gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επείγον-διαφραγματοκήλη

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από αγαπάκι Πεμ Αυγ 08, 2013 5:49 pm

Καλησπέρα,τον Γενάρη βρήκα ένα πληγωμένο γατάκι στο δρόμο, το πήγα στον κτηνίατρο, έκανε μία επέμβαση κήλης, κι έπειτα παρατηρήσαμε ότι ήταν ανάπηρα τα πίσω πόδια. Ο γιατρός έδωσε 20μέρες για να δούμε μήπως επανέλθουν , αλλά τίποτα. Το γατάκι το κράτησα, ανάπηρο, αλλά τρομερά κινητικό, τα 2μπροστινά πόδια ήταν γερά, τα χρησιμοποιούσε και κινούνται κανονικά. Το Σάββατο να φανταστείτε μου έφερε ποντίκι στην αυλή. Την Δευτέρα έκανε εμετό, το πήγα στον γιατρό γιατί φοβήθηκα. Το είδε και παρατήρησε δύσκολη ανάσα. Την τρίτη έγινε η ακτινογραφία, και έχει διαφραγματοκήλη. Έψαχνα την ίδια μέρα να το βρω. Είχε κρυφτεί σένα απίστευτο μέρος, το φώναζα και δεν νιαούριζε,τπτ απολύτως για 1φορά. Ο γιατρός μου είπε πως είναι δύσκολα τα πράγματα. Έχει υγρό στα πνευμόνια του, ήδη φάνηκαν τα πρώτα κόπρανα μέσα του. Μου είπε, να σκεφτώ τι θα κάνουμε. Επέμβαση-αρκετά δύσκολη, παράταση ζωής με φάρμακα, αλλά τι ζωή; και τέλος ευθανασία. Είμαι χάλια, δεν έχω μεγάλη ιδέα πό γάτες,αλλά την συγκεκριμένη την λατρέψαμε οικογενειακά. Σκέφτομαι να το αφήσω να πεθάνει φυσιολογικά αλλά πάω, το ταίζω με το ζόρι, το χαιδεύω, αυτό δεν μετακινείται καθόλου.Σας παρακαλώ πείτε μου κάτι,μία συμβουλή.Να κάνω την επέμβαση? Δεν ξέρω τι κόστος έχει. Θα ρωτήσω σμρ τον γιατρό.

αγαπάκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/08/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Απ: Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από zeledaki Πεμ Αυγ 08, 2013 8:10 pm

Kαλως ηρθες εγω προσωπικα δεν γνωριζω γιαυτην την ασθενεια αλλα αν δεν θεραπευεται δεν ειναι κριμα να ποναει συνεχεια δεν ειναι πλεον ζωη αυτη αν παλι υπαρχει πιθανοτητα με χειρουργειο να γινει καλα εγω θα το εκανα αλλα θανατος απο ασθενεια που ποναει πολυ δεν ειναι φυσιολογικος θανατος γιατι αμα ειναι τοσο χαλια κριμα να ταλαιπωρειται.. ολα να πανε καλα
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Επείγον-διαφραγματοκήλη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Απ: Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από koneko Πεμ Αυγ 08, 2013 8:21 pm

αν με επεμβαση υπαρχει εστω και μια ελπιδα, θα προχωρουσα με την επεμβαση. Αν ομως δεν μπορει να γινει τιποτα, τοτε πιστευω οτι η ευθανασια ειναι μονοδρομος. Καλυτερα να φυγει χωρις πονο, παρα να ζησει λιγες μερες παραπανω υποφεροντας No 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Επείγον-διαφραγματοκήλη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Απ: Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από zeledaki Πεμ Αυγ 08, 2013 8:25 pm

Και διαβασα πως σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να γινεται αμεσα το χειρουργειο..
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Επείγον-διαφραγματοκήλη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Απ: Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από αγαπάκι Παρ Αυγ 09, 2013 12:27 am

Μίλησα σήμερα με τον γιατρό,κλείνει αύριο για διακοπές 10ημερών.Μου είπε πως πιστεύει ότι θα καταλήξει μες το Σαβ/κο, οπότε να μην περάσει χειρουργείο. Λέω να πάω και σε άλλον κτηνίατρο αύριο το πρωί και να δω τι θα μου πει. Κι αν είναι να κάνουμε την επέμβαση. Μένω στον Βόλο, αν έχετε σας παρακαλώ να προτείνετε κάποιον καλό κτηνίατρο,πείτε μου,σας παρακαλώ.

αγαπάκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/08/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Απ: Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από zeledaki Παρ Αυγ 09, 2013 12:09 pm

Kαλημερα εγω μενω Αθηνα δεν γνωριζω καποιον αλλα το σωστο θα ηταν σημερα κιολας να βρεις κτηνιατρο μη περιμενεις μεχρι αυριο μπορει ναναι αργα..
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Επείγον-διαφραγματοκήλη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επείγον-διαφραγματοκήλη Empty Απ: Επείγον-διαφραγματοκήλη

Δημοσίευση από αγαπάκι Τρι Αυγ 13, 2013 9:52 pm

Το γατάκι μου ζει ακόμη μετά από μία δύσκολη βδομάδα (προηγούμενη). Συνεχίζει να'χει δύσπνοια,αλλά όχι πολύ έντονη. Όταν έπιστρέψει ο γιατρός, θα χειρουργηθεί. Γνωρίζετε αν έχει μέλλον καθόλου σε περίπτωση που δεν χειρουργηθεί; Είναι πολύ καλύτερα,γι'αυτό ρωτάω, τρώει, πάει τουαλέτα και είναι πιο ευδιάθετο. Το γατάκι είναι ανάπηρο και πάσχει από διαφραγματοκήλη.

αγαπάκι
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/08/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης