"D" for Νταλίκ(α)

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

"D" for Νταλίκ(α)

Δημοσίευση από otz Την / Το Κυρ Ιουν 16, 2013 7:51 am

Γεια σας τρομαχτικοί γίγαντες! Αυτή η αντιπαθητική που με βρήκε μου είπε ότι πρέπει να συστηθώ (από μακριά όμως, ε; μην παραγνωριστούμε κιόλας).
Με λένε Νταλίκ, αν είμαι αγόρι και Νταλίκα αν είμαι κορίτσι (τς τς ποιος νοιάζεται τι είμαι, ταμπέλες...) Έχω πορτοκαλί μυτούλα και σκούρα πατουσάκια.
Είμαι πλέον περίπου 2 μηνών ή λίγο μικρότερο.
Πριν 15 μέρες βρέθηκα να κλαίω χωμένο σε μια εσοχή στη ρόδα μιας σταματημένης νταλίκας. Από εκεί βγήκε και τ' όνομά μου (και από τη βαριά φωνή μου). Στρίγκλιζα τόσο δυνατά που με ακούσαν από το απέναντι σπίτι (ενώ μεσολαβούσε κεντρικός δρόμος με πολλή φασαρία και το σπίτι ήταν αρκετά μέτρα από το δρόμο). Δεν καταλάβαιναν τι είναι αυτό που ακούν, γιατί το νιαούρισμα΄μου δε θύμιζε γατί. Μέχρι που πέρασε από δίπλα μου μια κοπέλα (Πόπη άκουσα να τη λένε) και πήγε και τους είπε ότι με είδε. Έστειλε δύο άτομα να με βρουν, μια χαζή(την Όλγα) και έναν άλλο νεαρό (τον ανιψιό της), που μου την έστησαν κανονικά. Με περικύκλωσαν και με μπαγλάρωσαν σβερκώνοντάς με με το έτσι θέλω. Με πήγαν στην αυλή απέναντι και που έδωσαν φαγάκι. Αλλά απαιτούσαν και δημόσιες σχέσεις. Πριτς! Από εκείνη τη μέρα δε με έχει ξαναγγίξει κανείς. Ξεγλιστράω σαν χέλι και τους φωνάζω κχχχ(χωρίς νυχάκια όμως). Σιγά μην αφήσω να με ξαναπιάσουν αυτοί οι απαγωγείς. Αααα όλα κι όλα. Αφήστε το φαγητό μου και το νερό μου στη σκιά και εξαφανιστείτε από το διαμέρισμά μου.
Έχω να καταγγείλω ότι ΑΥΤΗ με κοιτάει και στα απόκρυφά μου για να δει αν είμαι αγόρι ή κορίτσι. Δεν την αφήνω, εξαφανίζομαι.
Για διαμέρισμά μου έχω διαλέξει ένα τεράστιο παρτέρι με ψηλά τοιχώματα και πολλά φυτά για να χώνομαι από κάτω (αυτοί δε χωράνε χαχαααα). Η κρεβατοκάμαρά μου είναι το αγιόκλημα. Ο χώρος που τρώω είναι κάτω από τη συκιά.
Τις πρώτες δυο μέρες έκλαιγα συνέχεια, με άκουγε όλη η γειτονιά. Τώρα ηρέμησα και παίζω κιόλας μόνο μου ή και με τους αντιπαθητικούς, αρκεί να μη με πιάνουν. Ε να πω την αλήθεια, όταν ακούω τη φωνή της χαζής απαγωγέως βγαίνω από την κρυψώνα μου κατευθείαν, της κάνω παιχνιδάκια και ματάκια, γυρνάω και ανάσκελα, αλλά από απόσταση.
Έχει και δυο άλλες γάτες εδώ, μια θεόχαζη που τη φωνάζουν Μπουρμπουλήθρα και μου κάνει συνέχεια κχχχχχ και μια άλλη που τη φωνάζουν Γαύρο και στην αρχή νόμιζα ότι είναι η μαμά μου. Άδικα χάρηκα. Ούτε αυτή με θέλει, αλλά δε με πειράζει κιόλας. Τους έχω επιβληθεί. Τους γρύλισα μια δυο φορές και είδαν ποιος είναι το αφεντικό. Ορίστε μας.

Στην αρχή όλοι νόμιζαν ότι χώθηκα στη νταλίκα και μεταφέρθηκα μόνο μου εκεί. Μετά έβγαλαν το συμπέρασμα ότι μάλλον κάποιος με παράτησε, γιατί κάτι άλλοι άνθρωποι βρήκαν και τα αδερφάκια μου και τα πήραν σπίτι τους.
Θαυμάστε με (από απόσταση είπαμε, εblinking

otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2,5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: "D" for Νταλίκ(α)

Δημοσίευση από doremi Την / Το Κυρ Ιουν 16, 2013 9:45 am

loveκαλότυχο να συνεχίσεις να είσαι μωρό μου!luckluckluckluckluck
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Κυρ Ιουν 16, 2013 10:22 pm

Έχω νέα:
Πρώτον, είναι κοριτσάκι. Αλλά θα συνεχίσουμε να τη λέμε Νταλίκ.
Δεύτερον, την χάιδεψα! VeryhappyΜε το ζόρι στην αρχή. Προσπαθούσαμε να την πιάσουμε πόση ώρα, αλλά τρέχει σαν τρελό το σκατό. Τη σβερκώσαμε, τη χαϊδέψαμε για λίγα δευτερόλεπτα με το έτσι θέλω και μετά κούρνιασε στην αγκαλιά του ανιψιού και γουργούριζε. Ακόμα ψιλοφοβάται όμως.

Με το που πήγα, μόλις τη φώναξα ήρθε πολύ κοντά μου, αλλά φοβόταν.

Έπιασε φιλίες με την Μπουρμπουλήθρα, έπαιζαν κιόλας σήμερα. Η Μπουρμπουλήθρα νομίζει μάλλον ότι είναι παιδί της το μικρό. Φέρνει έντομα και του φωνάζει πρρρρρρ.Ή έχει πολύ αναπτυγμένο το μητρικό ένστικτο, παρόλο που είναι στειρωμένη ή το δέχτηκε το μικρό. 
Η άλλη η κακιασμένη η Γαυρίνα το πλάκωσε προχτές στο ξύλο και πήρε τα μωρά της και τα πήγε αλλού. Την βρήκαν αλλά τα ξαναπήρε και τα ξαναπήγε αλλού. Δυο μέρες έχει να φανεί.
Το μικρό έχει τον ακάθιστο. Όλο χοροπηδάει. Κάνει τρελή χαρά με τις κότες και τους πετάγεται από παντού και τις τρομάζει.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Mood :

Δημοσίευση από Dreamer Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 12:42 am

Είναι υπέροχη! heart
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σ’ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 1:01 am

Αυτό που όλοι έχουμε μωρα, χωρίς να εχουμε αστείρωτες γατες, να το προσέξουμε...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Στείλε ένα μήνυμα αγάπης κάνοντας κλικ ΕΔΩ!
Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood :

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Δημοσίευση από vaso Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 1:13 am

mati mati mati mati mati

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
vaso

Θηλυκό
Κατσίκα
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 8:22 am

Το έχουμε ερωτευτεί όλοι το σκατό. Μου κάνει εντύπωση πόσο τσαούσα είναι. Είναι μια σταλιά και ανεβαίνει στη σκεπή. Την πρώτη φορά που ανέβηκε έκλαιγε και η κουνιάδα μου έβαλε σκάλα και ανέβηκε στη σκεπή να το κατεβάσει.
Δεν ξέρουμε ακόμα τι να κάνουμε, αν θα το κρατήσουμε. Το σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά. Αν το θέλει κάποιος που μαζί του θα περνάει καλύτερα, μπορεί και να το δώσουμε. Αλλά στη Χίο είναι λίγο δύσκολο αυτό. Αν είναι να μείνει σε αυλή, καλύτερα να το κρατήσουμε.
Ήδη με τη Μπουρμπουλήθρα συμπαθήθηκαν. 
Έχουμε άλλο θέμα τώρα. Η Μπουρμπουλήθρα πρέπει να τρώει τροφή για στειρωμένα, αλλά η Νταλίκ πρέπει να βάλει λίγο κρέας πάνω της, οπότε πρέπει να τρώει kitten. Η Μπουρμπουλήθρα υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι αν τρώει kitten για λίγο καιρό; Ή να τους δίνουμε για στειρωμένα και να τους δίνουμε και κονσέρβες; 
Κάτι άλλο που με καίει. Τώρα είναι μικρούλα, αλλά κάποια στιγμή θα κάνει οίστρο. Στους 6 μήνες στειρώνονται τα θηλυκά; Υπάρχει περίπτωση να μείνουν έγκυος νωρίτερα; Το φοβάμαι γιατί τούτη είναι τσαούσα.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 8:28 am

houlieta έγραψε:Αυτό που όλοι έχουμε μωρα, χωρίς να εχουμε αστείρωτες γατες, να το προσέξουμε...

happy2 Τι να κάνεις μωρέ, όταν κλαίνε...
Αν και ομολογώ πως, αν δεν είχε δει τη μικρή η Πόπη, δε θα είχα πάρει χαμπάρι ότι κλαίει γατάκι. Σαν καρακάξα ακουγόταν.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από tsili Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 9:08 am

Πωπω, καλότυχο να είναι.....Μπράβο στην Μπουρμπουλήθρα για τη διαγωγή της.....
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood :

Δημοσίευση από doremi Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 9:58 am

otz έγραψε:
houlieta έγραψε:Αυτό που όλοι έχουμε μωρα, χωρίς να εχουμε αστείρωτες γατες, να το προσέξουμε...

happy2 Τι να κάνεις μωρέ, όταν κλαίνε...
Αν και ομολογώ πως, αν δεν είχε δει τη μικρή η Πόπη, δε θα είχα πάρει χαμπάρι ότι κλαίει γατάκι. Σαν καρακάξα ακουγόταν.
happy2happy2happy2χαρά στο κουράγιο σας κορίτσια! Εγώ προς το παρόν προσέχω τί εύχομαι.tafos
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood :

Δημοσίευση από f.m123 Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 10:33 am

otz έγραψε:Το έχουμε ερωτευτεί όλοι το σκατό. Μου κάνει εντύπωση πόσο τσαούσα είναι. Είναι μια σταλιά και ανεβαίνει στη σκεπή. Την πρώτη φορά που ανέβηκε έκλαιγε και η κουνιάδα μου έβαλε σκάλα και ανέβηκε στη σκεπή να το κατεβάσει.
Δεν ξέρουμε ακόμα τι να κάνουμε, αν θα το κρατήσουμε. Το σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά. Αν το θέλει κάποιος που μαζί του θα περνάει καλύτερα, μπορεί και να το δώσουμε. Αλλά στη Χίο είναι λίγο δύσκολο αυτό. Αν είναι να μείνει σε αυλή, καλύτερα να το κρατήσουμε.
Ήδη με τη Μπουρμπουλήθρα συμπαθήθηκαν. 
Έχουμε άλλο θέμα τώρα. Η Μπουρμπουλήθρα πρέπει να τρώει τροφή για στειρωμένα, αλλά η Νταλίκ πρέπει να βάλει λίγο κρέας πάνω της, οπότε πρέπει να τρώει kitten. Η Μπουρμπουλήθρα υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι αν τρώει kitten για λίγο καιρό; Ή να τους δίνουμε για στειρωμένα και να τους δίνουμε και κονσέρβες; 
Κάτι άλλο που με καίει. Τώρα είναι μικρούλα, αλλά κάποια στιγμή θα κάνει οίστρο. Στους 6 μήνες στειρώνονται τα θηλυκά; Υπάρχει περίπτωση να μείνουν έγκυος νωρίτερα; Το φοβάμαι γιατί τούτη είναι τσαούσα.
happy2 Καλώς τη δεχτήκατε!
Όχι δεν θα πάθει τίποτα Όλγα Laughing
Ναι,στους 6 μήνες περίπου λένε ότι στειρώνονται, αλλά η Χιονάτη από τον 5ο μου έκανε οίστρο. Ας ελπίσουμε ότι η Νταλίκ θα είναι πιο φυσιολογική Razz
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 12... (+....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες προλάβω...
Motto : keep calm..and punch somebody!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 11:05 am

Βασικά, μεσα στην "ατυχία" σας ειστε τυχεροί, η μικρή λογικά θα "ενηλικιωθεί" περίπου τον φθινόπωρο, δλδ μια εποχή που οι γάτες που ζουν έξω σταματούν να αναπαράγονται...
Δλδ, οιστρο κανονικό (ζευγαρώματος) θα κάνεις τον Γενάρη, Φλεβάρη, αρα θα έχεις προλάβει να την στειρώσεις...
Αλλά και εγω μη νομίζεις...
Την Σαχάρα μικρή πολύ την στείρωσα και ηταν και εγκυος!...
Οταν υπάρχει αναγκη...

Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a
houlieta

Θηλυκό
Μαϊμου
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 1:28 pm

Αυτήν τη φοβάμαι. Την έχω ικανή, αν δεν έρθουν γάτοι, να πηγαίνει να τους φέρνει. 
Δεν είναι σίγουρο ότι θα την κρατήσουμε.
Σπόιλερ:
Αλλά εγώ θεεεεέλωωωωωωωω. Κι η κουνιάδα μου τη θέλει. Και ο γιος της. Και η πεθερά μου την ερωτεύτηκε
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 1:42 pm

Οποιο μικρό και να βρίσκεις, θα θες να το κρατησεις..
Στο λέω εκ πείρας...
geek

Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a
houlieta

Θηλυκό
Μαϊμου
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 1:46 pm

Ναι, αυτό φοβάμαι κι εγώ. Ότι δε θα μπορώ να τα δώσω. Γιατί τώρα τελευταία αφήνουν πολλά μικρά. Στο ίδιο σημείο σχεδόν, λίγο αφού βρήκαμε την Νταλίκ, κάποιοι βρήκαν κι άλλα, που πρέπει να ήταν αδερφάκια της. Εκείνα ήταν ανεβασμένα σε δέντρο. Το ξέρω ότι τα πήραν, γιατί η μία είναι γνωστή. Έψαχνε για γατάκι, οπότε χάρηκε κιόλας που βρήκε.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από Mary-Fish Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 2:32 pm

Λατρεύω όνομα happy2 happy2
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood :

Δημοσίευση από funambolo Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 4:03 pm

Αν την κρατήσετε και μεγαλώσει, μπορείτε να τη βγάλετε και Scania geek
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood :

Δημοσίευση από vaso Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 6:01 pm

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

vaso

Θηλυκό
Κατσίκα
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 10:05 pm

veryfunnyveryfunnyveryfunnyveryfunnyΜου άρεσε το Scania Embarassed

Σήμερα έκατσε για λίγα δευτερόλεπτα να την χαϊδέψω χωρίς να την μπαγλαρώσω. Έτρωγε και την χάιδεψα λίγο στο κεφαλάκι. Μετά έφυγε χοροπηδώντας για να κυνηγήσει τα κοτόπουλα. Κάνει και το περπάτημα του κάβουρα.
Σήμερα πρόσεξα ότι τα ματάκια της είναι πράσινα. Μέχρι ποια ηλικία έχουν μπλε μάτια; Ξέρει κανείς; Γιατί αυτό ίσως σημαίνει ότι είναι μεγαλύτερη απ' όσο υπολόγιζα. Σκέφτηκα ότι, μπορεί να ήταν νηστική για μέρες, πριν τη βρούμε ή να μην τρεφόταν καλά και γι' αυτό να είναι τόσο μικρούλα. Μου φαίνεται και ότι μάκρυνε, μεγάλωσε λίγο αυτές τις μέρες.
Έχουμε και το θέμα με τον Γαύρο που εξαφανίστηκε εδώ και 3 μέρες και έχω αρχίσει να ανησυχώ πολύ. Γενικά το κάνει αυτό, αν και θηλυκιά. Έχει τύχει πολλές φορές να λείπει 3 μέρες και να γυρίζει πίσω. Και 5 μέρες έχει τύχει. Αλλά στη γειτονιά δεν είναι σίγουρα. Μα δεν πείνασε;
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από Δ² Την / Το Δευ Ιουν 17, 2013 10:18 pm

Αχουτοοοοοοοοοοοο heart heart flower flower
Δ²

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Κυρ Ιουν 23, 2013 10:45 am

Τι κάνετε εσείς; Smile

Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a
houlieta

Θηλυκό
Μαϊμου
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Κυρ Ιουν 23, 2013 10:57 am

Kαλά είμαστε, Μπουρμπουλήθρα και Νταλίκ παίζουν μαζί αρκετά συχνά. Η μικρή φοβάται όμως ακόμα αρκετά. Μόλις μας βλέπει βγαίνει και έρχεται κοντά, αλλά για να την χαϊδέψουμε δυσκολευόμαστε ακόμα. Θέλει, αλλά φοβάται. Αν με δει να χαϊδεύω τη Μπουρμπουλήθρα, πλησιάζει και αρχίζει να τρίβεται σε ό,τι βρει και νιαουρίζει για να την χαϊδέψω κι αυτήν, αλλά δύσκολα κάθεται.
Ααααα μου τρίφτηκε στα πόδια και από μόνη της μια φορά!
Τρώει τον περίδρομο αλλά δεν έχει παχύνει πολύ. Έχει "μακρύνει". Ίσως είναι μεγαλύτερη απ' όσο νόμιζα, γιατί τα ματάκια της δεν είναι πια μπλε. Αλλά ήταν πολύ μικρούλα σε μέγεθος (ίσως δεν έτρωγε καλά; )
Σκαρφαλώνει στη στέγη και κάθεται και αγναντεύει. Έχει πλάκα όπως κάθεται, σαν να είναι άνθρωπος. Με τον ω και κρέμονται τα ποδαράκια της,
Μου φαίνεται χαρούμενη.
Και η Μπουρμπού είναι πολύ χαρούμενη, προσπαθεί συνέχεια να παίξει με τη μικρή, αλλά τη μικρή την φοβίζει το μέγεθος της Μπουρμπουλήθρας.
Η Γαυρίνα δεν έχει γυρίσει ακόμα. Το έχει κάνει πολλές φορές να λείπει μέρες, αλλά τώρα πέρασαν πολλές. Την τελευταία φορά το είχε κάνει όταν είχαμε φέρει τον Μίρλα. Εξαφανιζόταν για 2-3 μέρες και ξαναερχόταν. Θύμωσε πολύ με την Νταλίκ, φοβόταν και τη σκυλίτσα των διπλανών... Ελπίζω να γυρίσει. Στη γειτονιά δεν την έχουμε βρει. Όταν λέω "γειτονιά" εννοώ όλο το δρόμο του αεροδρομίου, αν τον θυμάσαι. Ο Στέλιος όλο για τη Γαυρίνα με ρωτάει στο τηλέφωνο, γιατί της έχει αδυναμία.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από marina289 Την / Το Κυρ Ιουν 23, 2013 11:05 am

Υπέροχη η Νταλίκ! heart

(υπέροχο και το όνομα! happy2)
Εγώ θα έδινα τροφή για στειρωμένα και στις δύο.

Όταν είχα πάρει τον Αρίστο, τα υπόλοιπα έτρωγαν για στειρωμένα,
και αποφάσισα να δίνω και στον αρίστο για στειρωμένα, δεν ρίσκαρα να μου ¨ξεχειλώσουν¨ τα άλλα...
ούτως ή άλλως θεωρούσα ότι ο Αρί τα θρεπτικά συστατικά θα τα παίρνει και από αυτή την τροφή.
Απλώς η τροφή δεν θα είναι τόσο τούμπανο όσο αυτή για τα μωρά.

Τελικά μια χαρά γκαγκαχάμας έγινε και ο Αρί !
marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Αριθμός γατουνίων : άστατος
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood :

Δημοσίευση από marina289 Την / Το Κυρ Ιουν 23, 2013 11:09 am

Θα επιστρέψει μωρέ και η γαυρίνα.... mati
marina289

Θηλυκό
Δράκος
Αριθμός γατουνίων : άστατος
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Κυρ Ιουν 23, 2013 11:20 am

Η Νταλίκ στη στέγη. Εδώ κάθεται πάνω στο αμπέλι. Μόλις την είχα φωνάξει και μου απαντούσε. Οι φωτό είναι από κινητό, δεν είχα μαζί φωτογραφική. Θα πάρω σήμερα μαζί φωτογραφική μήπως και κάτσουν κι οι δυο λίγο ακίνητες και καταφέρω να τις βγάλω καμιά φωτό της προκοπής
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από f.m123 Την / Το Κυρ Ιουν 23, 2013 1:14 pm

heartheartheartheartheartheartheartheartheartheartheart
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 12... (+....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες προλάβω...
Motto : keep calm..and punch somebody!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:04 am

Η Νταλίκ δεν είναι πια μαζί μας... SadSadSadSadSad

Πήγα το μεσημεράκι, την φώναζα, δεν εμφανίστηκε. Δεν πήγε το μυαλό μου, φαντάστηκα ότι κοιμόταν πάνω στη στέγη. Την φώναζε μετά και η πεθερά μου (πάντα έτρεχε σαν τρελή όταν τη φώναζε, αδυναμίες είναι αυτές), πάλι δεν εμφανίστηκε. Πρώτο καμπανάκι.
Η Μπουρμπουλήθρα όλο μου γκρίνιαζε. Η Μπουρμπουλήθρα όμως δε γκρινιάζει ποτέ! Δεύτερο καμπανάκι. 
Την ψάχνουμε σε όλη την αυλή, την ψάχνουμε στους διπλανούς, την ψάχνουμε σε μια αποθηκούλα, μήπως είχε τρυπώσει μέσα. Βγαίνω στο δρόμο, μήπως και βγήκε και τη χτύπησε αμάξι, πουθενά η Νταλίκ. Δεν απομακρυνόταν ποτέ από την αυλή. 
Επιμένει μετά η πεθερά μου να πάρουμε το αμάξι και να πάμε μια βόλτα για να την ψάξουμε πιο μακριά, γιατί κάποιος της είχε πει ότι αρκετά πιο πέρα (2 χλμ περίπου) είχε δει ένα σκοτωμένο γατάκι. Ξεκινάμε και βλέπουμε στην άκρη του δρόμου το γατάκι. Σταματάμε το αμάξι και πηγαίνουμε να δούμε πιο κοντά. Και ήταν αυτή. Σίγουρα. Η πεθερά μου έκλαιγε, εγώ ήμουν πιο ψύχραιμη. Προσπαθούσα να καταλάβω πώς βρέθηκε εκεί, ήταν πολύ μακριά, αποκλείεται να είχε φτάσει εκεί μόνη της. Υπέθεσα ότι ίσως την κυνήγησε κανένα σκυλάκι και τρόμαξε.
Μάλλον λύθηκε το μυστήριο, όταν μίλησα με τον γιο της κουνιάδας μου. Ξεκίνησαν το πρωί να πάνε εκκλησία. Πριν ξεκινήσουν, είδαν την Μπουρμπουλήθρα κάτω από το αμάξι να παίζει και την πήγαν στην άκρη. Η μικρή πρέπει να είχε χωθεί στη μηχανή του αυτοκινήτου και έτσι μεταφέρθηκε ως εκεί που τη βρήκαμε. Πρέπει να έπεσε κάποια στιγμή στο δρόμο και να την χτύπησε αργότερα κάποιο αυτοκίνητο. Δεν τη βρήκαμε παραμορφωμένη, οπότε μάλλον κάποιος άλλος είχε σταματήσει και την πήγε στην άκρη. 
Το είχαμε αγαπήσει πολύ το σκατούλι! Μας είχε κερδίσει όλους κι ας ήταν μόνο λίγες μέρες μαζί μας. Από κάτι τέτοια καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι όταν έχεις γάτες σε αυλή. Φοβάσαι συνέχεια μήπως συμβεί κάτι τέτοιο. 
Η δε Μπουρμπουλήθρα, γκρινιάζει ακόμα. Της κακοφαίνεται να είναι μόνη, μάλλον.  Δεν είχα ακούσει πολλές φορές τη φωνή της ως σήμερα.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:21 am

Ρε συ, δεν το πιστεύω... SadSadSadSad
Λυπάμαι τόσο πολύ!...
Διάβαζα σημερα τις ανανεωσεις σας όλο χαρα, κοιτούσα την μικρή στην στέγη...
Πόσο λυπάμαι Όλγα μου...
SadSadSadSad

Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a
houlieta

Θηλυκό
Μαϊμου
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:27 am

Kι εγώ πήγα μες στην τρελή χαρά για να βγάλω φωτό να σας δείξω πόσο μεγάλωσε. Κάναμε και σχέδια με την πεθερά μου, να βάζαμε και οι δύο λεφτά να την στειρώναμε όταν μεγάλωνε. Ήταν και η Μπουρμπού πολύ χαρούμενη με το μωρό.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:28 am

Είναι τόσο δύσκολο να τα προστατεύσουμε όταν ζουν έξω...
Ελπίζουμε απλά να είναι τυχερά...
SadSadSadSadSadSadSadSad

Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a
houlieta

Θηλυκό
Μαϊμου
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:33 am

Αυτός ήταν ο λόγος που μαζέψαμε Τάρτα και Ζορρό μέσα. Σαν τρελά κάνουν για να βγουν, τους αρέσει. Αλλά είχαν συμβεί 2 πράγματα που μας ταρακούνησαν.
Το πρώτο ήταν όταν έψαχνα τον Τάρτα, μικρούλης τότε ήταν, και τον βρήκα στο δρόμο να τρέχει μπροστά από ένα φορτηγάκι που πήγαινε σημειωτόν για να μην τον χτυπήσει. Του Τάρτα δεν του έκοβε να πάει στην άκρη και έτρεχε μπροστά από το φορτηγάκι πανικόβλητος.
Το δεύτερο ήταν όταν ήρθε ένα φιλικό ζευγάρι και μου λέει η κοπέλα (να' ναι καλά) "Πρόσεχε, παραλίγο να πατήσουμε τον Ζορρό στο δρόμο". Τους πρόλαβα στο διπλανό στενό, τους μπαγλάρωσα και δεν ξαναβγήκαν. Αλλά πόσα να μαζέψεις μέσα πια;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την otz στις Δευ Ιουν 24, 2013 12:34 am, 1 φορά
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από vaso Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:34 am

Ολγάκι μου, λυπάμαι πάρα πολύ....
Κουράγιο.... Sadrainbow

vaso

Θηλυκό
Κατσίκα
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:35 am

Σας ευχαριστώ, κορίτσια, εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Δημοσίευση από kouix Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:38 am

otz έγραψε:
Πριν 15 μέρες βρέθηκα να κλαίω χωμένο σε μια εσοχή στη ρόδα μιας σταματημένης νταλίκας.  

SadSadSad

..... το πεπρωμένο,  φυγήν  αδύνατον.
(πόσο  τυχαία  τελικά ΔΕΝ  είναι μερικά  πράγματα...?)

SadSadSad
kouix

Θηλυκό
Χοίρος
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood :

Δημοσίευση από otz Την / Το Δευ Ιουν 24, 2013 12:41 am

kouix έγραψε:
otz έγραψε:
Πριν 15 μέρες βρέθηκα να κλαίω χωμένο σε μια εσοχή στη ρόδα μιας σταματημένης νταλίκας.  

SadSadSad

..... το πεπρωμένο,  φυγήν  αδύνατον.
(πόσο  τυχαία  τελικά ΔΕΝ  είναι μερικά  πράγματα...?)

SadSadSad

Ακριβώς αυτό λέγαμε σήμερα. Ότι σώθηκε από νταλίκα, για να πάει από αυτοκίνητο.
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Mood :

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης