ημέρα και την ταίζουμε.
Εγώ πιστεύω ότι όπως και να είναι εφόσον τρώει έστω και αυτό το λίγο σημαίνει ότι έχει όρεξη για ζωή. Η μητέρα μου λέει ότι υποφέρει και πρέπει να το κοιμήσουμε γιατί είναι κρίμα ένα ζώο σαν την γάτα να μην μπορεί να καθαριστεί.
Στο σπίτι έχουμε 3 σκύλους και 2 γάτες οπότε για υιοθεσία αποκλείεται. Η γιατρός όταν είχαμε συζητήσει την ευθανασία είπε θα την δούμε πως θα πάει μετά την αφαίρεση των δοντιών και μετά θα δούμε. Ποιά είναι η γνώμη σας? Η γάτα υποφέρει που δεν μπορεί να καθαριστεί και δεν τρώει όσο θα ήθελε? Τι μπορώ να κάνω για να την βοηθήσω επιπλέον?
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από houlieta Τρι Οκτ 15, 2013 6:37 pm

Ε οχι και να κοιμήσετε την γατούλα επειδή δεν καθαρίζεται!..
Ουτε καν!
Ευθανασία κανουμε σε ενα ζωάκι μόνο οταν υπαρχει πρόβλημα μη αναστρέψιμο!..
Αν θες να βοηθήσεις την γατούλα με το θέμα της καθαριότητας αρκεί να την καθαρίζεις εσύ με μωρομάντιλα ή με μια νοπή πετσέτα με χλιαρό νερό και να την βουρτσίζεις με μια χτένα να απομακρυνονται οι νεκρές τρίχες.
Δεν είναι κόπος, μια δυο φορές την εβδομάδα είναι καλά πιστεύω, ειδικά αν είναι κοντότριχη...
Δεν κάνουμε ευθανασία σε καποιον απλά και μόνο επειδη γέρασε και έχασε τα δοντάκια του, αυτό να πεις στην μαμά σου και να θυμάσαι ότι όλοι κάποτε θα γεράσουμε...
Για το φαγητό μην ανησυχείς.
Ακομη και τα δικά μου που έχουν δοντάκια - ο ένας μάλιστα ειναι 14 ετων - δεν μασάνε πάντα τις κροκέτες - ο μεγάλος σπάνια δαγκώνει κροκέτα, αμάσητα τα τρωει όλα!...
Η αδυναμία της μπορεί να οφείλεται και σε παρασιτα, ίσως να χρειάζεται ένα χαπάκι για ενδοπαρασιτα.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από marina289 Τρι Οκτ 15, 2013 7:30 pm

Aν βάλουμε σε μια ζυγαριά λογικής και στοιχειώδους σεβασμού
από τη μία την ¨καθαριότητα¨ και από την άλλη το δικαίωμα της ζωής σε ένα πλάσμα που δεν έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας,
δεν νομίζω να χρειάζεται να πω προς τα πού θα γείρει....

Η γιατρός που τόσο αυθαίρετα και αβίαστα θεωρεί την ευθανασία ένα υπο συζήτηση θέμα, και δεν το απορρίπτει μετα βδελυγμίας, για μένα είναι αχαρακτήριστη......

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Οκτ 15, 2013 8:30 pm

και εγω συμφωνω οτι δεν μπορουμε ετσι αβιαστα να κανουμε ευθανασια.Ρωτα τη γιατρο να σας δωσω και καποια βιταμινουχα παστα και υπαρχουν και ειδικες κονσερβες που ειναι για εξασθενισμενες γατουλες.Καλη πορεια να εχει η γιαγιουλαmati 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Maskotaki Τρι Οκτ 15, 2013 8:31 pm

marina289 έγραψε:Aν βάλουμε σε μια ζυγαριά λογικής και στοιχειώδους σεβασμού
από τη μία την ¨καθαριότητα¨ και από την άλλη το δικαίωμα της ζωής  σε ένα πλάσμα που δεν έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας,
δεν νομίζω να χρειάζεται να πω προς τα πού θα γείρει....

Η γιατρός που τόσο αυθαίρετα και αβίαστα θεωρεί την ευθανασία ένα υπο συζήτηση θέμα, και δεν το απορρίπτει μετα βδελυγμίας, για μένα είναι αχαρακτήριστη......
+1000
Maskotaki
Maskotaki
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Gatomorfosi
Αριθμός γατουνίων : 2 :) Την Σουρλη και τη νεοφερμενη Rain :)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χιονια, βροχουλες και ψυχρουλα :)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Oλα τα αδεσποτακια του κοσμου :-)
Motto : Cats ALWAYS Rulez !!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/05/2011
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από purina Τρι Οκτ 15, 2013 8:36 pm

Με τιποτα ευθανασια λιγο χτενισμα απαλο κανα μορομαντηλο ή ακομα και αφρο για στεγνω καθαρισμα και μετα ενα καλο βουρτισμα,θα λαμψει η γριουλα σας.Ετσι καμια καλη κονσερβα με μεγαλο % κρεατος θα τη βοηθησει,γενικα ψαξε να βρεις τροφουλα που να της αρεσει,δοκιμασε διαφορες να δεις ποια θα της ταιριαξει.
Καμια παστουλα για διναμοτικο και θα παρει τα πανω της.
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τρι Οκτ 15, 2013 11:12 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αν κάποιος δεν έχει δει ένα ζώο είναι δύσκολο να καταλάβει από περιγραφές την κατάσταση του. Η μητέρα μου ή η γιατρός δεν μίλησαν αυθαίρετα για ευθανασία επειδή ένα ζώο γέρασε. Η γατούλα αυτή δείχνει όντως πολύ χάλια και επειδή δεν τρώει καλά είναι πολύ αδύνατη.
Ωστόσο συμφωνώ ότι εφόσον δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας εκτός από τα δόντια δεν υποφέρει σε βαθμό τέτοιο ώστε να δικαιολογείται η ευθανασία. Κανείς πάντως δεν το πρότεινε με ελαφριά καρδιά όπως υπονόησαν κάποιοι.
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 15, 2013 11:54 pm

Συμφωνω εν μερη με αυτο που λες, οτι δηλαδη αν δεν δεις το ζωο δεν ειναι ευκολο να βγαλεις συμπερασμα. Εχε υπ' οψην σου ομως οτι το τριχωμα ειναι κατι που φτιαχνεται. Τα νεφρα πχ, αν καταστραφουν δεν θεραπευονται. Υπαρχουν απειρα περιστατικα και παραδειγματα με γατες και γατακια τα οποια ηταν σε αθλια κατασταση (εμφανισιακα), αλλα μεσα σε ελαχιστο χρονο εγιναν αγνωριστα! Δωστε της χρονο, καλη τροφη και λιγη περισσοτερη φροντιδα και θα γινει οπως και πριν! Μπορειτε να της δινετε λαδι σολωμου ή ωμους κροκους αυγου, βοηθανε πολυ στην κατασταση του τριχωματος!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από purina Τετ Οκτ 16, 2013 8:49 am

και εμενα ενας αδεσποτος ου ταιζα τον βρηκα τον μαιο σε κακα χαλια με ηπατικη ανεπαρκεια,ο γιατρος ελεγε οτι δε τη βγαζει,αλλα ΧΑ!ο γατος εγηνε καλα και ειναι ποιο ομορφος απο ποτε.(εκανα και εγω τα γιατροσοφια μου ομως περαν της ενεσιμης αντιβιωσης,ταισμα στο στομα μεχρι να παρει μπρος εστω και με ζομο κονσερβας,καθαρισμα με αφρο και χτενισμα,αποπαρασιτωση,
τη καλυτερη μαρκα τροφης που ταιζα και τη δικη μου γατα.)
Μονο σημερα στο πρωινο ταισμα τον ειδα να κραταει το ενα ποδαρακι του μαζεμενο αλλα μετα τον ειδα να κουτσενει και σε καποια φαση να παταει και λιγο.Ουφ! θα τον εχω κατω απ το βλεμα μου σημερα να δω πως θα παει το ποδι του θα ζητησω και οδηγιες απ το γιατρο.Παντως εφαγε καλα του κραταγα και εγω το κουπακι του για να μη σκηβει αν και τα καταφερνε και ετσι.
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από abyssinia Πεμ Οκτ 17, 2013 11:27 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν έκανε εξετάσεις aids και λευχαιμλιας και περιτονίτιδας. Ξέρω είναι ακριβές, αλλά ίσως θα πρέπει να τις κάνει, γιατι αν εχει κατι, τοτε μπορει να το αντιμετοπισετε διαφορετικα με καποια αγωγη ισως. Βέβαια το ότι δεν εχει το κανονικό του βάρος μπορεί να οφείλεται στο ότι είχε χαλασμένα δόντια. Υπάρχουν κονσέρβες ειδικές για να δυναμώσει γρήγορα.Εύχομαι οτι καλυτερο για τη γατουλα.
abyssinia
abyssinia
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολα τα γατακια του κοσμου
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2013
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Παρ Οκτ 18, 2013 1:29 am

abyssinia έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν έκανε εξετάσεις aids και λευχαιμλιας και περιτονίτιδας. Ξέρω είναι ακριβές, αλλά ίσως θα πρέπει να τις κάνει,  γιατι αν εχει κατι, τοτε μπορει να το αντιμετοπισετε διαφορετικα με καποια αγωγη ισως. Βέβαια το ότι δεν εχει το κανονικό του βάρος μπορεί να οφείλεται στο ότι είχε χαλασμένα δόντια. Υπάρχουν κονσέρβες ειδικές για να δυναμώσει γρήγορα.Εύχομαι οτι καλυτερο για τη γατουλα.
Η γιατρός όντως επειδή είναι αδεσποτάκι θέλησε να κάνει τις απαραίτητες μόνο ενέργειες για να μην στοιχίσει πολύ η νοσηλεία της αλλά ωστόσο της είπα ότι δεν θέλω να σκεφτεί το οικονομικό. Μου είπε ότι σε περίπτωση aids/λευχαιμίας σε ένα γατάκι που δεν ζει σε σπίτι οι δυνατότητες θεραπείες είναι περιορισμένες. Ισχύει αυτό; Δεν είχα εμπειρία με τέτοιες αρρώστιες στις γάτες μου.
Πλέον δεν έχει χαλασμένα δόντια, δεν έχει καθόλου δοντάκια. Πολλές φορές όταν τρώει τις πέφτει το φαγητό από το στόμα της φαφουτούλας. Αλλά τρώει , καθόμαστε μαζί της μέχρι να τελειώσει το φαγητό και την παρακολουθούμε οπότε είμαι βέβαιη για αυτό. Και έχει διάθεση για ζωή. Χθες κιόλας την είδα να έχει πιάσει κάτι στο στόμα της , κάποια σαύρα. Δηλαδή κυνηγάει κιόλας!!! Δεν ξέρω γιατί δεν καθαρίζεται , μου κάνει εντύπωση. Επιχείρησα να την κάνω με μωρομάντηλα αλλά με γρατζούνισε το σκασμένο, είναι λογικό, το γατάκι αυτό δεν έζησε ποτέ σε σπίτι για να είναι εξοικειωμένο με τέτοια πράγματα! Είναι πολύ μάχιμη πάντως, αυτό και μόνο εμένα μου λέει ότι δεν έχει κανείς δικαίωμα να επέμβει και να της διακόψει την ζωή εφόσον τα καταφέρνει .
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τετ Οκτ 23, 2013 7:59 pm

Τα νέα είναι πολύ άσχημα. Η γατούλα εξαφανίστηκε από το προηγούμενο Σάββατο. Την Παρασκευή το βράδυ την ταίσαμε κανονικά μαζί με τα υπόλοιπα και ήταν νορμάλ.
Το πρωί του Σάββατου δεν ήρθε να φάει, την ψάξαμε παντού και δεν την έχουμε βρει.
Ο νους μου πάει στα χειρότερα γιατί ποτέ δεν έφευγε...
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τετ Οκτ 23, 2013 8:37 pm

Να σας πω κι άλλο ένα περιστατικό εδώ για να μην ανοίγω άλλα θέματα.
Χθες το πρωί γείτονες που ταίζουν και αυτοί τις γάτες βρήκαν τον Τίγρη, έναν γατούλη του κήπου, με αίματα να του τρέχουν από το στόμα. Δεν έκαναν τίποτα.
Σήμερα το πρωί τον βρήκα εγώ σε κακά χάλια να φωνάζει και να έχει αίματα από το στόμα και τον πήγα κατευθείαν στον γιατρό μας. Με το που τον είδε μου είπε κατευθείαν ότι υποψιάζεται aids.
Έγιναν εξετάσεις και τώρα το βράδυ με πήρε τηλεφωνο και μου είπε ότι είναι θετικός στο aids. Περιμένει και τις υπόλοιπες εξετάσεις για να δούμε πως θα κινηθούμε.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
Το ids προκαλεί αιμοραγία από το στόμα;
Ένας γάτος, στειρωμένος ευτυχώς, που ζει στον κήπο μπορεί να ζήσει με κάποια αγωγή έχοντας αυτή την ασθένεια;
Την μεταδίδει στα υπόλοιπα γατάκια του κήπου;

Ή,ασταν σίγουροι ότι το ζώο κάποιος το χτύπησε και μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό που είπε ο γιατρός ότι ο γάτος δεν είναι χτυπημένος.
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Οκτ 23, 2013 9:08 pm

Ισχυει, στις γατες προκαλείται στοματίτιδα και ουλίτιδα, από εκεί προέρχεται το αίμα. (Το ίδιο μπορεί να προκληθεί και στον άνθρωπο, όμως δεν συνδέεται άμεσα με το AIDS, πρώτα εξετάζονται άλλοι παράγοντες).
Μεταδίδεται με σεξουαλική επαφή ή απευθείας με το αίμα, πχ με δαγκώματα, γρατζουνιές όπου θα έρθουν σε μεταξύ τους επαφή οι πληγές ή από τη μητέρα στο έμβρυο. θα έλεγα ότι αφού ο δικός σας είναι στειρωμένος αρσενικός μας μένει μόνο η δεύτερη περίπτωση, οπότε μόνο αν μπλέκει σε αιματηρούς καυγάδες μπορεί να τη μεταδώσει.
Θεραπεία δεν υπάρχει. Κάθε φορά που βλάπτεται ένα όργανο  μπορεί κανείς να κάνει κάτι για τα συμπτώματα, δυστυχώς όμως όχι για την αιτία.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τετ Οκτ 23, 2013 9:48 pm

Eυχαριστώ πολύ. Διάβαζα πριν λίγο και το αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.
Και ήμασταν σίγουροι ότι κάποιος τον κλώτσησε.
Θα περιμένουμε και τις υπόλοιπες εξετάσεις, ελπίζω να είναι καλές.
Με προβληματίζει το γεγονός ότι διάβασα ότι ο γάτος πρέπει να ζει σε καθαρές συνθήκες αν διαγνωσθεί με την ασθένεια αυτή.
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Οκτ 23, 2013 9:57 pm

Ο ιός δεν σκοτώνει άμεσα τον οργανισμό, αλλά συμβάλει  έμμεσα και ύπουλα σε αυτό. Αυτό που κάνει είναι να καταστρέφει το ανοσοποιητικό σύστημα (Α.Σ.). Αν ζούσαμε σε έναν αποστειρωμένο κόσμο δε θα είχαμε τόση μεγάλη ανάγκη το Α.Σ. μας. Ζούμε όμως σε έναν κόσμο γεμάτο μικροοργανισμούς, κάποιοι από τους οποίους είναι βλαβεροί εως καταστροφικοί για τον οργανισμό μας. Από αυτούς μας προστατεύει το Α.Σ.
Σε κακές συνθήκες υγιεινής και με ένα εξαντλημένο Α.Σ. μια απλή ίωση που θα περνούσε απαρατήρητη σε κανονικές συνθήκες, μπορεί να βλάψει σοβαρά τον οργανισμό μέχρι και να τον σκοτώσει. Μια λοίμωξη μπορεί να συμβεί και σε ένα περιβάλλον με καλές συνθήκες υγιεινής, απλά εκεί περιορίζονται οι πιθανότητες τόσο λοίμωξης όσο και επιμόλυνσης (νέα μόλυνση στη διάρκεια ήδη υπάρχουσας).
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τετ Οκτ 23, 2013 10:18 pm

Ηρακλής grr έγραψε:
Σε κακές συνθήκες υγιεινής και με ένα εξαντλημένο Α.Σ. μια απλή ίωση που θα περνούσε απαρατήρητη σε κανονικές συνθήκες, μπορεί να βλάψει σοβαρά τον οργανισμό μέχρι και να τον σκοτώσει. Μια λοίμωξη μπορεί να συμβεί και σε ένα περιβάλλον με καλές συνθήκες υγιεινής, απλά εκεί περιορίζονται οι πιθανότητες τόσο λοίμωξης όσο και επιμόλυνσης (νέα μόλυνση στη διάρκεια ήδη υπάρχουσας).
Για αυτό και αναρωτιέμαι πως θα επιβιώσει το ζώο αυτό σε κήπο..
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από houlieta Τετ Οκτ 23, 2013 10:35 pm

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε κάθε φορα ειναι το καλύτερο δυνατό με βάση τις συνθήκες...
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τις συνθηκες συνηθως, οπότε παλευουμε με ότι έχουμε..
Εφόσον του εξασφαλίζεις τροφή, νερό, καπου να κοιμάται και ίσως - αν ειναι εφικτό για αυτόν μονάχα - αποπαρασίτωση, νομιζω ειναι καλά...
Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε το καλύτερο για όλα...
Ελπίζω να επιστρέψει η γατούλα...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Οκτ 23, 2013 11:06 pm

Το ιδανικό θα ήταν να βρεθεί ένα σπίτι, αλλά εδώ δε βρίσκονται για υγιή γατάκια, σκέψου να πεις ότι ο γάτος έχει κολλήσει FIV. Όπως λέει η Μαρία, φρόντισέ τον όσο σου είναι δυνατόν. Θεωρώ σημαντικό αν μπορείς εσύ ή σε συνεργασία με τους γείτονες να φτιάξετε ένα χώρο (πχ ένα γατοσπιτακι) που να τον προστατεύει από το κρύο και τις βροχές. Αν σου είναι εφικτό να τον πηγαίνεις στο γιατρό όταν βλέπεις σημάδια ασθένειας,θα ήταν επίσης πολύ καλό. Δεν είναι μόνο οι λοιμώξεις σε σχέση με το εξαντλημένο ΑΣ που μπορούν να τον βλάψουν, αλλά και άλλες ασθένειες, όπως ανεμία, λέμφωμα κλπ όγκοι, νεφρική ανεπάρκεια (λόγω εναπόθεσης ανοσοσυμπλεγμάτων) κλπ...
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Τετ Οκτ 23, 2013 11:21 pm

Ανεμία έχει ήδη.
Σπιτάκι έχει ήδη στον κήπο, και φαγητό άφθονο, επίσης μου είναι εύκολο να το πηγαίνω δτον γιατρό αν δω κάτι.
Για υιοθεσία ούτε συζήτηση ο γατούλης είναι 11 ετών και περίπου και άρρωστος. Δεν νομίζω να ήθελε να αλλάξει περιβάλλον ούτε ο ίδιος.
Μακάρι να είναι οι βιοχημικές του εξετάσεις καλές.
Όσο για την γατούλα του θέματος πολύ φοβάμαι ότι είχε το ίδιο. Νομίζω ότι κρύφτηκε για να πεθάνει. Αλλα όσο δεν έχουμε βρει κάτι ελπίζω.
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από l.kyveli Πεμ Οκτ 24, 2013 8:39 pm

Δυστυχώς τα νέα είναι πολύ άσχημα.
Νεφρά πειραγμένα, τρανσαμινάσες στα ύψη, λευκά στα ύψη, ερυθρά και αιματοκρίτης πεσμένα, ο γατούλης είναι ετοιμοθάνατος σύμφωνα με τις εξετάσεις.
Η κλινική του εικόνα είναι βελτιωμένη όπως είναι φυσικό αφού παίρνει αντιβίωση, κορτιζόνη και φάρμακα για το fiv. Θα περιμένουμε 2-3 ημέρες και θα δούμε είπε ο γιατρός ο οποίος μου είπε να μην ελπίζω σε πολλά.
l.kyveli
l.kyveli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από χαδιαρα Δευ Μάης 23, 2016 3:53 pm

Σας παρακαλω ξερει κανεις τι ειναι λιπωμα στην γατα και ποσο πρεπει να με ανησυχισει?
χαδιαρα
χαδιαρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αμμοχωστος Κυπρος
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιολουστος για βολτα στον κηπο
Motto : Those we have loved will leave on in our hearts and memories
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από koneko Δευ Μάης 23, 2016 6:17 pm

χαδιαρα έγραψε: Σας παρακαλω ξερει κανεις τι ειναι  λιπωμα στην γατα και ποσο πρεπει να με ανησυχισει?

Καλοηθης μαζα λιποκυτταρων.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από χαδιαρα Τρι Μάης 24, 2016 11:03 am

Αρα εγω αγαπημενη μου φιλη επειδη και η γατα μου παρα πολυ φροντισμενη και καλα σε ολα (17 χρονων αυτο μεταξυ μας)το αγνοω ?Επειδη φοβομαστε και τον γιατρο?
χαδιαρα
χαδιαρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αμμοχωστος Κυπρος
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιολουστος για βολτα στον κηπο
Motto : Those we have loved will leave on in our hearts and memories
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μάης 24, 2016 11:27 am

Τι εννοεις φοβοσαστε τον γιατρο? Δεν σας εμπνεει εμπιστοσύνη? Σας ειπε κατι που σας φάνηκε άσχημο?

Κατα αρχας απο μονη της η καλοήθεια δεν θα πρέπει να σας ανησυχει. Η γατουλα ειναι μεγάλη σε ηλικια και δεν θα πρέπει να μπαινει σε δύσκολες διαδικασιες χωρις λογο.
Ομως προσωπικα θα ήθελα την άποψη του γιατρού η άλλου έστω γιατρου, φαντάζομαι πως εχει να κάνει και με το μέγεθος αυτου του πράγματος.
Δεν το έχω αντιμετωπισει αυτο το θέμα και δεν το γνωριζω.
Εχετε κανει καποια εξέταση ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από χαδιαρα Τρι Μάης 24, 2016 11:47 am

Αν μπεις στο fb και την δεις θα μου πεις αν τρεμω για χαρη της την εχω παθει μερικες φορες και αν δεν ειχα ενα καλο γιατρο απο μακρια να με συμβουλευει δεν θα την ειχα.Ειναι αξιολατρευτη μονο αργηνε στις κινησεις της που ειναι πιστευω φισιολογικο.Εδω οι γιατροι αν τους πεις κατι ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.Θελω να πιστευω οτι δεν θα προκειψει κατι.Γιατι ειχε και καπου στην πλατη και τωρα ενσωματωθηκε δεν το καταλαμβαινω.Εσεις ακουγετε πολλα τι γνωμη εχετε?
χαδιαρα
χαδιαρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αμμοχωστος Κυπρος
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιολουστος για βολτα στον κηπο
Motto : Those we have loved will leave on in our hearts and memories
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από χαδιαρα Τρι Μάης 24, 2016 11:56 am

Δεν τις κανω ουτε τα εμβολια διοτι ετσι κι αλλιως περαν των 10 χρονων και μεσα σε χωρο που ειναι πολυ φροντισμενη με φαγητο που εγω της μαγειρευω δεν χρειαζετε.Θα ερθει καποιος κτηνιατρος στο σπιτι απλα να την δει.Λυπουμαι να την μετακινω
χαδιαρα
χαδιαρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αμμοχωστος Κυπρος
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιολουστος για βολτα στον κηπο
Motto : Those we have loved will leave on in our hearts and memories
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μάης 24, 2016 1:05 pm

Για τα εμβολια θα συμφωνούσα και γω απο μια ηλικια και μετα.
Απο οτι μπορώ να καταλάβω αν καταλαβαινω καλα, η γατουλα εχει καποιες αρκετες δυσκολιες λογω ηλικιας? Δεν μπορώ να ξέρω την κατάσταση, εσυ την ξέρεις την γατούλα σου.

Ομως ουτε εγω ουτε κανένας μπορει να υποκαταστήσει ένα γιατρο γιατι πολυ απλά δεν ειμαστε. Οπως επισης φαντάζομαι οτι και ένας γιατρος για να διαμορφώσει σωστή αποψη θα πρέπει να έχει κλινικη εικονα.
Τον γιατρο αυτο που του έχετε εμπιστοσύνη δεν μπορειτε να το δειτε απο κοντα?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μάης 24, 2016 1:30 pm

Ισως θα μπορουσε να σε συμβουλέψει καλυτερα καποιο μελος που εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα Empty Απ: Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα

Δημοσίευση από χαδιαρα Τρι Μάης 24, 2016 1:58 pm

Η Γατουλλα μου η Souzie δεν παρουσιαζει κατι για ναειναι αρρωστη απλα την ψηλαφιζα κατω στην αγγωνας προς τα μεσα και διαπιστωδα κατι μαλακο οχι σκληρο στωμα δεν το λεω ογκο.οπως εμεις λεω παχυνουμε .Αν ξερει καποιος ας μου πει.Ετσι κι αλλιως εχω καποιον κτηνιατρο που θα ερθει να την δει.Ευχαριστω πολυ βλεπεις γι μενα δεν θα εκανα ετσι.Την αγαπαμε βλεπεις πολυ
χαδιαρα
χαδιαρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αμμοχωστος Κυπρος
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιολουστος για βολτα στον κηπο
Motto : Those we have loved will leave on in our hearts and memories
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010
Mood : Hλικιωμένη άρρωστη γατούλα M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης